Haber
09 Ocak 2020 - Perşembe 09:20
 
Hürriyet: 'Kardeşlerim belediyenin önünden dahi geçmeyecek!'
İzmit Belediye Meclisi'nde Başkan Hürriyet gündeme gelen ve işten çıkarılan sözleşmeli memurlar hakkında ayrıntılı bilgi aktardı. Başkan Hürriyet, "Seçilince annemi aradım. Kardeşlerim, belediyenin önünden dahi geçmeyecekler dedim. Hiçbir şekilde akrabalarıma referansım yoktur, bu noktada hassasım." dedi.
POLİTİKA Haberi
Hürriyet: 'Kardeşlerim belediyenin önünden dahi geçmeyecek!'

Hürriyet açıklamalarında "Siz haksızlığa adaletsizliğe kulak kapatıyorsanız, sizin bize hiçbir sorgulama hakkınız yok" dedi. Ardından ağlayanlar adaletsizliği yaratanlardır. Siz nufusunuzu kullanarak kimseyi memur yapamazsınız. Sözleşmeli personel ile ilgili sınav acacağım. Sınavı kazanan buyursun belediyedeki işine devam etsin dedi. Ardından hesap sorarken yaptığınız haksıslıklara karşı bir aynaya bakın. Nasıl ki! Eski başkan Nevzat Doğan yetkim vardı kullandım memur yaptım diyorsa, ben de başkanım yetkimi kullanıyorum haksızlığa, adaletsizliğe, adam kayırmaya karşı işten çıkardım açıklamalarında bulundu.

 

Ak Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş mecliste yaptığı konuşmada Hürriyet’i eleştirerek “Açılmış olan bu yanlış kapı acilen kapatılmalı. Bu tarz. Bu yaklaşım Cumhuriyet Halk Partisinin tarzı olamaz. CHP kaos partisi değildir diye düşünüyorum. Kenti kaos ortamından, kentliyi birbirine küs hale getirmekten kurtarmak hepimizin vazifesidir” dedi.

 

BU USULSÜZLÜĞÜ BENDEN BEKLEMEYİN

 

Başkan Fatma Kaplan Hürriyet ise “ Kanunsuzluğu söylüyorum. Konuyu siz açtınız şimdi dinleyeceksiniz. İşten çıkarılanların çoğuna BEKAŞ’ı teklif etim ancak kabul etmediler. Ama BEKAŞ’a teklif ettiklerim için teklifim hala geçerli. Hatta Mart ayında KPDS var. Girsin sınava usulü tamamlasınlar kaldıkları yerden devam etsinler. Ama bu usulsüzlüğü benden beklemeyin ” dedi.

 

"AKRABALARIMA REFERANSIM YOKTUR"

 

Hürriyet “ KPSS’siz, şartsız şurtsuz işe alınanlar, çalışanlar arasında gelir adaletsizliği ve iş barışını bozan uygulama haline geldi. Bu sözleşmeler, eski başkan aday olmadığı halde hiçbir kriter gözetmeksizin hatır gönül ilişkileriyle yapılmış sözleşmeler. Kamu kaynaklarıyla vefa gösterilmez” dedi. Seçime iki gün kala liyakatle personel alınmayacağını ifade eden KPSS’de dirsek çürüten insanların, atanamayanların vebalini kim çekecek. Akraba atamaları, yandaş dediğimiz şeylerin doğru şeyler olmadığını düşünüyorum. Benim de iki kardeşim var. Trakya’da yaşıyorlar. Bir kardeşim yüzde 80 engelli. Gecenin yarılarına kadar taksi şoförlüğü yapıyorlar. Milletvekili seçilince annemi aradım. Kardeşlerim, belediyenin önünden dahi geçmeyecekler dedim. Ardından CHP il başkanını aradım. Orada birçok akrabama var hiçbir şekilde akrabalarıma referansım yoktur dedim. Bu noktada hassasım. Liyakat gözetmeksizin sonuçları bu olur” dedi.

 

MECLİSE GÖLGE DÜŞÜRMEYİN


Oldukça hareketli gerçekleşen İzmit Belediye Meclisinde Başkan Fatma Kaplan Hürriyet; Meclisimizi vatandaşlarımız da izliyor. Bu meclisin saygınlığına gölge düşürmeyecek şekilde davranmalıyız birbirimizi eleştirebiliriz ama az önceki kavgalar gibi bir daha kavganın yaşanmaması için uyarıyorum dedi. Hürriyet Düzenin sağlanması adına hepimize yakışan şekilde davranmanızı en üst düzeyde hassasiyetle beklediğimi ifade ediyorum. Bakanlık divanına hitaben konuşmanızı gerçekleştirirseniz kişisel tartışmaların önüne geçeriz” diye konuştu.

 

‘YILBAŞI EĞLENCELERİNE NE KADAR HARCANDI?’


AK Partili Meclis Üyesi Fikret Hocaoğlu, “Yılbaşında yalan eğlencelere ne kadar bütçe harcandı diye sordu. Başkan Hürriyet, “Ben ilgili belediye çalışanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Kullanılmayan malzemeleri tekrar kullanılabilir hale getirdiler. Az para çok iş sloganımız vardı biliyorsunuz. Sağ olsunlar çok çaba harcadılar. Küçük bütçelerle müthiş bir çaba sarf ettiler. Süslemeler yine hep geri dönüşümden sağlanan şeylerdi. Tabiki bir miktar para harcandı. Bunu da yazılı olarak size bildireceğiz” dedi.

 

MHP İŞTEN ÇIKARILANLARI SORDU


MHP’li Meclis Üyesi İlker Kazan'da toplantıda “İlçemizde yeşil alan ilan edilen 30-40 yıllık 2-3 atlı binalar bulunmaktadır. Elektrik, su, doğalgaz tesis edilip normal bir yapı olarak kullanılmaktadır. Bu gibi binalarla ilgili ev sahiplerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için ne gibi çalışmalar yapılacaktır” diye önerge verdi dedi. Başkan Hürriyet'te kendisine hitaben Engin Duymaz’a yazılı açıklama yapılacak. Çocuk istismarı konusunda çocuk masası oluşturulması ve uzman kişiler tarafından ailelere destek verilmesini talep eden MHP’li Meclis Üyesi İlker Kazan’a da yazılı açıklama verilecek. MHP’li Meclis Üyesi Engin Duymaz, “Kaç personel işten ayrılmıştır. Ayrılış ve çıkarılış nedenleri ihbar ve kıdem tazminatları ödenmiş midir?” diye sordu. Duymaz’a cevap veren Hürriyet “Listenin güncel halini bir kez daha sunarız” dedi.

 

‘KİM YAPTIYSA ALLAH RAZI OLSUN’


Önergelerin sunulmasının ardından geçtiğimiz ay tanıtımını yapılan yerli otomobil ile ilgili de konuşan Başkan Hürriyet, “Yerli, olumlu bir yatırım. Fabrikaların açılması istiyoruz katma değeri yüksek ve yerli üretim yapılması ülkenin kalkınmasına büyük katkısı olduğunu düşünüyorum. Umarım diğerleri gibi olmaz ve nihayete erer. Ülkeye katma değer katar. Kim emek harcadıysa hepsinden Allah razı olsun. Kentimize, ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum” dedi. Hürriyet ayrıca Yahya Kaptan’ın şehit edilişi, Beyaz Bastan Görme Engelliler Günü, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ve 16 Ocak Basın Onur Günü, Zübeyde Hanım’ın vefatı, Enerji Tasarrufu Haftası, Dünya Gümrük Günü, Uğur Mumcu, Gaffar Okkan suikastleri ile ilgili de kısa konuşmalar yaptı.Toplantıda meclis üyeleri ve gazetecilere 2020 yılının belediye ajandası dağıtıldı. Ancak AKP'li bazı meclis üyeleri başkan Hürriyet'te tepki olarak ajandaları alma masalarında bıraktılar.

 

DENETİM KOMİSYONU SEÇİMİ


Mecliste grubu en çok olan iki partiden AK Parti ve CHP, denetim komisyonu oluşturulması adına ortak önerge verdi. Gizli oylama ile yapılan denetim komisyonuna ortak önergeyle CHP’li Meclis Üyelerinden Necat Çakır ile Çetin Sarıca, AK Partili Meclis Üyelerinden ise Hayrettin Ünlü ve Muharrem Tutuş önerildi. 4 kişilik komisyona önerilen isimler seçildi. Seçimin ardından konuşan Hürriyet, “Arkadaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Çalışacak mekanlar da planlandı” şeklinde konuştu.

 

ARA MECLİS 14 OCAK'TA


AK Partili Meclis Üyesi Fikret Hocaoğlu, Başkan Hürriyet’e soru sorarak “İYİ Partili Meclis yeleri CHP’nin listesinde mi gözüküyor? Dedi. Hürriyet ise “Evet İyi Partili arkadaşlar bizim listemizde. Ancak bizim listemizde olmasa da sonuç değişmeyecekti” dedi. Hocaoğlu bunun üzerine “Demekki İyi partili bildiğimiz arkadaşlar CHP’liymiş” dedi. Hürriyet ise “Neyi amaçladınız bilmiyorum ama takdir sizin” yorumunu yaptı. Bu sıra gülümseyen AK Partili Meclis Üyesi Vedat Yoldaş’a hitaben konuşan İYİ Partili Meclis Üyesi Nurettin Bulut, “Hoşuna mı gitti bu durum. Sırf ortamı bozmak için buradasın” dedi. Yoldaş ise “Senin ne olduğunu biliyoruz” dedi. Akabinde ara meclisin 14 Ocak Salı günü saat 15:00’da yapılmasına karar verildi.

 

‘BULUNMAZ HİNT KUMAŞI MISINIZ?’


AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş, “Yeni yıl bazıları için çılgınca eğlence, bazıları için de hüzünle başladı. Siz ‘Ben kul hakkından korkarım, yetim hakkından korkarım, insanların işini doğru yapan insanların ekmeği ile oynamak bizim kitabımızda yazmaz” dediniz. İşten çıkarmalarla ilgili olarak Belediye adına Belediye tecrübe ve geçmişi olmayan iki başkan yardımcısı oturmuş basın açıklaması yapıyor. Ve işten atılanların “Yandaşlık dışında başka liyakatleri yok, Bunlar siyasi tercihtir” diyor. Peki siz siyasi tercih değil misiniz? Bulunmaz Hint kumaşı mısınız? Bilinmeyen gizli bir hazine miydiniz? Ağzınızla kuş mu tutuyordunuz? O arkadaşlarda sizin gibi dokuz ayda aldığınız 100 kişi gibi siyasi tercih olmuşlardır” dedi.

 

‘HATADAN VAZGEÇİLMELİ’


Sözlerini sürdüren Soydabaş, “Sizler işe aldığınız kişileri İzmitliler içinden kura ile mi seçtiniz? Bırakın İzmitlileri CHP üyeleri içinden kura ile mi seçtiniz? Açılmış olan bu yanlış kapı acilen kapatılmalı. Bu tarz. Bu yaklaşım Cumhuriyet Halk Partisinin tarzı olamaz. CHP kaos partisi değildir diye düşünüyorum. Kenti kaos ortamından, kentliyi birbirine küs hale getirmekten kurtarmak hepimizin vazifesidir. Yaptığım konuşma her hangi bir kişiye karşı değil, Kurumsal hatadan vazgeçilmesi içindir” dedi. İşten çıkarmalarla ilgili konuşan Hürriyet ise “Hepimiz malum sonucu biliyorduk. Göreve geldiğimizden bu yana seçime 2-3 gün kala yapılan atamalarla ilgili herkes bir şey merak ediyordu. Sözleşmeleri yenilenecek mi? bu arkadaşların sözleşme sürelerine saygı göstereceğiz dedik” dedi.

 

‘İŞ BARIŞINI BOZUYORLARDI’


Hürriyet, “Belediyenin teknik bir ihtiyacı varsa bu sözleşmeler yapılır. Mali yılın sonunda 67 sözleşmeli personeli belli kriterler çerçevesinde değerlendireceğiz dedik. Yenilenmesi mümkün olmayanları yenilemeyeceğimizi söyledik. Sözleşmesi yenilenmesi mümkün olmayanlar için is eğer o arkadaştan verim alıyorsak liyakati ve namusuyla çalışıyorsa sözleşmesini yenileyeceğiz dedik. Bir günde ömür boyu memuriyet hakkı kazandırmaya dönüştü. KPSS’siz, şartsız şurtsuz işe alınanlar, çalışanlar arasında gelir adaletsizliği ve iş barışını bozan uygulama haline geldi. Bu sözleşmeler, eski başkan aday olmadığı halde hiçbir kriter gözetmeksizin hatır gönül ilişkileriyle yapılmış sözleşmeler. Kamu kaynaklarıyla vefa gösterilmez” dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı