Haber
07 Aralık 2019 - Cumartesi 10:11
 
Güney'den belgeli yanıt: Kendisine mağduriyet yaratmak isterken, insanların hayalleriyle oynadı
İzmit Meclisinde Cedit Mahallesi ile ilgili bakanlığın kendilerini muhatap almadığını söyleyen Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’e AK Parti İzmit İlçe Başkanı Ali Güney belge ile yanıt verdi.
YEREL POLİTİKA Haberi
Güney'den belgeli yanıt: Kendisine mağduriyet yaratmak isterken, insanların hayalleriyle oynadı

BELGELERLE KONUŞTU

 

Cedit Mahallesi’nde İzmit Belediyesi tarafından yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesi ile ilgili Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in belediye meclisinde bakanlığın kendilerini muhatap almadığı ile ilgili açıklamalarına AK Parti İzmit İlçe Başkanı yanıt verdi. Belgelerle yanıt veren İlçe Başkanı Ali Güney, bakanlığın yazışmalarında bakanlığı asıl muhatap almayan kişinin belediye başkanı olduğunun altını çizdi. Kentsel dönüşüm için gerekirse kredi alınması için mecliste başkana yetki verebileceklerini de belirten Güney, mahalledeki mağduriyetin bir an önce son bulması için üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydetti.

 

HİÇ İLERLEME SAĞLANMADI

 

Cedit Mahallesi’nde kentsel dönüşüm çalışmasında 31 Mart’a kadar yüzde 82 oranında anlaşma sağlandığını ve ondan sonra bir ilerleme olmadığını söyleyen Güney, “Başkan hanımın bu işi yapmaya niyeti yok. Seçim döneminde Cedit’te kimsenin mağdur olmayacağı ile ilgili açıklamaları var. Herkese sarılarak sözler verdi. Ama seçim bittikten sonra esasen bu projeyi yapmak istemediği ortaya çıktı. Hata bu konuda hiç niyeti dahi yok. Geçmiş dönemin projesi diye üzerinden sorumluluğu atmaya çalışıyor. Halbuki oradaki insanlara söz verirken her şeyi bilen biriydi. Kendisine mağduriyet yaratmak isterken, hem insanların hayalleriyle oynadı hem de Cedit Mahallesindeki insanları mağdur etti.

 

cedit-mahallesinde-kentsel-donusum-yapilacak-4.jpg

 

İzmit’en eski ve en sorunlu yerleşim yerlerinden Cedit Mahallesi’nde İzmit Belediyesi tarafından yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesi, giderek daha karmaşık bir hal alıyor. Mahalle sakinleri, sorunun bir an önce çözülmesini bekliyor.

 

BAKANLIK ÇAĞRIDA BULUNMUŞ

 

Bakanlık ‘beni muhatap almıyor, cevap vermiyor’ diyor. Oysa ortada belge var. Bakanlık yapması gereken ve üzerindeki yükümlülüğü hatırlatan 24 Ekim tarihli yanıtı var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı TOKİ İstanbul Kentsel Yenileme Daire Başkanlığı tarafından gönderilen yazıda bugüne kadar bölgede parayla anlaşmanın değerinin 15 milyon 826 bin lira olduğu, bunun 7 milyon 510 bin lirasının TOKİ tarafından ödediğini ve kalan bedelin de sözleşme gereği belediye tarafından ödenmesi gerektiğini hatırlatıyor. TOKİ yükümlülüğünü yerine getirmiş ve belediyenin de aynı şekilde bunu yapmasını istiyor.

 

BAKANLIĞI MUHATAP ALMIYOR

 

İzmit Belediyesi ve TOKİ arasında yapılan anlaşmada yapılacak tüm nakit ödemelerin Belediye ve TOKİ arasında yarı yarıya olması şartı var. Şimdi bu şartı yerine getirmeyen belediye kimi neden suçluyor. Bakanlık açıkça sorumluluklarını yerine getir dediği halde görüşme yapılmadığını, kimsenin kendisini muhatap almadığını söyleyerek kamuoyunu yanıltıyor. Burada asıl bakanlığı muhatap almayan başkan hanım. Belediyeyi basın üzerinden algı operasyonlarıyla, insanların aklı ile dalga geçilerek yönetilmez. İnsanlar iş ve icraat bekliyor.

 

belge-(1).jpg

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı TOKİ İstanbul Kentsel Yenileme Dairesi Başkanlığının 24 Ekim’de İzmit Belediyesinin yükümlülüklerini yerine getirmesi ve projesinin devam için gönderdiği yazı.

 

KREDİ YETKİSİ VERMEYE HAZIRIZ

 

Bakanlığın yazısına ve çağrısına yanıt vermeyen kendisi olmasına rağmen gerçeği gizliyor ve kurnazlık yapıyor. Gerçekten millete hizmet noktasında samimi gayret ve çaba içinde olan biri bu işi her şeye rağmen çözer ya da bir yola girerdi. Belediyenin elinde kaynakları var. Bitmiş halde vadi İzmit projesi var. Burayı nakde çeviremiyorsa İzmit Meclisinde Cedit için kredi alınması için yetki vermeye hazırız. Biz başkan hanımdan bu projeye samimi bir şekilde sahip çıkmasını ya da samimi bir şekilde ‘ben bu işi yapamadım, yapmaya da niyetim yoktu’ demesini bekliyoruz” dedi. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı