Haber
24 Haziran 2019 - Pazartesi 23:53
 
'İmamoğlu’nun it dediğini duymadım' diyen memurlara sürgün tehdidi
İmamoğlu'nun Ordu Valisi'ne 'it' dediğini duymadığını söyleyen havaalanı görevlisi memurlar sürgünle tehdit ediliyor iddiası.
GÜNCEL Haberi
'İmamoğlu’nun it dediğini duymadım' diyen memurlara sürgün tehdidi

Seçimlerin ardından ‘Ordu Valisi’ tartışmaları yeniden gündeme geldi.Ordu Valisi Seddar Yavuz’un havalimanı çalışanlarını savcılığa çağırdığı ve İmamoğlu aleyhinde ifade vermeye zorladığı iddia edildi. Yavuz’un personele “Ekrem İmamoğlu it dedi diye ifade verin” diyerek baskı yaptığı ve aleyhte ifade vermek istemeyenlerin ise sürgünle tehdit dildiği bildirildi.

 

Gazeteci Mustafa Hoş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ordu Valisi Seddar Yavuz’un havaalanında görevli memurların savcılığa çağırılarak, İBB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu aleyhinde ifade vermelerini istediğini yazdı.

 

Hoş’un iddiasına göre “İmamoğlu’nun ‘it’ dediğini duymadım” diyen memurlar ise sürgünle tehdit edilmiş.

 

ERDOĞAN “GÖREVİ DÜŞER” DEMİŞTİ

 

Katıldığı bir canlı yayında konuya ilişkin açıklamalarda bulunan AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Valimiz olayı yargıya taşıma kararında. Valime sahip çıkmak zorundayım, onu yedirtmem” ifadelerini kullanmıştı.

 

Vali’nin seçimlerin ardından harekete geçeceğini belirten Erdoğan, sözlerine şöyle devam etmişti:“Hukuk içerisinde olacak olan bir şey. Benim orada ‘yapamaz’ dediğim bir şey yok. Yargı böyle bir şeyi verdiği takdirde, vermesi halinde bu düşer. Hele hele bir konu var ki o da şudur; biliyorsunuz özellikle bu tür yargı süreci içerisinde belli bir süreyi aşan ceza alması halinde bu düşecektir. O süreyi aşmazsa zaten göreve devam eder.”

 

ERDOĞAN ‘SEÇİMDEN SONRA DAVA AÇ’ DEMİŞTİ

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan 23 Haziran’dan önce Fikri Asım Fikir ve Düşünce Derneğince Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “İstanbul Biz Birlikte Türkiyeyiz Buluşması”nda yaptığı konuşmada Vali Yavuz’a seçimden sonra dava açmasını söylediğini açıklamıştı.

 

Erdoğan, “Görsel medya bunu tespit etmiş, yazılı medya bunu tespit etmiş ve valimiz, feraset sahibi ve bana şunu söyledi, ‘Başkanım, bu seçim arefesinde davayı açarsam doğru olur mu diye düşünüyorum’ dedi. Ben de kendisine ‘Sabırlı ol, seçimden sonra davanı aç.’ Çünkü bu milletin valisine ‘it’ diyecek olan, bu milletin evladı olamaz. Bu devletin valisi ne demek biliyor musun? Cumhurbaşkanının o ildeki temsilcisi demektir. Onu da geç bir tarafa, işte bakın, geçen akşam tüm televizyonlarda yayına giren olayda da enteresan iki üç gün önce de o moderatör denilen zat çekiyor bu kişiyi, ona bütün neler sorulacağını, ne yapılacağını, bunların bilgilerini veriyor ve böylece bir televizyon programına çıkılıyor. Sayın Yıldırım’a böyle bir bilgi verilmiyor. Bu şahsa veriliyor ve bunu da inkar ediyor ama ne oldu yerin kulağı var, unutma. Marmara Oteli’nde hangi odada nasıl bir araya geldiler, kaç dakika görüştüler hepsinin tespiti şu anda elimizde. Bu ahlaki değildir, bu gayri ahlakidir. Bu ahlaksızlıktır. Böyle bir şey olamaz. Siyasi rekabeti ahlaksızlık üzerine istifleyenler er veya geç inşallah pazar günü milletimin ferasetiyle kaybedeceklerdir.” demişti.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı