Haber
10 Aralık 2017 - Pazar 18:54
 
İsrail Başbakanı Netanyahu'dan skandal Kudüs açıklaması
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, yaptığı skandal açıklamada, 'Kudüs'ün İsrail'in başkenti olduğunu kabul edin' dedi
GÜNCEL Haberi
İsrail Başbakanı Netanyahu'dan skandal Kudüs açıklaması

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında Filistinlilere seslendi. Netanyahu, 'Kudüs'ün İsrail'in başkenti olduğunu kabul edin' dedi.

MACRON: KARARI ONAYLAMIYORUZ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise açıklamasında, İsrail - Filistin sorununun çözümü için iki devletli çözüm gerektiğini vurguladı. Macron İsrail Başbakanı'na, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını onaylamadığını ilettiğini belirtti.

 

Fransa Cumhurbaşkanı diğer yandan İsrail'in güvenliğine yönelik her türlü tehdidi kınadığını da söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün yaptığı açıklamada "1947'den itibaren zaten Filistin hep işgale uğramıştır. İsrail bir işgalci devlettir, İsrail bir terör devletidir" demişti.

İsrail'in 14 yaşında bir çocuğu gözaltına almasına tepki gösteren Erdoğan, "14 yaşındaki çocuğu 20'ye yakın İsrailli alçak terörist ne hale getirmişler. Bu ne vicdansızlıktır, bu ne kahpeliktir. Müslüman sıfatı taşıyıp da hala zalimlerin yanında yer alanların olması bizi çok üzüyor. Biz doğrunun, iyinin rızasına uygun olanın peşinde koşacağız" diye konuşmuştu.

'ERDOĞAN'DAN AHLAK DERSİ ALMAYACAĞIM'

Netanyahu konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da yanıt verdi, tepki çekecek açıklamalar yaptı. Netanyahu 'Kendi ülkesinde Kürt köylerini bombalayan, gazetecileri hapse atan, İran'ın uluslararası yaptırımların etrafından dolaşmasına yardım eden, Gazze dahil masum insanları öldüren teröristlere destek veren bir liderden ahlak dersi almaya alışık değilim' dedi.

NETANYAHU'YA TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun Türkiye Cumhuriyeti ve Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik açıklamalarını en sert biçimde kınıyoruz.

 

Uluslararası hukuk kurallarını hiçe sayan, Filistin halkının yüzlerce yıllık vatan topraklarını işgal eden, Birleşmiş Milletler kararlarını sistematik biçimde ihlal eden İsrail’in öncelikle kendi yaptıklarının hesabını vermesi gerekir İlk kıblemiz olan Kudüs’ü, bir oldu bitti ile işgal devletinin başkenti yapacaklarını sananlar, abesle iştigal etmektedirler. İsrailli yetkililer ülkemize ve liderimize saldırmak yerine Filistin topraklarının işgaline son vermelidir"

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı