Haber
08 Aralık 2017 - Cuma 08:04
 
Filistin’de ‘Kudüs direnişi’ başladı
ABD’nin Kudüs kararı Filistin’de öfke doğurdu. Dün binlerce kişi soluğu sokakta aldı, işgalci İsrail güçlerinin saldırılarına direnişle karşılık verdi. Çatışmalarda 108 Filistinli yaralandı. Gözler bugün de bölgede... Hamas, önceki akşam cuma gününü ‘öfke günü’ olarak ilan etmişti.
GÜNCEL Haberi
Filistin’de ‘Kudüs direnişi’ başladı

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in resmi başkenti” ilan etmesi ve ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararı almasına Filistin’den direnişle yanıt geldi.

 

Dün, Filistin direniş örgütlerinin çağrısıyla binlerce kişi Batı Şeria’da sokağa çıktı. İşgalci İsrail ve işbirlikçisi ABD’ye karşı büyük öfkenin olduğu eyleme işgalci İsrail polisi yer yer gerçek, yer yer plastik mermilerle ve gaz bombalarıyla saldırdı.

Filistinliler, saldırıya direnişle karşılık verince saatler süren çatışmalar yaşandı.

 

Doğu Kudüs’ün en önemli bölgesi Eski Şehir’deki Şam Kapısı’nda da ABD’nin kararına karşı yüzlerce kişi sokağa çıktı. Eyleme İsrail polisi ile atlı birlikleri birlikte saldırdı.

Dün gün boyunca süren çatışmalarda ilk belirlemelere göre 108 Filistinli yaralandı, bir Filistinli de gözaltına alındı.

 

İSRAİL GAZZE’Yİ VURDU

Dün gece eylemlerin sürdüğü Gazze Şeridi’nden İsrail’e 3 roket fırlatıldı.

Roketlerin hedefe ulaşmadığını belirten İsrail, Gazze’deki “terör noktası” olarak tanımladığı iki hedefi uçaklar ve tanklarla vurdu.

ABD'nin Kudüs kararının ardından roketler atıldı savaş uçakları havalandı

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı