Haber
23 Ekim 2019 - Çarşamba 10:28
 
Fikri Işık: 'Barış Pınarı, birliğimizin göstergesidir'
TBMM'de konuşan AK Parti Kocaeli Milletvekili Işık "Barış Pınarı Harekatı'na Türk milletinin verdiği büyük destek, aslında Türkiye'nin, milli meselelerde her türlü tartışmayı bir kenara bırakıp nasıl bir araya geldiğinin de güzel bir göstergesidir" dedi.
GÜNCEL Haberi
Fikri Işık: 'Barış Pınarı, birliğimizin göstergesidir'

TBMM Genel Kurulunda, Türkiye'nin Lübnan'da konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü'ne (UNIFIL) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarıyla verdiği desteğin süresinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi üzerinde milletvekilleri değerlendirmelerde bulundu. AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, "Barış Pınarı Harekatı'na Türk milletinin verdiği büyük destek, aslında Türkiye'nin, milli meselelerde her türlü tartışmayı bir kenara bırakıp nasıl bir araya geldiğinin de güzel bir göstergesidir" dedi.

 

"TEHDİT BERTARAF EDİLENE KADAR..."

 

AK Parti Grubu adına söz alan Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Lübnan'ın coğrafi açıdan küçük olmakla birlikte bölge istikrarı bakımından anahtar öneme sahip bir ülke olduğunu söyledi.

 

Böyle bir dönemde Lübnan'da toplumsal uyumun korunmasının her zamankinden daha da fazla önem kazandığını belirten Işık, Türkiye'nin Lübnan'ın iç siyasetine müdahil olmadığını kaydetti.

 

Suriye'deki gelişmelere değinen Işık, Suriye'den kaynaklı tehdit bertaraf edilene kadar kararlılıkla yürümeye devam edileceğini ama bunu yaparken, Türkiye'ye haksız eleştiride bulunmanın doğru olmayacağını belirtti.

 

Fikri Işık, şu görüşlerini paylaştı:

 

"Türkiye bugüne kadar DEAŞ ile PKK'yı hiçbir zaman ayırmadı, PYD-YPG ile DEAŞ'ı da ayırmadı. Ben, Fırat Kalkanı Harekatı döneminde Milli Savunma Bakanı olarak çok iyi biliyorum, olayların içerisindeyim ki dünyada DEAŞ'a yönelik en güçlü operasyonları yapan ülke Türkiye'dir. 3 binin üzerinde DEAŞ militanını Türkiye etkisiz hale getirmiştir. Aynı şekilde, PKK'yla 40 yılı aşkın şekilde mücadele eden, PKK terör örgütünü ortadan kaldırmak için gece gündüz mücadele eden de Türkiye'dir. 'DEAŞ'a tamam, PKK'ya tamam ama YPG'ye dokunmayın.' anlayışı dürüst bir anlayış değildir, ilkeli bir anlayış değildir. Terör örgütü terör örgütüdür. Senin terör örgütün, benim terör örgütüm kesinlikle kabul edilemez. Bu noktada, Türkiye bugüne kadar ilkeli duruşunu muhafaza etmiştir. Türkiye bundan sonra da ilkeli duruşunu muhafaza edecektir. Türkiye'nin en önemli önceliği kendi güvenliğidir, bölgenin güvenliğidir. Bölgenin huzuru ve güvenliği olmadan bu bölgede ne Türkler ne Kürtler ne Araplar ne diğer unsurlar huzur içerisinde yaşayamaz."

 

Işık, Barış Pınarı Harekatı'na Türk milletinin verdiği büyük desteğin, Türkiye'nin, milli meselelerde her türlü tartışmayı bir kenara bırakıp nasıl bir araya geldiğinin de güzel bir göstergesi olduğunu ifade etti. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı