Haber
11 Eylül 2017 - Pazartesi 12:51
 
İşte Arakan katili Budist rahip Aşin Wirathu! 969 neyin nesi?
ARAKAN'daki katliamın perde arkasında Myanmarlı Budist rahip Aşin Wirathu var. Kendisini Budistlerin Bin Ladin'i olarak adlandırılan Aşin Wirathu 969 isimli bir de örgüt kurdu. Bu örgüt ile en vahşi ve insanlık dışı cinayetlere imza adan Aşin Wirathu, Time dergisi tarafından da kapağa çıkarıldı. Peki kimdir bu Aşin Wirathu, Müslümanlardan ne istiyor, 969 örgütü neyin nesi?
GÜNCEL Haberi
İşte Arakan katili Budist rahip Aşin Wirathu! 969 neyin nesi?

Amerikan TIME dergisine kapak olan Aşin Wirathu Batı'da "Budist Terörün Yüzü" olarak nitelendi. Birmanyalı Budistler buna köpürdü ve dergi ülkede yasaklandı. Myanmar Cumhurbaşkanı Thein Sein, "Buda'nın oğlu" sözleriyle Wirathu'yu savunup övgüler yağdırdı.

 

969 hareketi neyin nesi

Aşin Wirathu, Myanmarlı budist bir rahip. Myanmar'daki İslam karşıtı "969" hareketinin lideri. Budist rahip, kendisinden ülkesinin eski adından hareketle "Burmalı Bin Ladin" diye bahsediyor.

Korku ve nefret yayıyor : Sözleriyle kitleleri korku ve nefrete iten Wirathu, Müslümanların ülkeyi ele geçirmeye çalıştıklarını öne sürerek taraftar topluyor. Yüzde 90'ı Budist olan 55 milyonluk ülkenin sadece yüzde beşi Müslüman. Rohingyaların ülkeden sürülmesini isteyen Wirathu, son yıllarda tırmanışa geçen İslam karşıtı şiddetten sorumlu tutuluyor.

25 yıl ceza aldı 9 yılda çıktı : Wirathu Müslümanlara vatandaşlık verilmesine karşı. Müslümanların, Budistlerle evlenmesinin de yasaklanmasını istiyor. İslam karşıtı açıklamaları sebebiyle 2003 yılında 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı ancak 9 yıl sonra serbest bırakıldı.

Hapisten çıktığı yıl ülkeyi karıştırdı : 2012'de Rohingyaların ülkeden çıkarılmasını teşvik eden mitingi sonrası Arakan'da şiddet olayları patlak verdi, 14 kişi öldü. Sonraki aylarda sosyal medyadaki nefret söylemleriyle onbinlerce takipçi topladı. Hükümetin Müslüman karşıtı yasalar çıkartmasında etkili oldu. 2013 yılında "Budist Terörün Yüzü" manşeti ile TIME dergisine kapak oldu.

ÖFKE VE İNTİKAM VAKTİ :

 Wirathu, röportajında "Artık uysal olma zamanı geçti. Zaman, öfke ve intikam zamanıdır. Kanımızın kaynaması ve kan dökme zamanıdır" dedi. Myanmar yönetimi derginin ülkeye girişini yasakladı.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı