Haber
21 Ağustos 2019 - Çarşamba 10:01
 
Harun Yıldızlı: 'Seçimle gelen, seçimle gider'
Diyarbakır, Mardin ve Van illerinin belediye yönetimlerine kayyum atanması kararı ile ilgili konuşan CHP İl Başkanvekili Harun Yıldızlı, “seçimle gelen bir yönetim, yine aynı iradenin göstereceği sonuç ile seçimle gitmelidir” dedi
POLİTİKA Haberi
Harun Yıldızlı: 'Seçimle gelen, seçimle gider'

Diyarbakır, Mardin ve Van illerinin belediye yönetimlerine kayyum atanması kararına tepki CHP İl Yönetimi’nden geldi. İl binasında basın açıklaması yapan İl Başkanvekili Harun Yıldızlı konuya ilişkin konuştu. Yıldızlı’ya İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya ve il yöneticileri de eşlik etti.

 

ADAMA GÖRE YÖNETİM ANLAYIŞI

 

CHP İl Başkanvekili Harun Yıldızlı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Milletin sandığa yansıttığı irade sonucu seçimle gelen bir yönetim, yine aynı iradenin göstereceği sonuç ile seçimle gitmelidir. Seçme ve seçilme hakkına sahip olan kişilerin, sandıktan çıkan sonuca göre görevlendirildikten henüz 5 ay sonra görevden alınmaları millet iradesine darbedir. Adama göre demokrasi, adama göre siyaset, adama göre yönetim anlayışının sonuna kadar karşısındayız.

 

toplu-(1)-018.jpg

 

KARAR HUKUKİ DEĞİL SİYASİ

 

Alınan karar hukuki değildir, tamamen siyasidir. Bu karar yalnızca sarayın isteklerine hizmet etmektedir. Devletin, terör örgütü ile ilişkili olduğunu kanıtlayıp, belgelediği tüm siyasi oluşumları kapatma yetkisi vardır. Bu bağlamda seçimlere sokmama hakkı da vardır. Anayasada kimlerin seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu, belediye başkanlarının nasıl seçileceği açıkça bellidir. 5 ay önce yapılan seçimler de bu çerçevede yapılmıştır. Seçme ve seçilme hakları hususunda 5 ay önce hiç bir engeli olmayan, 3 belediye başkanı dün, hukukun üstünlüğü yok sayılarak görevden alınmıştır.

 

EN BÜYÜK BORCUMUZDUR

 

Keyfi tutumların Türkiye’yi sürüklediği kaosun şiddetini gerek ekonomik, gerek politik, gerek iç ve dış unsurlarda, gerek toplum içi ayrışmada en acı şekilde yaşıyor, hissediyoruz. Saraydan gelen emir ile görevden alınan belediye başkanlarının, iddia edildiği gibi, devletimizin vazgeçilmez unsurlarına aykırı uygulamaları, yaptırımları, çalışmaları var ise bunları kamuoyuna belgeleri ile açıklamak zorundasınız. Bu açıklamayı yapmak, sandık başında size 20 yıldır hükümeti kurma görevini veren milletimize olan en büyük borcunuzdur.” 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı