Haber
26 Haziran 2019 - Çarşamba 14:15
 
'Erdoğan'ın devam ettirebilme ihtimalini görmüyorum'
23 Haziran mağlubiyetinin ardından Davutoğlu ve Babacan'ın yeni parti çalışmalarını değerlendiren Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, "AKP'de kopuşlar başladı, arayış içerisindeler. Sayın Erdoğan'ın devam ettirebilme ihtimalini göremiyorum." dedi.
POLİTİKA Haberi
'Erdoğan'ın devam ettirebilme ihtimalini görmüyorum'

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, AKP'de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. AKP'nin kurucu kadrosunda yer alan isimlerin yeni parti hazırlığına dikkat çeken Karamollaoğlu, parti içinde başlayan kopuşlara AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın da engel olamadığını söyledi.

 

DW Türkçe'de Nevşin Mengü'nün sorularını yanıtlayan Karamollaoğlu, AKP'den partilerine doğru olası geçişler içinse "Herkese kapımız açık. Adalet, liyakat, istişare ve kul hakkına riayet gibi etmenlerin önemsenmesini bekliyoruz." diye konuştu.

 

"AKP'YE OLAN ÜMİTLER BİR GÜN BİTECEK"

 

Karamollaoğlu "Ümitlerini kestikleri zaman gelecekler. AK Parti'ye olan ümitler bir gün bitecek çünkü artık AK Parti'nin haksızlıkları, yanlışlıkları açık olarak görülmeye başlandı. Bunun için de kopuşlar başladı" ifadelerini kullandı.

 

Karamollaoğlu kapılarının herkese açık olduğunu ancak bu kişilerin adalet, liyakat, istişare olması, kul hakkına riayet etmenin önemsenmesi, yolsuzluk ve israf olmaması gibi prensipleri benimsemelerini beklediklerini kaydetti.

 

"BAĞLILIKLARI MENFAATE BAĞLI, ÇÖZÜLECEKLER"

 

Karamollaoğlu eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın parti hazırlığı yaptığı yönündeki haberlerin sorulması üzerine geçmişte Abdullah Gül'e cumhurbaşkanlığı adaylığı teklif ettiklerini söyledi ve kapılarının herkese açık olduğunu kaydetti. Karamollaoğlu şöyle devam etti: "Ne olur bilmiyorum. Şimdiden ileriye matuf çok büyük şeyler yapmak mümkün değil, yani tahminde bulunmak. Ancak şu bir gerçek, AK Parti çözülmeye başladı. Bu seçim bunu tescil etti. Önce seçmen çözülüyor, sonra seçilenler çözülmeye başlıyor. Şimdi AK Parti çözülmeye başlayıp gücünü özellikle İstanbul gibi bir yerde kaybedince bu bütün Türkiye'ye örnek oluyor. Bu sefer siyasiler yeni arayışın içine giriyorlar, bu da tabii bir şey. Başta da milletvekilleri, teşkilat mensupları. Bir takım menfaatlerle bağlı tutulanlar hemen kopamaz, kopmaz. Niye? Menfaatle bağlı. Ama aradan belli bir zaman geçtikten sonra o menfaatin devam edemeyeceğini artık gördüklerinde mecburen kopacaklar."

 

BAŞKANLIK SİSTEMİ

 

AK Parti'nin kendisi ile ittifak kurmayı istemesi halinde nasıl bir tavır alacağı sorusu üzerine Karamollaoğlu "Oturur konuşuruz.Ama şunu bilelim. Bugünkü sistem çok net söylüyorum, ilk kaide ve kural bugünkü başkanlık sistemi değişmeden Türkiye'ye huzur gelmez" ifadelerini kullandı.

 

Saadet Partisi'nin Cumhur İttifakı'nın parçası olup olamayacağı konusunda Karamollaoğlu "Mümkün değil, olamaz. MHP ne için Cumhur İttifakı'nın bir parçası oldu? Belli miktarda milletvekili çıkarabilmek, belli belediyeleri almak için. Biz Türkiye'nin geleceği ile ilgileniyoruz" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı