Haber
26 Mart 2018 - Pazartesi 22:11
 
Erdoğan'dan AB'ye çağrı: 'Birlikte çalışalım'
Kritik zirve sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tusk, Juncker ve Borisov ortak açıklama yaptı. Erdoğan, 'AB ülkelerine bir kez daha seslenmek istiyorum. Gelin istikrar için birlikte çalışalım, işbirliğimizi genişletelim. Bu çağrılarımızda dün olduğu gibi bugün de samimiyiz.' dedi.
GÜNCEL Haberi
Erdoğan'dan AB'ye çağrı: 'Birlikte çalışalım'

Avrupa Birliği'nin (AB) dönem başkanlığını yürüten Bulgaristan'ın Varna kenti bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker arasında gerçekleştirilecek zirveye ev sahipliği yapıyor.


Türkiye-AB Zirvesi'ne katılmak üzere Bulgaristan'ın Varna şehrine gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile birlikte aile fotoğrafı çektirdi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile çalışma yemeğinde bir araya geldi.

 

SDADADA

 

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tusk, Juncker ve Borisov ortak açıklama yaptı.

 

Tusk'un açıklamalarından öne çıkan satır başları:Geleceğe yönelik parametreleri belirleme şansına sahip oldu.


Türkiye'nin mülteciler konusundaki çalışmaları dolayısıyla kendilerini takdir ettiğimizi belirtmek istiyoruz.


Türkiye'ye Afrin harekatıyla ilgili çekincelerimizi ilettik

 

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları:Türkiye-AB ilişkilerinde zorlu bir dönemi geride bırakmış olmayı umuyoruz.


Türkiye'nin düzensiz göçle ilgili olarak sorumluluklarını fazlasıyla yerine getirdiği herkesin malumudur. 4 milyon Suriyeli ülkemizdedir. 4 milyar Euro söz verildi, 1 milyar euro ilgili yerlere iletildi.AB ile önceki görüşmelerimizde ortak meselelerde ve atılacak adımlarda tespitlerde bulunmuştuk.

 

Vize serbestisi ile ilgili AB tarafına çalışmaların bir an önce tamamlanması gerektiğini dile getirdik.

 

Türkiye birçok terör örgütünün hedefindedir.

 

AB ülkelerine bir kez daha seslenmek istiyorum. Gelin istikrar için birlikte çalışalım, işbirliğimizi genişletelim. Bu çağrılarımızda dün olduğu gibi bugün de samimiyiz.

 

Acil ihtiyaçlar beklemez. İnsani krizlerde bürokratik hantallığa tahammül yoktur. Beklediğimiz vize serbestisidir. AB'ye çalışmalarını sonlandırmalarını beklediğimizi ilettik. Bu siyasi bir konu değildir. Bu tip teknik konuları siyasetin konusu haline getirmemeliyiz.

 

Türkiye ve AB uzun süreli stratejik ortaklardır. Türkiye'nin, genişleme politikalarının dışında tutulması vahim bir hata olacaktır.

 

Ayrıntılar geliyor...

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı