Haber
11 Haziran 2019 - Salı 10:36
 
En İyi Bilim Kurgu Filmleri - Tüm Zamanların En Başarılı 22 Bilim Kurgu Filmi
Bilim kurgu filmleri gerçek üstü senaryolarıyla diğer film türlerinden oldukça farklıdır. Bu içerikte en iyi bilim kurgu film önerilerini bulabilirsiniz.. İşte, sinemaya yeni soluk kazandıran en çok izlenen, en güzel bilim kurgu filmleri listesi...
YAŞAM Haberi
En İyi Bilim Kurgu Filmleri - Tüm Zamanların En Başarılı 22 Bilim Kurgu Filmi

Bilim kurgu; Dünya üzerinde olmayan ya da yakın bir gelecekte olması düşünülen teknoloji ile hikayelerin ya da serüvenlerin aktarılması olayıdır. Dünya üzerinde birbirinden güzel bilim kurgu filmleri yapılmıştır. Bilim kurgu filmleri arasında bazıları vardır ki, uzun yıllar insanın kafasından çıkmayacaktır ve hiçbir zaman unutulmayacaktır.

 

Neoldu.com'un Film Arşivine erişim için Google Search penceresine ''neoldu film önerileri'' yazarak kolayca ulaşabilirsiniz.

 

film önerileri

 

Bilim kurgu filmleri diğer film türlerine oranla sinemada daha az ve geç gelişen bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Sinemada gelişen teknoloji en iyi bilim kurgu filmlerinin çıkmasına sebep oldu. Gelişen teknoloji ile beraber yükselen bilim kurgu filmleri sayesinde özel efektlerin ve görsellerin yer aldığı filmlerle de tanışmamıza olanak sağladı. Kimi zaman uzay yolu konuları ile bilim kurgu filmleri çekilirken kimi zamanda aksiyon dolu bilim kurgu filmleri ile karşılaştık. Bilim kurgu filmleri kendi içerisinde

 

  • Aksiyon Bilim Kurgu filmleri

  • Macera Bilim Kurgu filmleri

  • Fantastik Bilim Kurgu filmleri

  • Gerilim Bilim Kurgu filmleri ve

  • Uzay yolu bilim kurgu filmleri diye farklı türlere ayrılmaktadır.

En iyi filmler listesinin oluşmasında büyük katkısı olan ve iyi filmlerin oluşturulduğu liste her zaman kendisine yer alan bilim kurgu filmleri, gelecekte de başarılı yapımları önümüze koyacaktır.

 


EN İYİ BİLİM KURGU FİLMLERİ LİSTESİ & FİLM ÖNERİLERİ

 

Sizler için hazırladığımız en çok izlenen bilim kurgu filmleri ile beraber IMDB en iyi bilim kurgu filmlerini bir araya getirdik. Bu sayede ikili araştırma yöntemi sayesinde sizlere en iyi bilim kurgu film önerilerini oluşturduk. Bu sayede izlenmesi gereken bilim kurgu filmlerini bir arada bulabilirsiniz.

 

Mutlaka İzlemeniz Gereken Filmler

 

Bilim kurgu film önerileri listesinde en yeni bilim kurgu filmlerini ve eski bilim kurgu filmlerini bir arada bulabilirsiniz. Liste hem IMDB Bilim kurgu film sırası hem de en çok izlenen bilim kurgu filmleri ile ödüllü bilim kurgu filmleri arasında seçilerek oluşturuldu.

 

İşte, gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri listesi ve film önerileri…

 


EN GÜZEL BİLİM KURGU FİLMLERİ & BİLİM KURGU FİLM ÖNERİLERİ

 

Gelmiş geçmiş en bilim kurgu filmleri içeriğinde, birçok bilim kurgu filmleri arasında unutulmaz olan filmlerden bazılarını sizler için bir araya getirdik. Geçmiş yıllardan günümüze kadar sinemada gösterime giren en iyi bilim kurgu filmleri ve en çok izlenen bilim kurgu filmlerini listede bulabilirsiniz.

 

Bilim Kurgu Filmleri

 

En iyi bilim kurgu filmleri listelerini oluştururken “IMDB Bilim Kurgu Film Önerileri” listesinde de destek aldığımız belirtmek isteriz.

 

22. X-Men Filmleri Serisi

 

en iyi bilim kurgu filmleri x men

 

Son yılların en iyi bilim kurgu filmleri arasında gösterilen X-Men filmleri, seri halinde izlendiği zaman bilim kurgu dozunu çok iyi alabileceğiniz bir yapım türüdür. Bilim kurgu alanında çok iyi imza atan Marvel Comics, çizgi romanında yer alan kahramanlarını beyaz perdeye taşımıştır. Bunu da çok iyi yapmıştır. Marvel tarafından vizyona giren X-men ve diğer tüm bilim kurgu filmleri oldukça başarılı işlere imza atmıştır.  En çok izlenen bilim kurgu bilimleri arasında yer alan X-Men serisi fantastik bilir kurgu ve aksiyon bilim kurgu türleri arasındadır. Sizler de hala izlemediyseniz, kesinlikle tavsiye ederiz.

 


21. Marvel Filmleri Serisi

 

en-iyi-bilim-kurgu-filmleri-001.jpg

 

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere Marvel, bilim kurgu filmleri arasında oldukça başarılı işlere imza atmaktadır. Marvel’in sinematik evreni içerisinde yer alan süper kahramanları bilim kurgu filmlerinin baş aktörleri olarak karşımıza çıkmaktadır. İron Man, Captain America, Hulk, Thor ve dünyanın en güçlü takımı Avengers… İşte tüm bu kahramanların yer aldığı yapımlar, aksiyon bilim kurgu ve fantastik bilim kurgu ve macera bilim kurgu alanında en çok izlenen bilim kurgu filmleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 


20. Avatar (2009) IMDb: 7,8

 

en iyi bilim kurgu filmleri avatar

 

Sinema dünyasının rekorlarını elinde tutan film olarak tarihe geçen film olan Avatar, ünlü yönetmen James Cameron' un hem kariyerinde hem de beyaz perde tarihinde çığır açan filmi olarak gösteriliyor. Filmin konusuna gelirsek, Pandora adlı bir uydu gezegende yaşayan mavi dev yaratıkların, değerli madenler barındırması sebebiyle insanoğlu tarafından işgal edilmesini anlatır. Belden aşağısı felçli olan eski subay Jake Sully, program için seçilir ve sinirsel bağlantı yoluyla bağlandığı dev cüsseli mavi yaratığın bedenini kontrol ederek aralarına katılır ve bilim insanları için onların yaşayışları hakkında bilgi toplamaya başlar.

 

Bu sırada bir dişi avatar ile aralarında aşk başlar. Aşk ve görev arasında kalan Jake Sully mavi yaratıkların dünyasına girdikçe insanoğlunun bu süreçte haksız olduğunu anlar ve görevli olduğu şirkete karşı cephe alır. Filmin görsel efektleri ve oluşturulan dünya izleyenleri içine çekecek derecede başarılı olan film, yayınlandığı ilk haftada dünya çağında 232 milyon dolar gişe elde etmiştir. Yayında olduğu 6 hafta boyunca toplamda 2 milyar 787 milyon dolar gelir elde ederek en yüksek gişe geliri elde eden film rekorunu kırmıştır. Ayrıca filmin blu-ray DVD' si satışa çıktığı ilk gün 1,5 milyon satarak yine bu konuda ulaşılması güç bir rekora imza atmıştır.

 


19. Matrix Serisi (1999-2003) IMDb: 7,8

 

en iyi bilim kurgu filmleri matrix

 

Matrix deyince kimileri için akan sular durur. Bilim-kurgu filmleri arasında başı çeken filmlerden olan Matrix serisi, 2000 li yılların başına damgasını vurmuş filmdir. Bu film de kendi sektörünü yaratmıştır ve filmdeki birçok sahne ve replik günlük hayatta kullanıma girmiştir. Filmin konusuna baktığımızda hacker olan ve Neo lakabını kullanan adamın başına gelen ilginç olaylar silsilesi anlatılmaktadır. Neo, siyah elbiseli adamlar tarafından takip edilir ve daha sonra Morpheus adında bir adam ile karşılaşır. Bu adamın dedikleri mantıklı gelmese de bir süre sonra ona güvenmek durumunda kalır.

 

Yaşadıkları dünyanın aslında bir kurmacadan ibaret olduğunu ve insanlığın uzaylılar tarafından kontrol edildiğini anladığında Neo, Trinity ve Morpheus güçlerini birleştirerek isyan bayrağını çekerler. İnsanlığı uzaylı yaratıkların kölesi olmaktan kurtarmak için yaşadıkları maceların anlatıldığı seri 3 filmden oluşur. İlk film ile yaratılan etki diğer 2 film ile devam ettirilmiştir ve filmin teknik anlamdaki başarısı gişeye de yansımıştır. Başrollerde Keanu Reeves, Hugo Weaving, Lurence Fishburn, Carrie-Anne Moss ve Joe Pantolinao gibi isimlerin yer aldığı filmin serisi mutlaka arşivlerde yer alması gereken filmlerdendir.

 

IMDb: Her filmin IMDB Puanı Ayrıdır.

 


18. Yıldızlararası / Intersteller (2014)  IMDb: 8,6

 

en iyi bilim kurgu filmleri intersteller

 

Film henüz 2014 yılının sonlarında vizyona girmiş olmasına rağmen şimdiden kült filmler arasındaki yerini almıştır. Gerek konusu gerekse anlatılan olaylar ile ortaya konan kurgu, gerçek bir zeka örneğidir. Konuya baktığımızda, insanoğlunun dünyaya verdiği zarar arttıkça tarım zayıflamıştır. Sonunda teknoloji bir kenara bırakılmış ve tarım çağına doğru geri dönüş yaşanmaya başlamıştır. Tarım ile uğraşan eski bir astronot olan Cooper, kızının odasında garip olayların yaşandığını söylemesi üzerine ne olduğunu incelemeye başlar ve aslında kitaplıktan gelen sinyallerin bir koordinatı işaret ettiğini anlarlar.

 

Bunun üzerine verilen yere giden Cooper burada gizli olarak yürütülen NASA uzay programı olduğunu görür. Programın amacı yaşanabilir başka bir gezegen bulmaktır. Bu konuda solucan deliği adı verilen ve boyut atlamaya yarayan bir işaretin verildiğini ve gönüllü astronotlar tarafından bu uzay görevinin gerçekleştrilmesi gerektiği anlatılır. Cooper uzay gemisi kaptanı olarak göreve dahil olur ve olaylar gelişir. Yaşanan olaylar hakkında bizzat NASA ile birlikte çalışılması ve tamamen gerçek bilimsel konuları yansıtıyor olmasıyla bilim insanları tarafından da alkış almıştır. Oyuncu kadrosunda Matthew McConaughey, Anne Hathawey, Jessica Chastain, Elyes Gabel ve Wes Bentley gibi isimler yer almakta olan film, özellikle uzay bilimlerine ilgi duyan kişiler için tam bir ziyafet niteliğindedir.

 


17. Başlangıç / Inception (2010) IMDb: 8,8

 

en iyi bilim kurgu filmleri inception

 

Konusuyla ve oyuncu performansıyla son 25 yılın en iyi filmleri arasında yer alan film bilim-kurgu kategorisinde nirvanaya ulaşan filmler arasındadır. Bilinçaltı hırsızlığı olarak tabir edilebilecek bir konuda uzman olan Dom Cobb adlı hırsızın hikayesi anlatılmaktadır. Dom Cobb rüya gören kişilerin bilinç altı düşüncelerini çalabilmesiyle ün kazanmış ve kurumsal casusluk adı verilen bir sektörde yer almasını sağlamıştır fakat bu durumun kötü yanı ise uluslararası bir kaçak durumuna düşmüş olmasıdır. Bu sebeple hayatı alt üst olan Cobb, hayatının fırsatıyla karşılaşır. Onu bu durumdan kurtaracak bir teklif şöyledir.

 

Bilinçaltı sırları çalmak yerine bu kez tam tersi bilinçaltına bir bilgi yerleştirdiği takdirde kurtulacaktır. İşte böyle enteresan bir konuya ve ilginç sahnelere sahip film, izlerken ağzınızı açık bırakacak cinsten geçişler içerir. Leonardo DiCaprio' nun başrolünde olduğu filmde, Marion Cotillard, Joseph-Gordon Lewitt, Ellen Page ve Michael Caine gibi oyuncular yer almaktadır. İzleyen kişiler bu senaryonun normal bir insan tarafından yazılmış olamayacağı iddiasını ortaya atarken, film çoğu insan tarafından listelerde 1 numaraya yerleştirilmiştir. 

 


16. District 9 / Yasak Bölge 9 (2009) IMDb: 7,9

 

en iyi bilim kurgu filmleri yasak bölge

 

Çekildiği dönemde 30 milyon dolar gibi büyük bir para harcanan District 9, uzay konulu bilim kurgu filmleri arasında yer almaktadır. Yasak Bölge filminin diğer uzay filmlerinden ayrılan yönü, arıza sonucu dünyaya inmek zorunda kalan uzay aracının içinden çıkan varlıklara özel bir bölge oluşturulmasıdır. Bir nevi mülteci kampıdır. Alanında oldukça farklı bir bilim kurgu filmi olan bu yapı, vizyonda olduğu dönemde en çok izlenen bilim kurgu filmleri arasında yer almıştır.

 


15. Gravity / Yerçekimi (2013) IMDb: 7,7

 

en iyi bilim kurgu filmleri yer çekimi

 

Uzay konulu bilim kurgu filmlerinden bir tanesi olan Gravity (Yer Çekimi) uzay görevine çıkan Dr. Ryan Stone’nin hikayesini anlatmaktadır. Son görevlerinde oldukça olumsuz durumlarla karşılaşan kahramanlarımızın mekikleri zarar görür. Uzay boşluğunda sürüklenen kahramanlarımız için süre azalmaktadır ve bir a önce NASA ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. Fantastik bilim kurgu ve uzay konulu bilim kurgu filmleri arasında yer alan Gravity filmini kesinlikle tavsiye ederiz.

 


14. I am Legend / Ben Efsaneyim (2007) IMDb: 7,2

 

en iyi bilim kurgu filmleri

 

Bilim kurgu filmleri arasında zombi filmleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Zombi konulu bazı bilim kurgu filmleri tarihin tozlu sayfalarına gömülürken bazıları ise yıllar geçse de her zaman vitrinde görülmektedir. Ben Efsaneyim filmi de en iyi bilim kurgu film önerileri listesinde her zaman başı çeken filmlerden bir tanesidir. Konusu; Başrolde oynayan Robert Neville dünya üzerinde yer alan virüse bağışıklık kazanmıştır ve diğer insanları bulmaya çalışmaktadır. Aksiyon bilim kurgu filmleri arasında yer alan I am Legend kesinlikle izlenmesi gereken bir yapımdır.

 


13. Edge Of Tomorrow / Yarının Sınırında (2014) IMDb: 7,9

 

en iyi bilim kurgu filmleri yarının sınırında

 

Bilim kurgu filmleri ile Aksiyon filmleri çoğu zaman beraber hareket etmektedir. Bu filmlerden bir tanesi de Edge Of Tomorow filmidir. Aksiyon bilim kurgu filmleri arasında oldukça farklı bir film olan Yarının Sınırın’da Tom Crouse sayesinde oldukça yüksek mertebelere erişmektedir. Filmin konusu; uzaylılar dünyaya saldırmıştır ve dünyada bu düşmana karşı ordular birleştirilmektedir. Filmde daha önce hiçbir tecrübesi olmayan Bill Cage ilk görevi intihardır ve savaşın başında hemen ölür. Ancak olaylar buradan sonra gelişir. Ölümünden hemen sonra tekrardan dirilen Cage, sürekli bir döngünün içerisinde kalmıştır. Vizyona girdiği dönem en çok izlenen bilim kurgu filmleri arasında yer alan bu yapımı sizler de kesinlikle izlemelisiniz.

 


12. The Truman Show / Truman Şov (1998) IMDb: 8,1

 

en iyi bilim kurgu filmleri truman show

 

Jim Carrey dendiğinde akıllara gelen filmlerden bir tanesi olan Truman Show, fantastik bilim kurgu türleri arasında adeta baş yapıttır. En çok izlenen ve birçok ödül alan bilim kurgu filmi olan Truman Show, adeta sahte bir hayatı anlatmaktadır. Truman Burbak muhteşem güzellikte, masallardan çıkmış gibi bir adada yaşamaktadır. Orada doğmuş, okula gitmiş ve yine orada evlenmiştir fakat bu sıradan bir hayat değildir. Truman 30 yaşına geldiğinde bazı şeylerden şüphelenmeye başlar. Babası küçükken denize açılarak boğulmuş ve ölmüştür fakat bir gün babasını caddede yürürken görür. Daha sonra eşinin hareketlerinden ve fotoğraflarından yola çıkarak gerçeği anlar. Eski bir film olsa da kesinlikle izlemeniz gereken bir yapım olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın.

 


11. Wall·E / Vol·İ (2008) IMDb: 8,4

 

en iyi bilim kurgu filmleri wall e

 

2008 yılında vizyona giren animasyon filmi olarak karşımıza çıkan Wall E filmi, aynı zamanda bilim kurgu filmleri kategorisinde bulunmaktadır. Animasyon dalında en güzel bilim kurgu filmleri arasında gösterilen Wall E’de dünyada yalnız kalan bir robotun hikayesi anlatılmaktadır. Oldukça komik ve bir o kadar da duygusal olan Wall E filmi, çok güzel vakit geçirebileceğiniz bir yapımdır.

 


10. A Space Odyssey / Uzay Yolu (1968) IMDb: 8,3

 

en iyi bilim kurgu filmleri a space odyssey

 

Uzay yolu bilim kurgu filmleri arasında oldukça önemli bir yer sahip olan A Space Odyssey, en iyi bilim kurgu filmi olmasının yanı sıra sinema tarihini de değiştiren yapıtların başında gelmektedir. Filmin konusu; Bir uzay gemisi aydan gelen esrarengiz sinyalleri keşfetmiştir ve yapılan araştırmalar sinyallerin Jüpiter’e gittiğini ortaya çıkarmıştır. Bu keşfin ardından astronotlar AL 9000 adında yapay zekaya sahip dünyanın en gelişmiş bilgisayarı ile birlikte Jüpiter’e doğru bir yolculuğa çıkar. Bilim kurgu filmlerine yeni boyut kazandıran A Space Odyssey kesinlikle izlemeniz gereken bir yapımdır.

 


9. Eternal Sunshine of the Spotless Mind / Sil Baştan, (2004) IMDb: 8,3

 

en iyi bilim kurgu filmleri azınlık raporu

 

Truman Show filminin yanı sıra Jim Carrey’in rol aldığı diğer bir bilim kurgu film türü ise Eternal Sunshine of the Spotless Mind yani Sil Baştan filmidir. Dram ve Romantik bilim kurgu filmleri arasında gösterilen bu yapıt Clementine(Kate Winslet) sevgilisi Joel Barish'i(Jim Carrey) hikayesini anlatmaktadır. Filmde Clementine, Joel Barish'i bir şekilde hafızasından sildirmiştir. Bundan dolayı kalbi kırılmış olan Joel da aynı şeyi yapmaya karar verir. Duygusal bir bilim kurgu filmi izlemek isteyenler için gerçekten güzel bir yapıttır.

 


8. Minority Report / Azınlık Raporu (2002) IMDb: 7,7

 

en iyi bilim kurgu filmleri azınlık raporu

 

Aksiyon ve bilim kurgu filmlerinin en iyi aktörleri arasında yer alan Tom Crouise, 2045 yılında geçen bir bilim kurgu filmi ile bir kez daha sinema severlerin karşısına çıkmaktadır. Uzun yıllar en çok suç işlenen yer alan Washington 2045 yılında suçun en az olduğu yer olmuştur. Bunun sebebi, polis teşkilatının cinayetleri işlenmeden önce tespit etme yeteneğine sahip bir sistem kullanmasıdır. Departmanın en önemli dedektifi ise  John Anderton. Ancak iş artık planlanan durumdan çıkmıştır ve John git gide zanlı durumuna düşmektedir. Oldukça aksiyon dolu bilim kurgu Azınlık Raporunu kesinlikle izlemelisiniz.

 


7. Her (2013) IMDb: 8,0

 

en iyi bilim kurgu filmleri her filmi

 

Theodore Twombly, eşinden boşandıktan sonra tek başına yaşamaya başlayan ve el işi mektuplar yazarak yaşamını sürdürmektedir. Bir gün reklamlarda gördüğü bilgisayar yazılımın işine düşünür ve satın alır. Samantha isimli bir sanal bir beyin uygulaması sunan bilgisayar yazılımı Theodore'un aklını karıştırarak ufkunu açacak sorular sormaya başlar. Kahramanımız bu sanal yazılıma aşık olur. Romantik bilim kurgu filmleri arasında gösterilen HER, oldukça farklı bir yapıt olarak karşımıza çıkmaktadır.

 


6. The Butterfly Effect / Kelebek Etkisi (2004) IMDb: 7,7

 

en iyi bilim kurgu filmleri kelebek etkisi

 

Çocukluğundan gelen korkunç hatıralarıyla mücadele etmek zorunda kalan Evan (Ashton Kutcher) zaman içinde geçmişe yolculuk yapabildiğini ve olayları değiştirebildiğini keşfeder. Bu yapıt 3 filmden oluşmaktadır. Gerilim bilim kurgu filmleri arasında yer alan Kelebek Etkisi filmi kesinlikle izlemeniz gereken yapıtlardan bir tanesidir.

 


5. Terminatör Serisi

 

en iyi bilim kurgu filmleri terminatör

 

Terminatör, bilim kurgu dünyasının unutulmaz örnekleri arasında yer alan ve konusuyla ilk çekildiği döneme liderlik etmiş filmler arasında gelir. İlk film 1984 yılında vizyona girmiştir. Ardından 4 film daha çekilmiş ve seri 5 filme ulaşmıştır. Filmlerin çıkış noktası insan ırkının robot çağı ile birlikte yok olmaya başlamasını ve yapay zeka ile mücadelesini anlatır.

 

Yarı robot yarı insan olan kahramanın makinelere karşı savaşta başından geçenleri bol aksiyon içinde ve sürükleyici biçimde anlatarak kendisini izlettirir. Bütün filmlerin başrolünde Arnold Schwarzenegger oynamaktadır. 1947 doğumlu ünlü oyuncunun muhtemelen son Terminatör filmi olacak olan serinin en son filmi Genisys, 2015 yılında vizyona girmiştir. Son film istenen başarıyı yakalayamamış olsa da ilk 3 film efsane denebilecek özgün fikir, konu bütünlüğü ve teknik detaylara sahiptir.

 


4. Geleceğe Dönüş Serisi

 

en iyi bilim kurgu filmleri geleceğe dönüş serisi

 

Bilim-kurgu deyince akla gelen ve kült filmlerin üst sıralarında yer alan Geleceğe Dönüş, gerek ilginç konusu gerekse tasarımları ile eski bir film olmasına rağmen hala günümüzde etkisini sürdürmektedir. Filmin konusu adından da anlaşılacağı üzere çılgın doktor Emmet tarafından icat edilen zaman makinesi ile geçmiş ve gelecek arasında yapılan yolculuğu konu almaktadır. Marty Mcfly siimli genç yanlışlıkla bu makineyi alır ve ortalığı karıştırır. Sonra bu durumu toparlamaya çalışırken başından geçen maceralar anlatılır.

 

Filmde kullanılan uçan arabalar, uçan kaykaylar, bağcığını otomatik bağlayan ayakkabılar, otomatik köpek gezdiricileri ve otomatik yemek yöntemleri o dönem ilgi çekmiştir. Filmde geçen gelecek kavramı olan ve tüm bu uçan nesnelerin kullanıldığı yıl olarak gösterilen 2015 yılında film tekrar gündeme gelmiş ve tüm dünyada bu olay kutlanmıştır. 

 


3. Prestij / The Prestige (2006) IMDb: 8,5

 

en iyi bilim kurgu filmleri prestige

 

Sihirbazlık mesleğinin çok popüler olduğu ve bu insanların toplumda üst tabakaya yerleştirildiği dönem Londra'sında geçen filmde iki sihirbazın rekabeti anlatılmaktadır. Bu iki sihirbazdan biri olan Robert, sahne showlarıyla izleyenleri büyüleyen bir şovmen iken diğer sihirbaz Alfred daha gelenekçi fakat ilüzyon konusunda üstün zekaya ve yeteneğe sahip bir adamdır. Kim daha büyük sihirbaz tartışması artık prestij meselesine döner ve rakip olmaktan çok iki düşman haline gelerek birbirlerine zarar vermeye başlarlar. Filmdeki konunun işlenişi oldukça beklenmedik u dönüşleriyle kendini izlettiren ve beklenmedik süprizlerle seyirciyi şaşırtan yapı gösteriyor. Christian Bale ve Hugh Jackman oyunculuğun hakkını verirken onlara Scarlet Johansson ve Michael Caine eşlik ediyor.

 


2. Jurassic Park Serisi

 

en iyi bilim kurgu filmleri jurassic park

 

Dinozorlar çağı milyonlarca yıl önce kapanmış olsa da çıkarılan fosillerin bile heyecan yarattığı günümüz dünyasında bir de bu devasa canlıların gerçek olduğu bir filmin başarılı olmaması imkansızdır. İlk filmiyle 90 lı yıllarda vizyona giren Jurassic Park serisi dinozorlar çağını günümüze taşımış ve görsel efektlerin teknolojilerinin gelişmesiyle daha gerçekçi görüntüler sunarak o dönem izlenme rekorları kırmıştır. İlk filmiyle yakaladığı başarı ve ilk filmin yeri şüphesiz bir çok izleyici için ayrıdır. Seri 2015 yılında vizyona giren Jurassic World ile birlikte 5 filme ulaştı. Bu son film teknolojiden nasibini almış olmasıyla ön plana çıktı.

 

Görsel efektler kusursuz ve yaratılan dünya olağanüstü derecede gerçeklik sunuyor. Bilimsel gelişmelerin entegre edildiği senaryo teknik açıdan beğeni topluyor. Yeni yaratılan bir dinozor türünin beklenenden daha zeki olması ve genetik mutasyon sonrası kavuştuğu özellikler ile eğlence parkını ve dinozor adasına gelen insanların hayatını tehdit edecek duruma gelişini anlatıyor.

 


1. Yıldız Savaşları Serisi (Star Wars)

 

en iyi bilim kurgu filmleri star wars

 

Star Wars denince bu filmleri hiç izlemeyenlerin dahi bir fikrinin olması ya da film ile ilgili terimlere aşina olması sanıyoruz bu film serisinin ne denli başarılı olduğunu bize daha iyi gösteriyor. Filmin yarattığı endüstrinin hacmi milyar dolarları buluyor. Lisanlı oyuncaklarından daha nice tasarımlarda bu filmlerdeki karakterleri görmek mümkün. Yıldız Savaşları filmleri üçleme şeklinde çekiliyor. İlk üç film öncül üçleme, sonraki üç film orjinal üçleme ve en son çekilen Güç Uyanıyor filmi ile başlayan yeni üçleme serinin en az iki filmle daha devam edeceğini gösteriyor.

 

Son film olan Güç uyanıyor 2015 yılında vizyona girdi ve neredeyse 8 yıllık aradan sonra fanatikleri tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Film ilk haftalarda rekor izleyici sayısına ulaşarak Amerika' da ilk sıraya yerleşti. Filmin görsel efektleri teknolojinin desteğiyle çok daha gerçekçi seviyelere taşınmış ve haliyle filmin seyir zevkini artırmayı başarmış durumda. Son film hakkında serinin kötü filmleri arasında yer aldığı da belirtiliyor. Havada kalan birçok konu olduğu ve bol bol efektlerin pompalandığı bir filmden öteye geçemediği gibi eleştiriler alsa da bir kesim hayran kitlesi tarafından serinin devam filmlerinde bu konulara açıklık getirileceği bekleniyor.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı