Haber
20 Eylül 2019 - Cuma 15:34
 
İsmet Çiğit disipline verildi!
Özgür Kocaeli Gazetesi’nden kovulduktan sonra, bir internet sitesinde yazılar yazmaya başlayan İsmet Çiğit, köşesinde yazdığı yazıda gazetecilere ağır hareket edince, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, kınama cezası verdi.
YAŞAM Haberi
İsmet Çiğit disipline verildi!

NELER YAZMIŞTI?

 

Özgür Kocaeli Gazetesi’nde uzun yıllar genel yayın yönetmenliği yapan İsmet Çiğit, geçtiğimiz aylarda imtiyaz sahibi tarafından kovulmuştu. Çiğit, kovulduktan sonra bir internet sitesinde günlük yazılar yazmaya başladı. Çiğit, önceki gün yazdığı köşe yazısında ilimizde çalışan bir kadın gazeteciye yönelik , “Beni CHP’li güvenilmez bir dost olarak niteleyen Büyükakın, şimdi CHP’de aktif örgüt görevi yapmış kaltaklarla kucak kucağa dans ediyor” demişti. Çiğit aynı yazısında bir kadın muhabiri de hedef göstererek, “Radikal solcu muhabirlerin gazetelerde iş bulmasına aracılık ediyor” sözlerine yer vermişti.

 

CEMİYET SESSİZ KALMADI

 

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, bu duruma sessiz kalmadı. Cemiyet yönetimi yaptığı yazılı açıklamada, İsmet Çiğit’in basın ahlak ilkelerini ihlal ettiğini ifade ederek kınama cezası verileceğini duyurdu. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nden yapılan açıklama şöyle: “Bir internet sitesinde 19 Eylül 2019 tarihinde yayınlanan ‘Mutlu Yıllar Özgür Kocaeli’ başlıklı köşe yazısında isim vermeden kadın meslektaşlarımıza yönelik ağır hakaret ederek onur kırıcı davranışta bulunulmuştur. Söz konusu yazarın, Basın Meslek İlkeleri’nin ‘Kişileri ve kuruluşları, eleştiri sınırlarının ötesinde küçük düşüren, aşağılayan ve iftira niteliği taşıyan ifadelere yer verilemez’ şeklindeki 4’üncü maddesi ile ‘Soruşturulması gazetecilik olanakları içinde bulunan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğuna emin olmadan yayınlanamaz’ şeklindeki 6’ncı maddesine aykırı davrandığı görüşüne varmıştır. Bu maddelere istinaden KOGACE oybirliği ile yazarı ve yazıyı ‘kınama’ kararı almış ve gereği yapılmak üzere KOGACE Disiplin Kurulu’na sevk etmiştir.” 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı