Haber
25 Mayıs 2018 - Cuma 00:13
 
Halkbank'a 49 Milyar Dolar ceza geldi mi! İşte açıklama
Halkbank, ABD tarafından 49 milyar dolar para cezası kesildiği iddialarına açıklama yaptı
EKONOMİ Haberi
Halkbank'a 49 Milyar Dolar ceza geldi mi! İşte açıklama

Sosyal medyada, "Zarrap davası sonucu olarak ABD Halkbank'a 49 milyar dolar ceza kesmiş. AKP 15 kişilik bir heyeti ABD ye yollayıp bunun seçim sonunda açıklanması için pazarlığa göndermiş! Bu ödenmezse uluslararsı sistemden atılmamız gündeme gelebilirmiş!" şeklinde haberler yayılması üzerine bankadan yalanlama...

ABD’de İran ambargosunun delinmesine ilişkin davada eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın suçlu bulunmasının ardından basında çıkan "Halkbank'a ceza kesileceği" ile ilgili iddialara yazılı açıklama geldi. 

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada iddialar kesin bir dille yalanlandı: 

"Bazı sosyal medya hesapları üzerinden gerçeğe aykırı bir şekilde ABD'li yetkili kurumlar tarafından Bankamıza önemli miktarda para cezası verildiği yönünde kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı, Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı nitelikte haber ve yorumların yapıldığı anlaşılmaktadır.  

16 Mayıs 2018 tarihinde ABD'de karara bağlanan davada Bankamız taraf olmadığı gibi Mahkeme tarafından Bankamız hakkında alınmış herhangi idari veya mali bir karar bulunmamaktadır.

ABD'nin uluslararası yaptırım kararlarını takip eden yetkili kurumlar tarafından da Bankamıza iletilen herhangi bir ceza bildirimi söz konusu değildir.

Ülkemizin önemli kurumlarından biri olan Bankamızın güven ve itibarını sarsacak nitelikte sosyal medya hesapları üzerinden haksız haber ve yorumların yapılması Bankacılık Kanununun "İtibarın Korunması" başlıklı madde hükümlerine aykırılık teşkil etmektedir.

Kamuoyunun ve yatırımcıların bilgisine sunulur."

32 AY HAPİS CEZASI 

ABD’de İran ambargosunun delinmesine ilişkin davada suçlu bulunan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla 32 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Atilla ambargonun delinmesi ve 1 milyar dolarlık petrol gelirinin aklanarak ABD finans sistemine sokulmasına yardım etmekten suçlu bulunmuştu.

16 Mayıs günü ABD’nin New York şehrinde görülen davada Hakim Richard Berman, Atilla’yı sistemin çarklarının bir dişlisi ve zaman zaman da gönülsüz bir işbirlikçisi olarak tanımlamıştı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan karar sonrası yapılan açıklamada Atilla’nın "kurgudan ibaret bir süreç sonunda suçsuz olduğu halde mahkum edildiği" belirtilmişti. 

İŞTE SOSYAL MEDYADA YAZILANLAR

 

 

Bankacılık kaynaklarım; Zarrap davası sonucu olarak ABD Halkbank'a 49 milyar dolar ceza kesmiş. AKP 15 kişilik bir heyeti ABD ye yollayıp bunun seçim sonunda açıklanması için pazarlığa göndermiş!
Bu ödenmezse uluslararsı sistemden atılmamız gündeme gelebilirmiş!
Ülkeyi batırdılar

 

Zarrab davasında Halkbank’ın cezası kesinleşmiş. 49 Milyar Dolar. Şu anda basın üzerinde bunun haber yapılmaması için çok ciddi baskı var.

Hükümet 15 kişilik bir ekibi pazarlık için göndermiş. Ana konu da cezanın açıklanmasının seçim sonrasına bırakılması USD ARTIŞ I BUNa bağlı

 

Biraz önce farkettim ki sahte hesaplardan "Halkbank'a 49 Milyar Dolar ceza kesildi. " gibi piyasaları tamamen manipüle etmeye yönelik mesajlar atılmış. Sosyal ağlar çok tehlikeli boyutlara gelmiş durumda. Umarım bu kişiler tez zamanda yakalanır.

 

Halkbank'a 49 milyar dolar ceza verildi deniyor, doğru mu acaba </td>
                      </tr>
                                            <tr>
                        <td height=

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı