Haber
09 Ağustos 2019 - Cuma 17:00
 
İdris Ersoy’dan Hürriyet’e ‘Hitler’li gönderme
Hizmet-İş Sendikası Şube Başkanı İdris Ersoy, İzmit Belediyesi'nde çalışan iki işçinin maaşlarının yatırılmamasıyla ilgili açıklama yaptı
YEREL POLİTİKA Haberi
İdris Ersoy’dan Hürriyet’e ‘Hitler’li gönderme

Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, İzmit Belediyesi'nde geçen ay Zabıta Müdürlüğü'nden, Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne gönderilen, ancak İş Kanunu’ndaki haklarını kullanarak Zabıta Müdürlüğünde çalışmaya devam eden iki işçinin maaşlarının yatırılmaması ile ilgili bir açıklama yaptı.

 

Ersoy açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Yaklaşık bir ay önce Zabıta Müdürlüğünde, zabıta destek Personeli görevi yapan diğer 60 zabıta işçisi gibi çalışırken, herhangi yasal bir gerekçe gösterilmeyerek bu iki üyemiz temizlik işleri müdürlüğünde görevlendirilmiş, ancak 4857 sayılı İş Kanunu'nun 22. Maddesi gereği yasal haklarını kullanarak zabıta müdürlüğündeki görev yerlerinde çalışmaya devam etmişlerdir. Bu 1 aylık süre zarfında iş kanunundan doğan haklarını kullandıkları için sistematik mobbinglere maruz kalmışlar en son ise yine Kanuni olarak hak ettikleri ücretleri hesaplarına yatırılmamıştır.

 

Bu güne kadar işverenle olan görüşmelerimizde, hukuki ve vicdani olarak yanlış bir uygulama yapıldığını ifade etmemize rağmen hala bu işçilerimizin ücretleri hesaplarına yatırılmamıştır.

 

İzmit Belediyesi yetkililerinin bu uygulaması hukuki değildir, keyfi bir uygulamadır. Söylendiği gibi işlerine gitmiyorlar, çalışmıyorlar gibi bir algı oluşturmak kelimenin tam anlamıyla vicdansızlıktır. Eğer bir aydır bu arkadaşlar çalışmıyorlarsa, yine iş kanununda açıkça yazan işçi 3 gün üst üste işe gitmediği takdirde iş akitleri sona erdirilir, ibaresi gereği, işverence gereği yapılması gerekmiyor muydu? Bütün bu hukuki mütalaalardan anlaşılacağı gibi bu uygulama tamamen keyfidir.

 

Her fırsatta bende bir işçi çocuğuyum, bende bir çok geceler yatağa aç girdim, açlığın, yokluğun ne olduğunu bilirim diyenler, yaptıkları bu uygulama ile mübarek Kurban Bayramı öncesi bu 2 üyemizin çoluk çocuklarının yatağa aç girmelerine vesile olmuştur.

 

Kanuni ve hukuki haklarını kullandıkları için işçilerimiz ve onların çoluk çocukları aç bırakılarak cezalandırılmışlardır.

 

Böylesi bir uygulama Hitler'in Almanya’sında, Pol Pot’un Kamboçya’sında bile olmamıştır.

 

İzmit belediyesi yetkililerine bizim tavsiyemiz, işçilerimizin üzerindeki anlaşılmaz psikolojik baskıyı kaldırın, işçiler çalışmıyor söyleminden vazgeçin, artık normalleşin, işçilerin ve bizlerin beklediği iş barışı ve huzurunun daim olduğu bir çalışma ortamıdır. Asgari ücret seviyesinde maaş alan işçilerimizin, seçimden önce verilen sözlerin tutarak ücret artışlarını sağlayın. Zira başta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olmak üzere, birçok ilçe belediye başkanlarımız seçimden önce işçilerine verdiği sözü tuttular. İzmit Belediyesi çalışanlarının da beklentisi kendilerine verilen sözlerin tutulmasıdır." 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı