Haber
16 Nisan 2018 - Pazartesi 14:39
 
HDP’den OHAL açıklaması: “OHAL’ikalıcı hale getirmek istiyorlar”
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli İl Örgütü 16 Nisan referandumun yıl dönümünde düzenlediği basın açıklaması ile referandumdan sonra OHAL’in kalıcı hale getirilmeye çalışıldığını ve OHAL’in daha fazla uzatılmaması gerektiğini belirtti
KOCAELİ Haberi
HDP’den OHAL açıklaması: “OHAL’ikalıcı hale getirmek istiyorlar”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli İl Örgütü, İl Binası’nda düzenlediği basın açıklaması ile hem 16 Nisan referandumunu hem de OHAL düzenini protesto etti. Gerçekleştirilen açıklamaya HDP İl Eş Başkanı Şahabettin Işık ve yöneticileri, CHP Kocaeli İl Örgütü yöneticileri, Demokrasi Girişimi sözcüsü Bekir Yurdagül, KESK Dönem sözcüsü Yener Çalışkan ve çok sayıda partili katıldı. İl Eş Başkanı Şahabettin Işık OHAL düzeninin 16 Nisan referandumu sonrası kalıcılaştırılmaya çalışıldığını söylerken, “ Bir süredir de OHAL ile yönetme alışkanlığı kalıcı siyaset pratiğine dönüşmüştür” dedi.

 

OHAL’İ BİTİRDİK DİYE GELDİLER

 

HDP İl Eş Başkanı Şahabettin Işık açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Sıkıyönetim ve OHAL rejimi bir darbe dönemi uygulamasıdır ve Türkiye’nin kangrenleşmiş sorunları da bu ortamlarda doğmuş, kalıcılaşmıştır. OHAL’i bitiren iktidar olma iddiasıyla övünenler yıllar sonra ülkeyi yeniden KHK’larla yönetmeyi tercih eder hale gelmişlerdir. Bir süredir de OHAL ile yönetme alışkanlığı kalıcı siyaset pratiğine dönüşmüştür. Özellikle 16 Nisan referandumu OHAL koşullarında kuşatılmış ve OHAL’i kalıcı hale getirecek düzenlemeleri kurumsallaştırmıştır.

 

MUHALİF OLANI ÖTEKİLEŞTİRDİLER

 

Belediyelerin kayyumlarla yönetildiği, milletvekillerinin tutuklanarak rehin alındığı bir ortamda halkın iradesini yok sayarak yönetme tercihi anayasal kılıfa sokulmuştur. Darbe anayasasının tanıdığı hakların bile aranır hale geldiği bir ortamda, demokrasi ve insan hakları ayak bağı, hatta tehdit olarak görülmektedir. Çok partili hayata geçilmesiyle birlikte terk edilen parti devleti anlayışına geri dönmenin hukuk açısından nasıl bir geriye gidişi beraberinde getirdiği ortadadır. Denge denetleme mekanizmalarının tümüyle tasfiye edilmesi, güçler ayrılığının bir zaaf gibi tarif edilmesi, muhalif olan herkesin ötekileştirilerek düşman ilan edilmesini beraberinde getirmiştir.

 

TOPLUMSAL MUHALEFET DAYANIŞMALI

 

İçeride ve dışarıda gerilim , savaş politikalarının terk edilmesi, duyarlı bir toplum ve kararlı bir siyasal mücadele ile mümkündür. Katılımcı demokrasinin inşası toplumsal ve bölgesel barışın da güvencesi olacaktır. 16 Nisan’ın birinci yılında OHAL’i bir kez daha uzatma eğilimi karşısında tüm toplumsal muhalefet dinamiklerini güç birliğine, dayanışmaya çağırıyor ve her türlü baskıya rağmen özgürlük ve eşitlik talebimizi daha ısrarlı ve yaygın biçimde dile getirmenin çabası içinde olacağımızı tüm kamuoyu ile bir kez daha paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Haber Yazılımı