Haber
09 Aralık 2019 - Pazartesi 15:08
 
Esnaf, yolun kapatılmasına tepkili!
Otogar Kavşağı açılınca, Yenişehir Mahallesi Araç Sokak’tan karayoluna olan giriş kapatıldı. İşyerlerine ulaşımı bıçak gibi kesilen esnaf, tek tek kepenk indirmeye başladı. Bölge halkı ve esnaf, daha fazla mağdur olmamak adına yetkilileri göreve çağırdı.
GÜNCEL Haberi
Esnaf, yolun kapatılmasına tepkili!

İzmit Yenişehir Mahallesi Araç Sokak’tan karayoluna olan giriş, Otogar Kavşağı açıldıktan sonra kapatıldı. Çevre sakinleri ve esnaf, yaklaşık 3 aydır mahalleye giriş-çıkışta sorun yaşıyor. Özellikle esnaf iş kaybı yaşamaya başladı. Bu duruma tepki gösteren bölge halkı ve esnaf, kapatılan yolun önünde bir araya gelerek sorunlarını basın mensuplarına anlattı.

 

magdurlar.jpg

 

İŞ KAYBI YAŞANIYOR

 

Toplanan kalabalık adına açıklamalarda bulunan Hakan Danışan, “Kocaeli ekonomisine katkı sağlayan birçok işletme var bu bölgede. Yolumuz ana yola çıkmıyor. Dükkanlara ulaşım konusunda büyük sıkıntı çekiyoruz. Esnafın iş kaybı oluyor. Bu konuda bürokrasiden destek bekliyoruz. Otogar kavşağı açıldıktan sonra, 3 aydır bu yol kapalı. İzmit Kaymakamlığı’na dilekçe verildi. Süre geçiyor ama herhangi bir gelişme yok” dedi.

 

danisan.jpg

 

YETKİLİLERE ÇAĞRI

 

Esnaf adına söz alan Gökhan Darcan ise şu ifadeleri kullandı; “Birkaç aydır burada mağduriyet yaşıyoruz. Esnafın yanı sıra mahallelide problem yaşıyor. İnsanların evlerine gittikleri güzergah bir günde değişmiş oldu. Girişimlerimiz sonuçsuz kaldı. Sokağa girmek isteyen arabalar kaldırımı kullanıyor. Bu da trafik kazalarına sebebiyet verebiliyor. Esnaf olarak ekonomik anlamda hayatta kalmaya çalışıyoruz. Burada yolun kapatılmasından itibaren adeta kafese kapatılmış bir vaziyetteyiz. Yetkililerin bu konuyu çözmesi gerekiyor.

 

darcan.jpg

 

İNSANLAR ULAŞAMIYOR

 

Bu bölgede devlet daireleri var, özel bir hastane var. Hastaneye ulaşmak için en kısa yol bu yol. Ambulansın kullanması gerektiği bir zamanda bu yolu kullanamaması hayati bir durumun ortaya çıkması manasına gelir. Bu yolun kapatılması insanların can güvenliğinden daha mı önemli. Burası ticaret alanı olarak belirlendi ama son zamanlarda esnaf burayı terk etmek zorunda kalabilir. İşyerlerimize insanlar ulaşamıyor. Buraya gelmek için Yahya Kaptan kavşağını kullanıyoruz.”

 

tehlikeli.jpg

 

KAPATILMASI ANLAMSIZ

 

Bölgede işyeri bulunan Kocaeli Emlakçılar Odası Başkanı Alpay Hacıoğlu da konuştu. Hacıoğlu, “Burası sadece esnafın olduğu bir bölge değil. Kocaeli’nin en büyük hastanelerinden birisi burada. Yol kapatılalı 3 ay oldu ama 3 ayda buradaki esnafların dükkanlarını kapatmak zorunda kaldıklarını görüyoruz. Bu yolun kapatılması bize anlamsız geliyor. Buranın bir an evvel çözüme kavuşturulması gerekiyor. Bizimle ticaret yapmak isteyenler işyerlerimize gelemiyor. Yenişehir, İzmit’in en büyük mahallelerinden biri. Buranın yeniden incelenip, tekrar bir çalışma yapılmasını istiyoruz” dedi.

 

hacioglu.jpg

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı