Haber
25 Ekim 2019 - Cuma 17:37
 
Halil Küçükparlak'ın Köşe Yazısı: Dokunmayın Paşa’ya
KOCAELİ Haberi
Halil Küçükparlak'ın Köşe Yazısı: Dokunmayın Paşa’ya

Bir süredir hepimizin bildiği gibi ülkemizde Paşa konuşuluyor. Paşa en çok konuşulan konuların başında yer alıyor.

 

“Hangi Paşa?” derseniz cevabım tabii ki “Haydarpaşa” olacak. Meşhur, tarihi Haydarpaşa gar binası. Ecdadımız Osmanlı zamanında yapılmış. Tarihçesi kısaca şöyle “Haydarpaşa Garı'nın yapımına II. Abdülhamit döneminde, 30 Mayıs 1906 tarihinde başlanılmış, 19 Ağustos 1908 günü tamamlanarak hizmete açılmış”. Yeşilçam filmlerinde hep görürüz Anadolu’dan İstanbul’a gelenler trenden inip merdivenlerin basamaklarını adımlayarak vapura bindiklerini. Tarihi ve nostaljik bir binadır.

 

Bu paşa ile birlikte bir de Sirkeci garı konuşuluyor son günlerde. Sirkeci garı da tabii ecdadımız Osmanlı zamanında atılmış. Haydarpaşa’dan daha da eski Sirkeci. “İstanbul'un Avrupa'ya açılan kapısı Sirkeci Gar'ının temeli 11 Şubat 1888 günü büyük bir törenle atılmış,  03 Kasım 1890'da hizmete açılmış”. Her iki gar binası da senelerce tren seferlerine hizmet etmiş, yolculukların başlangıç ve son noktası olmuş. Bu iki gar binası çok konuşulunca hem kendim bilgilenmek, hem de sizleri bilgilendirmek bir araştırma yaptım.

 

Tren seferleri artık bu iki gar binasına gelmemesi üzerine Devlet Demir Yolları, tarihi Haydarpaşa ve Sirkeci garlarını kiralama kararı almış. Gar binalarına ait yaklaşık 29 bin metrekarelik atıl halde bulunan depo alanlarını “ticari faaliyette kullanılmamak üzere” kiralamak amacıyla ihale açmış.

 

4 Ekim 2019 tarihinde açılan ihalede aylık kira bedeli 30 bin lira olarak belirlenmiş. İhaleye İstanbul Büyükşehir Belediyesi konsorsiyumu dahil 4 şirket katıldı. Emre Kamçılı, iş bitirme belgesi uygun olmadığı için ihaleden elenmiş. Anadolu Kültürel Girişimcilik ise teklif sunmayarak ihaleden çekilmiş. İhalede Hezarfen Danışmalık Limited Şirketi ve İBB’nin iştirak şirketleri sona kalmış.

 

Kafam fazla kalın mı bilmem ama ben burasını hiç ama hiç anlamadım, anlayamadım. İhale şartnamesine kalın harflerle “ticari faaliyette kullanılmamak üzere” yazdığı için binaları o amaçla kullanamayacaksın, sit alanı olduğu için tadilat yapmak bir yana çivi bile çakamayacaksın. O zaman bu şirketler neden katılır bu ihaleye? Verdikleri o kadar parayı nasıl çıkaracaklar? Ben bir türlü akıl erdiremedim. Anlayanınız varsa bana da anlatsın ne olur.

 

Daha birçok detay var ama onlarla kafalarımız karışmasın. İhaleye Hezarfen Danışmanlık 350 bin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 100 bin lira teklif sunuyor.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesine başvuruda “müştereken ve müteselsilen” kelimeleri yerine “ortaklaşa ve birlikte” kelimelerinin kullanılması gerekçe gösterilerek ihaleden elendiğini belirtiliyor. Bakar mısınız gerekçeye Arapça olan kelimeler yerine aynı anlamdaki Türkçe kelimeler kullanıldığı için ihaleden eleniyor Türkiye’nin en büyük belediyesi, elenince de Hazerfen şirketine kalıyor.

 

Belediye’nin üç katı teklif veren Hazerfen şirketi bir anda çok meşhur oluyor ve tüm yurt sathında konuşuluyor. Hazerfan Şirketi kimin?

 

Hazerfan Danışmanlık Şirketi Hüseyin Avni Önder.  33 yaşında genç bir adam. AKP eski Milletvekili Şükrü Önder'in akrabası. AKP üyesi,  iki sene AKP İstanbul il gençlik kolları başkan yardımcılığı yapmış. Daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 3 bin lira maaşla çalışmış. Ama yetenekli olduğu için belediyeden yatay geçiş yaparak Okçular Vakfı’nın Genel Müdürü yapılmıştır. Genç adam yetenekli az gelir çok çok yetenekli demek ki Okçular Vakfı da kesmemiş kendisini 3 bin lira maaşlı eleman 10 bin lira sermaye ile Hazerfan Danışmanlık Şirketini kurmuş. İhaleden hemen sonra 14 Ekim tarihinde şirketine sermaye artırımında bulunarak 1 milyon liraya yükseltmiş.

 

Bu çok yetenekli çocuk Hüseyin Avni Önder tarihi gar binalarında ne yapıp para kazanacak da ihalede teklif ettiği kirayı ödeyecek? Çocuk derken bir şey ima etmiyorum, benim iki çocuğumdan da genç olduğu için öyle dedim. “Ne yapıp para kazanacak da taahhüt ettiği kirayı ödeyecek?” derken de hiçbir şey ima etmiyorum. Sadece merak ediyor ve soruyorum.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı