Haber
23 Ağustos 2019 - Cuma 14:05
 
Halil Vehbi Yenice iddialara tek tek yanıt verdi
CHP’li Selman Yıldırım’ın, “AK Parti de işçi çıkardı” diyerek işaret ettiği eski Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice, iddialara tek tek yanıt verdi
POLİTİKA Haberi
Halil Vehbi Yenice iddialara tek tek yanıt verdi

İKİSİ AYNI DEĞİL

 

İzmit Belediyesi’nde 2 işçinin çıkarılması ile başlayan tartışmalara, kapatılan Saraybahçe Belediyesi’nin 2004-2009 yılları arasında başkanlığını yapan Halil Vehbi Yenice de katıldı. Eski CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım’ın 3 gün önce hedef aldığı Yenice sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Yenice şu ifadeleri kullandı: “Yıldırım 2004 yılında Saraybahçe Belediyesi’nde işten çıkarılan bazı işçilerin isimlerini paylaşıp, bu iki durumu birbiriyle eş değer tutmaya çalışmış.

 

YILDIRIM İTİRAF ETTİ

 

Selman Yıldırım’ın dediği gibi, 2004’te belediyede işten çıkarmalar maalesef olmuştur. Hatta 2003 yılında Yapı Kontrol Müdürlüğü görevi yaparken 700’e yakın ruhsatsız yapıya izin verdiğini kendi sözleri ile ifade eden ve bu nedenle yolları ayırdığımız isimlerden biri de Selman Yıldırım’ın kendisiydi. CHP İzmit İlçe Başkanlığı için hazırlık yapan Yıldırım’ın yaptığımız tespitleri belirterek, kibarca istifasını istemiştik.

 

SÜRGÜN ETMEDİK

 

O dönem tüm iyi niyetli girişimlerimize rağmen toplam 29 çalışanla yollarımız maalesef ayrılmıştı. Maalesef diyorum, çünkü buna mecbur kalmıştık. Bu dönem işten çıkarılan 2 işçi gibi biz çalışanlarımızı sürgüne göndermemiştik. Maaş kesintisi yapmamıştık. Tam tersine CHP döneminde 10 yıl boyunca düzenli maaş alamayan bu arkadaşlarımıza, göreve başladığımız nisan ayından itibaren düzenli maaş ödemesine başladık. Ama geçmiş dönemden kalan alacaklarını da bahane ederek bazı işçiler eylemlere başladı. Bu alacakları da belirli bir takvimde ödeyeceğimizi ısrarla belirttiğimiz halde ve kösüm kösüm ödemeye başlamamıza rağmen iş bırakma eylem ve gösterilerini kesmemişlerdi.

 

SİYASETTEN UZAKTIK

 

CHP yöneticileri ve sendikalarının tahrikleriyle tüm iyi iyi niyetli çabalarımıza rağmen Ekim-Kasım aylarında haftalar süren üst üste eylemler yapmaya işi bırakmaya devam ettikleri için sonunda iş huzurunu sağlamak adına kendileriyle yolları ayırmıştık. Biz kendi dönemimizde kimseyi siyasi görüşüne göre ayırmadık. Kimsenin ekmeğiyle, onuruyla oynamadık. 2003 yılında kanunen iki misli geliri olan CHP belediyesi işçisine alacağına mahsuben hiç ödeme yapmamışken AK Parti döneminde biz alacaklarına mahsuben işçimize 70 adet daire verdik.

 

UZLAŞABİLİRDİNİZ

 

Beş yıl içerisinde 2004’te 18 milyonluk bütçesi olan 2004 yılının gerçekleşen bütçesinin yüzde 80’i işçi giderleri olan belediye olarak CHP döneminden kalan 5.4 milyonluk işçi borcunun tümünü de dönemimizin sonuna kadar ödedik. Bugün belediyenin en çalışkan iki işçisini, sırf siyasi görüşüne bakarak eziyet eden, dışlayan zihniyetle bizi kimse karıştırmasın. Bildiğiniz gibi aynı zihniyet, çöp toplama kadrosunu da başlar başlamaz dağıttı ve şimdi altından kalkamıyor. Bizim dönemimizde iş akdine son verdiğimiz çalışanlarımız uzlaşmaya kesinlikle açık değildi. Belediyedeki hizmetleri aksatmak için kitlesel eylemler düzenliyordu. Sözleşmeleri devam ederken, eylemlerine devam ediyordu. İki durum arasındaki fark ortadadır.” 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı