Haber
21 Eylül 2019 - Cumartesi 16:40
 
İshakçılar, aspir üretiminde tarımın merkez üssü olacak
Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün 41 seçim vaadi arasında yer alan ve özel önem verdiği tarımsal kalkınma projesinde yeni bir adım daha atıldı.
EKONOMİ Haberi
İshakçılar, aspir üretiminde tarımın merkez üssü olacak

Prof. Dr. Fikret Akınerdem’in katılımıyla gerçekleşen İshakçılar’daki programda aspir yetiştirilmesi ve ekim alanı hazırlığı ile ilgili görüşmeler tamamlandı.

 

KONYA’DA İNCELEME YAPILDI

 

Derince’de tarımsal kalkınmaya destek projesi kapsamında kozmetik alanında ve salatalık yağ olarak kullanılan aspir ekimi ve yağ üretim tesisi kurulmasıyla ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Başkan Aygün’ün 41 seçim vaadi arasında yer alan aspir ekimi ve aspir yağı üretim tesisi ile ilgili ilk olarak Mayıs ayı içerisinde bölgede geniş katılımlı bir bilgilendirme toplantısı düzenlenmişti. Bu toplantının ardından Başkan Aygün öncülüğünde muhtarlar ve çiftçilerden oluşan bir heyet Konya’ya giderek burada Aspir Yağ Fabrikası ve tarlalarda incelemelerde bulunmuştu.

 

AKINERDEM: “ÖRNEK OLACAĞIZ”

 

Tarımsal kalkınmaya yönelik proje ile ilgili üçüncü adım kapsamında buluşmanın merkezi bu kez İshakçılar oldu. Selçuk Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Fikret Akınerdem'in muhtarlar ve çiftçilerle olan buluşmasında aspir yetiştirilmesi ve ekim alanı hazırlığı ile ilgili çok önemli konular gündeme geldi. Aynı zamanda Türkiye Aspir Derneği Başkanı olan Akınerdem, “Ayakta kalmanın yolu rekabet gücünü arttırmaktır. Burada gerçekleştireceğimiz modelle örnek olacağız. Ben çiftçilerimizin bu projeyi hayata geçirmeleri noktasında her zaman yanlarında olacağım” dedi.

 

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün de seçim döneminde verdikleri her sözü bir bir yerine getirdiklerini belirterek, “İnanıyorum ki aspir ekimi ve aspir yağı üretim tesisi ile birlikte İshakçılar, tarımın merkezi olacak” dedi. Başkan Aygün günümüzde dünyada petrol üzerine olan mücadelenin ilerleyen yıllarda su ve yiyecek üzerine olacağını belirterek “Bizim bu yaptığımız çalışmalar, aynı zamanda ülkemizin geleceğine yönelik attığımız adımlardır” diye konuştu. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı