Haber
18 Temmuz 2019 - Perşembe 13:35
 
Efsane proje tanıtıldı Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayarak tarihe geçecek
SpaceX’in kurucusu ve Tesla'nın sahibi olan Elon Musk, 2016 yılında kurduğu NeuraLink adlı şirketinin ilk projesini duyurdu. Projeye göre, insan beynine bir çip yerleştirilerek bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurulacak.
TEKNOLOJİ Haberi
Efsane proje tanıtıldı Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayarak tarihe geçecek

İnsanlar üzerinde deneylere başlayabilmek için düzenleyici kuruluşlara başvuruda bulunduğunu belirten Musk, bu izni aldıktan sonra tarihi bir proje ile bilim dünyasına damga vuracak. İnsan beyni ile bilgisayarlar arasında bağlantı kuracak olan Musk, çığır açan projenin ilk denemelerini 2020 yılında yapacaklarını duyurdu.


2016 kurduğu Neuralink'in himayesinde gerçekleştireceği proje için önceki gün bir lansman gerçekleştiren Musk, insan beynine yerleştirilecek bir çip sayesinde insanlarla bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurma gibi bir hedefleri oluğunu açıkladı. 

 

Efsane proje tanıtıldı Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayarak tarihe geçecek - Sayfa 3


Beyin gücüyle bilgisayar kontrol edilebilecek: Ayrıca Musk, maymunlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda bilgisayarların beyin gücüyle kontrol edilmesini başardıklarını belirtti.


Cihazı kullanacak olanlar: Musk ayrıca cihazı kullanacak olanların zaman içerisinde yapay zeka ile simbiyotik bir beyne sahip olacağını savundu.


'İnsanlığın sonunu getirecek': Musk daha önce yaptığı açıklamalarda yapay zekanın tehlikelerine dikkat çekmiş ve insanlığın sonunu getirecek şeyin bu teknoloji olabileceğini söylemişti.


Peki bu proje insan hayatına neler kazandıracak?: NeuraLink, özellikle felçli hastalar için teknolojik çözümler geliştirmeyi hedefliyor. Musk ise nihai amacın "insanüstü bilinç" olduğunu vurguluyor.

 

Efsane proje tanıtıldı Elon Musk insan beynini bilgisayara bağlayarak tarihe geçecek - Sayfa 7


Saç telinden daha ince: Musk'ın şirketinin geliştirdiği cihaz, üzerinde 3 binden fazla elektrot barındırıyor. Saç telinden daha ince olan sicimlere bağlı olan elektrotlar, 1.000 nöronun aktivitesini izleyebiliyor.


Beynin bir bölgesini takibe alıyor: Şirket, geliştirdikleri cihazın beynin belli bir bölgesini takibe alabildiğini vurguluyor. "Yapay öğrenme" kullanılarak nöron aktivite kaydı da analiz edilebiliyor ve beynin hangi bölgesine nasıl bir uyarı gönderilebileceğini de saptıyor.


Hangi yöntemlerle uyarılıyor: Ancak NeuraLink, henüz beyin fonksiyonlarının nasıl bilgisayar verisine dönüştürüldüğünü ya da beyin hücrelerinin hangi yöntemlerle uyarıldığını ise açıklamış değil.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı