Haber
23 Kasım 2018 - Cuma 00:11
 
Geçen yıl dünyada 36 milyon kişi bu hastalığa yakalandı!
Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Ortak Programı (UNAIDS), 2017 verilerine göre, dünyada Bağışıklık Yetmezliği Virüsü (HIV) taşıyanların yüzde 75'inin durumundan haberdar olduğunu bildirdi.
SAĞLIK Haberi
Geçen yıl dünyada 36 milyon kişi bu hastalığa yakalandı!

UNAIDS'in yayımlanan yeni raporunda, yoğunlaştırılmış HIV testi ve  tedavilerinin HIV ile yaşayan daha fazla insana ulaşılmasını sağladığı  belirtildi.

 

Raporda, geçen yıl dünyada yaklaşık 36,9 milyon kişinin HIV taşıdığı,  bunların 21,7 milyonunun tedavi gördüğü kaydedildi.

 

Aynı dönemde yaklaşık 1,8 milyon kişiye HIV bulaştığı ifade edilen  raporda, 940 bin civarında kişinin de Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu  (AIDS) nedeniyle yaşamını yitirdiği bilgisine yer verildi.

 

Raporda, alınan tedbirler sayesinde geçen yıl dünyada HIV taşıyanların  yüzde 75'inin durumundan haberdar olduğunun, 2015'te ise bu oranın yüzde 67'de  seyrettiğinin altı çizildi.

 

Dünyada 9,4 milyon kişinin HIV virüsü ile yaşadığından haberdar  olmadığına işaret edilen raporda, bu kişilere acilen HIV testi yapılması ve  tedaviye başlanılması çağrısında bulunuldu.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı