Haber
10 Ekim 2019 - Perşembe 17:35
 
Halil Küçükparlak'ın Köşe Yazısı: Hedeflenen mi, gerçekleşen mi?
KOCAELİ Haberi
Halil Küçükparlak'ın Köşe Yazısı: Hedeflenen mi, gerçekleşen mi?

Sevgili okurlarım geçen hafta enflasyon açıklandı. Eylül ayında tüketici fiyatları aylık yüzde 0.99, yıllık 9.26 olmuş. Gözümüz aydın, Damat Bey çıktı kameraların karşısına ve yüzde 5’in de altını hedeflediklerini müjdeledi. Evet, Damat Bey müjdeledi, atv gibi kanallar, Sabah gazetesi gibi medya kuruluşları da müjdeyi kocaman kocaman puntolarla duyurdular halkımıza. 

 

Matematiğim de çok zayıf değil ama nasıl oluyor da enflasyon 9.26 çıkıyor benim hiç aklım basmadı. Enflasyon söz dinleyen itaatkar bir insan olsa tamam “10’un altına, tek rakamlara in” diye emir verilince bir yerlerden iner de, öyle bir şey değil ki enflasyon.

 

Evet, yıllık enflasyon yüzde 9.26 açıklandı. Şekere yüzde 16 zam, çaya yüzde 32.25 zam, doğalgaza yüzde 53.98 zam, elektriğe yüzde 50.4 zam, kırmızı ete yüzde 20 zam, köprülere yüzde 47 zam yapılırken nasıl oluyor da enflasyon yüzde 9.26 oluyor anlamak mümkün değil.

 

Türkiye İstatistik Kurumu enflasyonu hesaplarken 28 bin işyerinden 418 kalem malzemeden fiyat alıp belirliyormuş enflasyonu. Doğalgaza yüzde 53, elektriğe yüzde 50 zam gelirken enflasyonun 9.26 olması için bazı maddelerin fiyatının oldukça düşmüş olması gerekir. Hangi maddelerin fiyatları düşmüş, ben hiç fiyatı düşen bir mal görmedim, duymadım. TÜİK nerelerden alıyor bu fiyatları çok merak ediyorum. Nerelerden aldığını açıklasa da biz de oraya gidip alışveriş yapsak.

 

Ekonomi yazarı İbrahim Kahveci’nin günlük yazılarını mümkün olduğunca takip ederim. Turgut Özal’ın hükümetlerinde Maliye Bakanı olan rahmetli Adnan Kahveci’nin yeğeni olan İbrahim Kahveci çok güzel ekonomi yazıları yazar. Bazı yazarlar rakamlarla boğar insanı, anlayamazsınız ama Kahveci herkesin anlayacağı şekilde yazar. İbrahim Kahveci’nin bu konudaki yazısından kısa bir alıntı yapmak istiyorum.

“Her şeyden evvel dün açıklanan YEP veya adı ne ise olan program... Zaten o program da bir IMF uzantılı program izleri taşımaktadır. Kamu zamları ile kamu açıklarının azaltılması tam bir IMF politikasıdır. Ücret artışlarının sınırlanması ve beklenen (hedeflenen) enflasyona göre zam yapılması da tam bir IMF anlayışıdır. Mart seçimlerinden sonra ve hatta tekrarlanan İstanbul seçimlerinin ardından yağmur gibi gelen kamu zamları nasıl izah edilecektir?

 

Çalışan ne zam alacak biliyor musunuz?

 

2020 yılında yüzde 8,5.

 

2021 yılında ise yüzde 6,0”

 

Aynen böyle diyor İbrahim Kahveci.

 

Şimdiye kadar çalışanı enflasyon karşısında ezdirmemek için yıl içinde ücretlilere yapılan zam enflasyonun altında gerçekleşmişse aradaki fark veriliyordu mağduriyeti önlemek amacıyla.

 

Bundan sonra gerçekleşen enflasyon değil, hedeflenen enflasyona göre verilecekmiş. Damat Bey’in konuşmasında 2020 yılı için yüzde 8.5, 2021 yılı için ise yüzde 6 enflasyon hedeflenmiş. Kahveci de “çalışanlara bu kadar zam verilecek” diyor.

 

Kayınpeder ile damat sarayda bir akşam yemeğinde aralarında muhabbet ederken “Bıktık bu enflasyondan, önümüzdeki yıl için sıfır hedefleyelim” deyiverseler yandı gülüm keten helva. Çalışanlar hiç zam alamazlar.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı