Haber
29 Aralık 2017 - Cuma 12:49
 
Eğitim Bir-Sen anket sonuçlarını açıkladı
Eğitim Bir Sen İzmit İlçe Başkanlığı “Yöneticilerin Haklarının İyileştirilmesi Araştırması” adlı anket çalışması yaptı. Ankete ilişkin açıklamalarda bulunan Eğitim Bir Sen İzmit İlçe Başkanı Yusuf Kılıç, “Araştırmada dikkatimizi en çok çeken husus, katılımcıların 98’i yöneticilerin yasa ve yönetmelikler tarafından yeterince korunmadığını belirtmesidir” dedi
KOCAELİ Haberi
Eğitim Bir-Sen anket sonuçlarını açıkladı

Eğitim Bir Sen İzmit İlçe Başkanlığı  “Yöneticilerin Haklarının İyileştirilmesi Araştırması” adlı anket çalışması yaptı. Basın açıklamasına Eğitim Bir Sen İzmit İlçe Yönetim Kurulu üyeleri ve sendikaya üye okul idarecileri katılım gösterdi. Eğitim Bir Sen İzmit İlçe Başkanı Yusuf Kılıç gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “Eğitim Bir-Sen İzmit İlçe Başkanlığı tarafından 116 okul yöneticisine yönelik yapılan bir araştırma anketi sonucunda oldukça çarpıcı sonuçlarla karşılaştık. Yöneticilikten ziyade lider olmaları gerektiğini her fırsatta dile getirdik, ama lider olabilmeleri yolunda en önemli gereksinimleri olan motivasyonları hep göz ardı ettik” şeklinde konuştu.

 

“BİR OKUL, MÜDÜRÜ KADARDIR”
Kılıç basın açıklamasında, “Okulun her zaman emrinde olan ve yeri geldiğinde öğretmeni, yeri geldiğinde hizmetlisi olan yöneticilerin bu zorlu görevlerine karşılık özlük haklarının iyileştirilmesine ihtiyaç duyulup duyulmadığını bizzat yöneticilere sorarak bu araştırmayı kamuoyu ile paylaşılması amaçladık. Bilinmektedir ki; bir okul, müdürü kadardır. Tam zamanlı bir görev üstlenen yöneticilerimizin desteklenmesi ve haklarının iyileştirilmesi, elbette eğitim kurumuna olumlu olarak yansıyacak; yönetim, denetim, çözüm ve üretim sürecine katkı sağlayacaktır” dedi. 

 

166 OKUL YÖNETİCİSİ KATILDI
“Bu araştırmada emeği geçen Eğitim Bir-Sen İzmit İlçe Yönetim Kurulu üyelerimize ve araştırmaya katılan 116 okul yöneticimize teşekkür ederek araştırma sonucunu kamuoyuna sunarız” diyen Kılıç sözlerini, “Bu araştırmaya 166 okul yöneticimiz katılmıştır. Katılımcılardan 18’i mesleğinin henüz 10. Yılında iken 48’i 10-20 yıl arasında, 34’ü 20 ve daha fazla yıl görev yapmış öğretmenlerden oluşmaktadır. Yöneticilerimizin 43’ü okul yöneticiliğinin, toplumda saygın bir yeri olduğunu düşünürken, 32’si bu düşünceye katılmamakta, 25’i kararsız olduğunu dile getirmektedir” ifadeleriyle sürdürdü. 

 

İYİLEŞTİRİLME YAPILMASI ELZEMDİR
Kılıç basın açıklamasını, “Yöneticiliğin ve öğretmen olmanın zorluklarına rağmen yine de bu mesleği seçebileceğini düşünenlerin oranı 56 iken, 28’i tekrar öğretmen olmayı düşünmemekte, 16’sı ise kararsız olduğunu belirtmektedir. Her türlü zorluk karşısında bile bu mesleği sevenlerin sayısına bakıldığında, mesleğimizin ne kadar kutsal olduğunu bir kez daha görmekteyiz. Araştırmada dikkatimizi en çok çeken husus ise, katılımcıların 98’i yöneticilerin yasa ve yönetmelikler tarafından yeterince korunmadığını belirtmesidir. Öğretmenlere yönelik şiddetin önlenmesi sürecinde, yasal iyileştirmelerin ne kadar elzem olduğunu görmüş bulunmaktayız” sözleriyle sonlandırdı. 

Kaynak: Editör: OĞUZHAN AKTAŞ
Etiketler: Eğitim, Bir-Sen, anket, sonuçlarını, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı