Haber
13 Haziran 2018 - Çarşamba 16:26
 
Haftanın röportajı Anıl Acurman: Kandıralıların oyuyla meclise gideceğim
CHP’nin 5’inci sıra milletvekili adayı Avukat Anıl Acurman artık bu şehir bu kentin asıl çocuklarının yönetmesi gerektiği söyleyerek, ötekileştirilen, listelere alınmayan Kandıralıların oyları ile onların meclisteki sesi olmak istediğini belirtti
KOCAELİ Haberi
Haftanın röportajı Anıl Acurman: Kandıralıların oyuyla meclise gideceğim

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli milletvekili listesinde adı 5’inci sıra için açıklandığı andan itibaren tepkilere maruz kalan fakat ilk andan itibaren çalışmalara başlayan Avukat Anıl Acurman gazetemize yaptığı açıklama ile seçim sürecini, bu noktaya nasıl geldiğini açıkladı. Babası ve CHP Kocaeli İl Sekreteri Hüseyin Acurman’ın gölgesinde kaldığı eleştirilerine de cevap veren Anıl Acurman, kendi bölgesi olarak gördüğü Kandıra ve Kandıralılar ile ilgili fikirlerini ve seçim sürecini de gazetemize değerlendirdi. 

 

  • Öncelikle siyasi yaşantınız nasıl başladı?

Ben CHP’de 2009 yılından beri siyaset yapmaktayım. Öncelikle Gençlik Kollarına bugünkü il başkanımız Cengiz Sarıbay 2009’daki il başkanlığı döneminde ben üniversiteyi bitirip stajımı tamamladıktan sonra partide gel aktif ol dedikten sonra İl Gençlik Kolların yönetiminde görev alarak girdim. O yıldan bu zaman Gençlik Kolları olsun Ana Kademe olsun görev yaptık. Son 2-3 yıldır babamın parti içi aktif görevleri sebebiyle kendimizi geri çektik. Biraz daha ofis işleriyle ilgilendim. 10 yıldır bu partinin içerisinde aktif olarak ne görev verilirse yapıyorum. Son 3 yıldır da ilçe seçim kurulunda görev yapıyorum.

 

 

  • Milletvekili adaylık fikri nasıl gelişti bu süreç nasıl başladı?

Hepinizin malumu birçok ismin adaylığı konuşuldu. Parti içerisinde gerçekten kıymetli ve hak eden çok insan var.  Her birinin adaylığı konuşulurken, İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın, Babam Hüseyin Acurman’ın adaylığı gündeme geldi. Biz ortamın netleşmesini bekledik. Netlik akzandıktan sonra baktık genç aday açığı var. Bu listenin bu toprakların yetiştirdiği, Kandıra’dan, İzmit’ten temsil edilmesi gerektiğini düşünerek gençlik kollarında beraber çalıştığımız isimlerle istişare yaptık. Onlarda destek olacaklarını açıklayınca böyle bir görüş belirdi.

 

  • CHP listesinde kendinize 5’inci sıradan yer buldunuz. Listede 5’inci sıradan aday gösterilmenin sizin için anlamı nedir? CHP’nin 5’incisırayı kazanması başarı mıdır?

Kocaeli’de CHP için başarı çizgisi 5’le ölçülemez.Biz iktidar olmak isteyen, ülkeye yönetmeye talip bir partiyiz. Burada milletvekili sayısının azınlığını almak başarı değildir. Başarı 6 ve sonrasındadır. Bizim hedefimiz de budur. Partimiz bize 5’incisıradan görev verdi. Adaylıkla milletvekilliğinin görevleri farklı. Burada 13 insan partinin vitrine koyduğu bu partinin siz bu sürecin bayraktarısınız dediği bir kitledir.Burada 1 ile 13 sıra arasında fark gözetmeden bu görevi layıkıyla yapmak lazım. Bende 5’te olsa 13 olsa görev yapmaya taliptik. Seçilebilir bir yerden görev verdiler.Bizde bunun karşılığı vermek zorundayız. Seçimi belirli bir yere taşımaın dinamikleri gençlik dinamiğini, Kandıra’nın, İzmit’in listede temsil edilmesiyle ilgili bir genel merkezi tasarrufu var. 45- 50 yaşında olsam bu noktada bulunamazdım.

 

 

  • CHP Kocaeli’de kaç milletvekili çıkarabilir?

Biz sahaya çıktığımızda emin olun bu kadar iyi karşılandığımız, bu kadar sıcak karşılandığımız bu kadar hoşgörü ile yaklaşıldığımız bir dönem görmedik. Nereye gidersek gidelim insanlar o değişim açlığıyla artık ülkenin yeniden bir refaha karışması açlığıyla bize sıcak yaklaşıyorlar. Bu yüzden seçimin sonucunu belirlemeyi imkansız kılıyor. Bunu ön görmek mümkün değil. İnsanlarla temas eden biz milletvekili adaylarının görüşü seçimden iktidar olarak çıkacağımız yönünde.  Gerek yerelde gerek genelde birinci parti olarak çıkacağımıza inanıyoruz.

 

  • Birçok yerde çalışma yürütüyorsunuz fakat Kandıra’da bu çalışmalar daha yoğun. Anıl Acurman Kandıralıların oyunu alabilecek mi?

Kandıra bu ilin iyi siyasetçiler yetiştiren, sadece siyasette değil kamu alanı ve toplumsal alanda verimli insanlar yetiştiren bir kenti. Ama son yıllarda ötelenen ve geri bırakılan kesimi oldu. Kandıra 35 binlik bir kent gibi gözüküyor ama bu kentin 350 binlik insan kitlesi Kandıralıveya Kandıra kökenli. Bu insanların bir araya gelince sahip oldukları kuvvet merkez ilçeden daha fazla demektir. Bu insanlar, hemşerilerimiz seslerini çıkarabilecekler mi? Bu aslında bunun savaşı. Bu seçim onu gösterecek. Biz birinci sıra adayı değiliz. Biz seçilebileceksek bu Kandıra oylarının, kentin unutulan kesiminin oylarının bizim partimiz ve benim arkamda durmasıyla olacaktır.Bu 350 Binlik nüfus bu ilde ve Türkiye genelinde her şeyi yaptırabilir bu imkana sahip. Biz ötelenmek istemiyoruz. Biz yeniden bu ilin yönetiminde söz sahibiolmak istiyoruz. Biz unutulmak istenmiyoruz.Gerçekten ötelenmeye layık bir kitle değiliz. Bu manav kitlesi içinde geçerli. Biz listeler dışında bırakılacak bir kitle değiliz.Bugünün iktidar partisi 13 kişilik listeye bile manavları, Kandıralıları almıyor. Biz bu görmezden gelmeye karşı durmak istiyoruz.Biz bu karşı duruşu vatandaşımızın arkamızda durarak göstereceğine inanıyoruz.

 

 

  • Milletvekili seçilirseniz Kocaeli ile ilgili ne tür çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

Kocaeli gerçekten Belediye Başkanı ithal eden bir kentken şimdi yozlaşan ve unutulan, Türkiye’nin hiçbir yerinde Kocaeli denildiğinde adı akla gelmeyen bir kent olduk. Buraya dışarıdan gelen öğrenciler, vatandaşlar burada yaşamak istemiyorlar.  Buradan zevk almıyorlar. Öğrenim veya iş için zorunlu olarak geliyorlar. Bu kentin yaşanabilir bir şekli yok. Sağlık sorunlarımız had safhada. Başlıca kanserin en çok yaşandığı il biziz. Bu kentte soluduğumuz hava zehirli. Sosyal imkanlarımız her geçen gün bitiriliyor. Süleyman Demirel Kültür Merkezi yapıldı hala onun ekmeğini yiyoruz. Belediye tiyatrosu var ama o bile her gün bitiyor yeni oyun gelmiyor. Gerçekten bizim sosyal donatılarımız kalmadı. Biz plansız bir şekilde her yeri imara açıyoruz. Bahçecik yeşil yerdi imara açtılar yeşil alan kalmadı. Biz ülke be kent genelinde yönetime talibiz. Biz bu şehri hak ettiği yere getirmeye talibiz. Bu öncelikle hür bir yaşamla, sosyal donatılarıyla, sağlık koşullarına uygun bir şekilde insanları yaşatmakla olacaktır. Bina yapayım, doğudan göç alayım demekle bu olmaz. Biz kentin nüfusunu değil yaşama imkanlarını geliştireceğiz. Amacımız bu.

 

  • İlk aday adaylığı süreci ile birlikte babanızın gölgesinde kalacağınız konuşuldu.  Bu konuyla ilgili parti içi tepkiler geldi. CHP seçmeni ve partililer sizi kabullenebildi mi?

Takdir edersiniz ki 10 yıldır avukatlık yapsamda, uzun süredir parti içinde olsam da her konuda hem meslek olsun hem siyaset olsun güçlü bir Hüseyin Acurman figürü var. Bu yadsınamaz. Dolayısıyla onun oğlu olmak bir handikap. Biz bir aile olarak bu parti de ne görev verilirse yapmaya çalıştık. Bende onun oğlu olarak 10 yıl içerisinde hem meslek hem siyaset olarak hep ileriye gitmeye çalıştım. Mutlaka gölgesi düşecektir.  Ben bunun ötesine geçtim. Saha çalışmalarında da bunu gördüm. Gittiğim yerlerde Anıl Bey sen gel, bir daha gel şeklinde tepkiler aldım. Birçok övgüyle karşılaştım. En baştaki ön yargı haklı olarak var.  Bu kadar başarılı bir figürün devamında böyle şeyler yaşamak normal. Şu anda biz bunu ciddi boyutta aştık. Verilen bu göreve Anıl Acurman  olarak daha fazla layık olmaya çalışacağım.

 

 

  • Kandıra için yapılabilecek olan çalışmalar nelerdir? Ötekileştirilen bu bölge nasıl geliştirilebilir?

Buralarda çiftçilik bitirildi. Para bırakmıyor. Hayvancılık desen nasıl kesildiği belli olmayan ithal hayvanlar geliyor.  Dolayısıyla buradan da bir şey kazanamıyor insanlar. Fındık vardı Kandıra’da hal var. 8 TL’den satıyorlar. 2 kişi çalıştırsa yanında yine para kalmıyor. Bunların hepsi bitirildi. NApıyor vatandaş artık toprağını satıyor. Bu topraklarda artık 40 yaşın altında insan yaşamıyor. Çocuk doğmuyor. Çocukların hepsi şehire yerleşiyor. Çocuk oraya hiç gitmiyor. Böyle bir ortamda yaşam olmaz. Böyle olursa biz Kandıra’yı bitiririz, kendi kendimize yetemeyiz. Biz çiftçilikle ilgili her türlü teşviğe hazırız. ÖTV ve KDV’yi kaldıracağız. Tarım Kredilerini sileceğiz. Sıfır faizli kredi vereceğiz. Bunu da düzgünce ekildiğinde vereceğiz. Herkes ne ekeceğini de bilecek.  Ne üreteceğimizi ne dikeceğimizi bilmiyoruz. Tarım planlaması yapılmalı. 8 TL’ye verdikleri fındığı biz 15 TL’ye alacağız. Her şeyin planı hazır. Köyler bitirildi mahalle yapıldı, kümes hayvancılığı bitti. Biz yeniden köy ortamını ve yerinden yönetimi kuracağız. Köy okullarını yeniden açacağız, taşımalı eğitim bitecek. Kandıra’nı her yeri turizm bölgesi yapılmak isteniyor 45 gün turizm yapın deniyor. Gün birlik turiste yönelik hareket var istihdam olmuyor, mevsimlik işçi yaratılıyor. Neden bu insanlar şehirde 1600 TL’ye çalıştırılıyor.  Bizim bu işleri teşvik etmemiz lazım

 

 

  • Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ben aday olarak yola çıkarken bir şekilde ötelenen kesimden temsil için oy almak istiyoruz. Hangi köye gidersek gidelim her yerde aynı şeyi söylüyorum. İnsanların sorunları saraydan gözükmez. Bize CHP’ye, sosyal demokrat partilere aynı eleştiriler yapılırdı. Bize siz halktan koptunuz, halkın derdini bilmezsiniz denilirdi. Bu arkadaşlar gemileri yürüterek İstanbul’u aldıklarını iddia ederken şimdi İstanbul’u yürüterek gemileri alıyorlar. Böyle bir toplum kesiti yaratıldı. Böyle bir iktidar ortaya çıktı. Bu insanlar halka o kadar yüksekten bakıyorlar ki bu insanların derdini anlamalarına imkan yok. Hangi köye gidersek gidelim iktidardan bu yüzden muzdaripler. Ben bu şehrin değeriyim. 10 yıldır ceza davalarıyla uğraştığımız için gerçekten toplumun her kesitiyle çok dertli insanlarla bir araya geliyoruz.  Biz onların içinden geliyoruz, onların derdini biz anlarız.  O yüzden biz o insanların, gençlerin derdini mecliste yansıtmak istiyoruz. Bu şehrin onlar için yaşanabilir olmasını istiyoruz. Bu ülkenin sıkıntılarını ülkenin gençleri çözebilir. 18 yaşında kardeşimize ben dokunabilir. Ben genç neslin oyuna talibim.  Ben bu şehrin ötelenmiş, saraydan gözükmeyen çoğunluğun oyuna talibim. 

 

Kaynak: Editör: OĞUZHAN AKTAŞ
Yorumlar
Haber Yazılımı