Haber
11 Ekim 2018 - Perşembe 15:38
 
İbrahim Karaosmanoğlu: Havanda su dövüyorlar
Kocaeli Büyükşehir Belediye meclisine CHP grubunun önerge gerginliği damga vurdu. 5 adet önergesi mecliste oy çokluğu ile okunmayan CHP grubu meclisi terk ederken Büyükşehir Başkanı Karaosmanoğlu meclis sonu, Keşke muhalefet TBMM’de ve burada güçlü olsa ama bunlar havanda su dövüyorlar dedi
KOCAELİ Haberi
İbrahim Karaosmanoğlu: Havanda su dövüyorlar

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı meclisi Fuar içi Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen meclis sonunda 87 gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı.  Meclis görüşmelerine başlanmadan önce CHP grubunun meclise sunduğu önergelerin oy çokluğu ile yazılı cevaplanmasına karar verildi. Bu kararı ‘Yasa dışı’ olarak niteleyen CHP grubu ile Karaosmanoğlu arasında yaşanan tartışma sonrası CHP grubu meclisi terk etti.  Meclis sonunda Kasım ayı meclisinin 15 Kasım Perşembe günü yapılmasına karar verildi.  İmar ve plan bütçe komisyonlarını içeren maddeler gündem görüşmeleri sonrası karara bağlanırken  teklifler oy çokluğu ile kabul edildi.

 

 

YATIRIMLARI ANLATTI

Kente yapılan yatırımlar ile ilgili kısa bilgiler veren Genel Sekreter İlhan Bayram, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 yılı bütçesinin yüzde 53’ü yatırımlara ayrıldı.   Darıca metrosu hariç 55 ulaşım projemiz var ve bu da 560 Milyon TL ihale bedeli ediyor. Seka Park plaj yolu tramvay hattının yapımı devam ediyor. Yüzde 40’ı yapıldı.  1’inci etabı tamamlandığında okullar bölgesine ulaşmış olacak. Kocaeli Kongre Merkezi’nin 78 Milyon’un üzerinde ihale bedeli var. İnşası devam ediyor bittiğinde Kocaeli’de kongre turizmini başlatacağız.  Devam eden 41 çevre proje ihalesi var. Askeri alanda aldığımız Darıca sahili yürüyüş yolları bundan biri. Yüzde 55 fiziki gerçekleşmesi var.  

 

 

GEBZE METROSUNUN TEMELİ ATILACAK

Türkiye’de metro sahibi şehirler çok sınırlı. Türkiye’de 4’üncü metro yapılacak şehiriz. Raylı sistemlerde İzmit’te tramvayla başladık. Bu işin tepe noktası metrodur. Metro yapan belediyeler süper lig oyuncusudur. 2.5 Milyar TL sözleşme bedelimi var. 12 tane istasyonu olan bir proje. Gebze OSB ile Darıca sahile kadar ineceğiz. Marmaray ile İstanbul aktarması olacak.   Bölgenin günlük hareketli nüfusu yaklaşık 750 Bin kişi.  Bu ayın 20’sinde saat 11’de Gebze kent meydanında Bakanlarımızın katılacağı bir temel atma programı yapacağız.  Yaklaşık 5 milyar TL’lik bir proje var burada” İfadelerini kullandı.

 

 

YASA DIŞI İŞ YAPIYORSUNUZ

CHP grubunun meclise sunduğu 5 önerge oy çokluğu ile okunmayarak yazılı olarak cevaplanmasına karar verildi.  Gerginleşen mecliste CHP grup başkan vekili Engin Taşdemir, “Bizim CHP grubu olarak ekmeği evine götüremeyen vatandaşın sorununu konuşmak istiyoruz siz bunu bile okutmayarak bizi yok sayıyorsunuz” dedi.  Taşdemir’e cevap veren Büyükşehir Başkanı Karaosmanoğlu, “Müsaade etmiyorum.  Burası şov yeri değil. Siz şov yapıyorsunuz” dedi. Meclisi terk eden CHP grubuna AK Parti meclis üyeleri de tepki gösterirken, CHP grup üyeleri yasa dış iş yapıyorsunuz diyerek meclise tepki gösterdi. CHP grubunun sunduğu önergelerde Kömürcüler OSB,  Halkekmek, Yeni otobüs hattı,  Büyükşehir’e ait icralık arazi ve okullarda bulunan yapısal sorunlar vardı.

 

 

YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

Meclis sonu CHP’liler hakkında konuşan Karaosmanoğlu, “Arkadaşlarımız şartlı olarak buraya geliyorlar. Dedim ki önemli bir şey varsa onu söyleyin burada cevaplayalım. Burası yüzlerce önergelerle gidecek yer değil. Zaten yazılı olarak cevaplayacağız. Niye kalkıp gidiyorsun. Buradan kalkıp gitmek seni seçen halka saygısızlık. Burada otur kararlara katıl.  Bir sürü yapılacak iş var. Biz daha hızlı çalışmak için meclis iç tüzüğü hazırlattık. Havanda su dövüyorlar. Ben muhalefet için üzülüyorum hem TBMM’de hem de burada halkı kucaklayan muhalefet lazım” dedi.

 

 

SOSYAL TESİSLERİ ESNAF ODASI İŞLETECEK

Zabıta Dairesi Başkanlığı’nın, Doğu Kışla Otopark ve Pazar Alanının, pazar kurulan Perşembe ve Cumartesi günleri dışında kalan haftanın diğer günlerinde, güvenlik, temizlik, bakım, elektrik, su ve işletme giderlerinin Kocaeli Seyyar Esnafı ve Pazarcılar Esnafı Odası tarafından sağlanmasına karşılık Otopark ve Pazar Alanı içerisinde yer alan Sosyal Tesis Binasının Kocaeli Seyyar Esnafı ve Pazarcılar Esnafı Odası kullanımına verilmesi ile ilgili teklif oy birliği ile kabul edildi.

 

CHP'li grubun salonu terk etmesinin ardından koltuklar boş kaldı. 

Kaynak: Editör: OĞUZHAN AKTAŞ
Yorumlar
Haber Yazılımı