Haber
02 Aralık 2019 - Pazartesi 13:42
 
Halk ekmek en kaliteli, en ucuz fiyatla tüm sofralara ulaşacak
Halk ekmek satışının başlaması ile ilgili açıklama yapan Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, halk ekmeğin kalitesinden ödün vermeyeceklerini, Kocaeli’de tüm sofralara en kaliteli ekmeği en ucuz fiyatla ulaştıracaklarını kaydetti
YAŞAM Haberi
Halk ekmek en kaliteli, en ucuz fiyatla tüm sofralara ulaşacak

STARTI VERDİLER

 

Büyükşehir Belediyesi ve Fırıncılar Odası arasında yapılan protokol ile halk ekmek satışı başladı. 8 noktada satışı başlayan halk ekmek ile ilgili Fırıncılar Odaları Konfederasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, KOTO Başkanı Necmi Bulut, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş, Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, Anıtpark’ta kurulan satış noktası önünde açıklama yaptı. Halk ekmeğin İzmit’ten sonra diğer ilçelerde de yaygınlaştırılacağını söyleyen Oda Başkanı Ali Sarı, halk ekmeğin kalitesinden ödün vermeyeceklerinin altını çizdi.

 

PAZARTESİ GÜNÜ 15 NOKTA TAMAM

 

Anıtpark’ta kurulan satış noktasının önünde açıklama yapan Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, 7 Ekim’de imzalanan protokol ile bugün itibariyle Yahya Kaptan, Yeni Cuma, Bağçeşme, Dünya Bankası, Sanayi Mahallesi, Gültepe, Kuruçeşme ve Anıtpark’ta satışların başladığını belirtti. Sarı, 9 Aralık Pazartesi günü ise Alikahya Merkez, Yeşilova Zeki Aktan Parkı, Yenişehir Mimar Sinan, Tavşantepe Barış Parkı, Topçular Şeref Meydanı, Serdar Mahallesi ve Karadenizliler Mahallesi'nde satışların başlayacağı müjdesini verdi.

 

PLASTİK TORBA YOK

 

Böylece belirlenen 15 noktada halk ekmek satışının başlayacağını söyleyen Sarı, “Lezzeti ve ekmek kalitesi ile Türkiye’ye örnek olan Kocaeli’de halk ekmeğin kalitesinden ödün vermeyeceğiz. Tüm sofralara en kaliteli ekmeği ulaştıracağız. Ayrıca halk ekmek satışımızda ilk gün herkese Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 100 bin bez torba dağıtılacak. Poşet, satış noktalarımızda kullanılmayacak. Bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

BELEDİYE EKMEK ÜRETMEMELİ

 

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş, projenin kent için önemli olduğunu vurgulayarak, bakkal esnafının bu projeden zarar görmeyeceğinin altını çizdi. Halk Ekmek Kocaeli projesinin Türkiye’ye örnek bir proje olduğunu söyleyen Fırıncılar Odaları Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, “Ekmek vatandaşın en temel tüketim maddesi. Ekmek üzerinden siyaset yapılmasın. Belediyeler ekmek fabrikaları kurmak yerine, kaliteli ekmeğin insanların nasıl sofrasına gideceğini düşünmeli ve kaçak fırınlara karşı mücadele etmeli.

 

ÖRNEK ALINMALI

 

En temel tüketim maddesi olan ekmeğin merdiven altında üretilmesi büyük tehlikedir. Belediyeler buna izin vermemeli. Fabrika kurup ekmek satan belediyeler Kocaeli örneğinden yola çıkarak bu modeli uygulamalı. Hem esnafa zarar vermeyecek hem de vatandaşı koruyacak projelerin her zaman yanında olacağız. Ruhsatsız işletmelerin ülke genelinde bir saat bile açık kalmaması gerekiyor. Belediyelerimiz buna karşı mücadele etmeli” dedi. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı