Haber
11 Ağustos 2018 - Cumartesi 10:10
 
Dolarda son durum
Ekonomi son dakika haberleri Dolar Euro neden artıyor? 11 Ağustos son dakika Serbest piyasa Döviz Dolar kuru kaç TL oldu. Şu an itibari ile dolar alış fiyatı 6,40 satış ise 6,41 TL oldu. Şu an itibari ile euro alış fiyatı 7,31 satış ise 7,32 oldu. ABD ve Türkiye ilişkilerindeki gerilim ve Fitch'in Türkiye açıklamalarıyla piyasalarda hareketlilik sürüyor. Dolar kuru Türkiye piyasaları kapalıyken uluslararası piyasalarda 5.7466 TL'yi görürdü. Dolar saat 09:17'de 6.2860'ı görü. Dolar kuru saat 09.38 itibarıyla 5.9350 TL'de hareket ediyor. Türkiye ekonomisi de ilk çeyrekte 7.4 büyüyerek dünya rekoru kırdı, aynı şekilde Borsa İstanbul’da yatırımcılarına kazandırdı. Temmuz ayında ihracatta yüzde 11.4 ile gözle görülür bir artış yaşanırken, turizm yüzde 30 oranında artış göstererek parmak ısırttı. Türkiye ekonomisindeki olumlu tabloya rağmen dolardaki yükselişin açık bir saldırı sonucu olduğu belirlenirken, kısa vadede enflasyonun, faizin düşmesi, Türk Lirası’nın değer kazanması bekleniyor. Euro kuru da TL karşısında yükselişe geçerek ve 6.9515'i gördü. Euro/TLşu dakikalarda 6.81 TL seviyesinde işlem görünüyor. İngiliz sterlini ise 7.7475 seviyesinde işlem görüyor. Piyasalarda bugün yurt içinde cari denge verisi, yurt dışında ise İngiltere'de büyüme, ABD'de TÜFE rakamı takip edilecek. Bu arada Altının gram fiyatı, haftanın son işlem gününe yükselişle başlamasının ardından saat 09.50 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 6,8 değer kazancıyla 231 liradan işlem görüyor. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 386 lira, Cumhuriyet altını da 1.575 liradan satılıyor. Asya piyasalarında satış ağırlıklı bir seyir izleyen altının ons fiyatı ise şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,36 azalışla 1.208 dolardan alıcı buluyor. AA Finans Analisti İslam Memiş, dolar kurundan aldığı destekle yükselen altının gram fiyatının, 225 lira üzerinde kapanışlar gerçekleştirmesi durumunda 250 lira seviyesine kadar çıkabileceğini kaydetti.
EKONOMİ Haberi
Dolarda son durum

Ekonomi son dakika haberleri Dolar Euro neden artıyor?  11 Ağustos son dakika Serbest piyasa Döviz Dolar kuru kaç TL oldu. Şu an itibari ile dolar alış fiyatı 6,40 satış ise 6,41 TL oldu.  Euro kuru da TL karşısında yükselişe geçerek ve 6.9515'i gördü. Euro/TLşu dakikalarda 6.81 TL seviyesinde işlem görünüyor. İngiliz sterlini ise 7.7475 seviyesinde işlem görüyor.  Piyasalarda bugün yurt içinde cari denge verisi, yurt dışında ise İngiltere'de büyüme, ABD'de TÜFE rakamı takip edilecek. Dolar fiyatları, uluslararası piyasalarda 5.7466 TL seviyesini görürken, şu dakikalarda 5.91 TL seviyesinde hareket ediyor. Euro ise 6.75 TL seviyesinde bulunuyor. Piyasalar, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bugün saat 14:30'da açıklayacağı 'yeni ekonomi modeli' takip edecek. Türkiye ekonomisi de ilk çeyrekte 7.4 büyüyerek dünya rekoru kırdı, aynı şekilde Borsa İstanbul’da yatırımcılarına kazandırdı. Temmuz ayında ihracatta yüzde 11.4 ile gözle görülür bir artış yaşanırken, turizm yüzde 30 oranında artış göstererek parmak ısırttı. Türkiye ekonomisindeki olumlu tabloya rağmen dolardaki yükselişin açık bir saldırı sonucu olduğu belirlenirken, kısa vadede enflasyonun, faizin düşmesi, Türk Lirası’nın değer kazanması bekleniyor. Euro kuru da TL karşısında yükselişe geçerek ve 6.9515'i gördü. Euro/TLşu dakikalarda 6.81 TL seviyesinde işlem görünüyor. İngiliz sterlini ise 7.7475 seviyesinde işlem görüyor.  Piyasalarda bugün yurt içinde cari denge verisi, yurt dışında ise İngiltere'de büyüme, ABD'de TÜFE rakamı takip edilecek. Altının gram fiyatı, haftanın son işlem gününe yükselişle başlamasının ardından 231 lira seviyelerinde dengelendi. Kapalı çarşı'da çeyrek altın 386 lira, Cumhuriyet altını da 1.575 liradan satılıyor. Uzmanlar yeni ekonomi modeli ile ABD'den gelecek açıklamaların piyasaların yönü üzerinde etkili olacağını öngördü. Dolar ve euorda görülen rekorlar altınıda yükseltti. Altının gram fiyatı, haftanın son işlem gününe yükselişle başlamasının ardından 231 lira seviyelerinde dengelendi. Dün, dolar kurundaki değer kazançlarının etkisiyle yükseliş eğiliminde hareket eden altının gram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 4,94 primle 216,2 liradan tamamladı.

 

11 AĞUSTOS  DOLAR NE KADAR?

Şu an itibari ile dolar alış fiyatı 6,40 satış ise 6,41

 

11 AĞUSTOS EURO NE KADAR?

Şu an itibari ile euro alış fiyatı 7,31 satış ise 7,32

 

Borsa, günün ilk yarısında geriledi

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısını yüzde 0,40 azalışla 96.798,77 puandan tamamladı.
GÜNÜN ilk yarısında BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 386,35 puan azalırken, toplam işlem hacmi 5,8 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 2,34, holding endeksi de yüzde 0,05 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,96 ile kimya, petrol, plastik, en çok gerileyen ise yüzde 3,26 ile gıda, içecek oldu.

 

Yurt içinde beklentilerden iyi açıklanan ödemeler dengesi verilerinden bulduğu destekle 97.810,06 puana kadar yükselen BIST 100 endeksi, artan döviz kurlarının negatif etkisiyle düşüşe geçti ve 96.500-97.000 bandında dengeledi.

 

Analistler, öğleden sonra Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklayacağı yeni ekonomi modelinin yatırımcıların gündeminin en üst sırasında yer aldığını, yurt dışında ise ABD'de enflasyon verilerinin takip edileceğini bildirdi.

 

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 98.700 puanın direnç konumuna geldiğini kaydederek, 96.000 ve 95.000 seviyelerinin destek olarak öne çıktığını söyledi.

 

EURO NE KADAR?

Euro kuru da TL karşısında yükselişe geçerek ve 6.9515'i gördü. Euro/TLşu dakikalarda 6.81 TL seviyesinde işlem görünüyor. İngiliz sterlini ise 7.7475 seviyesinde işlem görüyor.  Piyasalarda bugün yurt içinde cari denge verisi, yurt dışında ise İngiltere'de büyüme, ABD'de TÜFE rakamı takip edilecek. Stratejist Cüneyt Paksoy Bloomberg HT'ye kurdaki hareketin devam edebileceğini söyledi. Paksoy "enflasyondaki yükselme eğilimi, risk priminin yükselmesi, 10 yıllık tahvilde rekor kırılması, yabancı algısının negatif seyretmesi, dolar endeksinin seyridolar üzerinde kriter ama yükselişi tetikleyen yegane etki ABD ile olan iletişim" dedi. Türk Lirası cinsinden varlıklarda yaşanan satış dalgası, Türkiye'de ev hapsinde bulunan Pastör Andrew Brunson'ın serbest bırakılmaması sebebiyle geçen hafta ABD'nin iki Türk bakana yaptırım uygulama kararıyla hızlanmıştı.

 

GÖZLER BAKAN ALBAYRAK'TA

Bugün yurt içinde cari denge verisi, yurt dışında ise İngiltere'de büyüme, ABD'de TÜFE rakamı takip edilecek. Piyasaların gözü bugün saat 14:30’da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklayacağı ‘yeni ekonomi modeli’ toplantısında…

 

"HAREKET SÜREBİLİR" 

Stratejist Cüneyt Paksoy Bloomberg HT'ye kurdaki hareketin devam edebileceğini söyledi. Paksoy "enflasyondaki yükselme eğilimi, risk priminin yükselmesi, 10 yıllık tahvilde rekor kırılması, yabancı algısının negatif seyretmesi, dolar endeksinin seyridolar üzerinde kriter ama yükselişi tetikleyen yegane etki ABD ile olan iletişim" dedi. Türk Lirası cinsinden varlıklarda yaşanan satış dalgası, Türkiye'de ev hapsinde bulunan Pastör Andrew Brunson'ın serbest bırakılmaması sebebiyle geçen hafta ABD'nin iki Türk bakana yaptırım uygulama kararıyla hızlanmıştı.

 

Pazartesi günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) her ne kadar döviz imkânı oranı üst sınırını bankalar için yüzde 45'ten yüzde 40'a çekse de bu hamde kurdaki yükselişi durduramadı.

 

Merkez Bankası'ndan gelen bu zorunlu karşılık hamlesiyle yaklaşık 2,2 milyar dolar tutarında dövizin bankaların kullanımına geçeceği belirtildi.

 

TCMB'nin bu açıklamasının ardından önce Dolar/TL kuru 5,1780 seviyelerine geriledi. Ancak daha sonra yükselişine devam etti.

 

Image captionMerkez Bankası'nın internet sitesindeki tablo

 

Diğer gelişmekte olan para birimleri de düştü

 

TL'deki satış baskısı, TL ile aynı sepette yer alan diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinin de değer kaybetmesine yol açtı.

 

Bloomberg'in haberine göre 24 adet gelişmekte olan para biriminden 17'si dolara karşı değer kaybı yaşadı.

 

MSCI (Morgan Stanley Capital International) Gelişmekte Olan Piyasalar Endeksi ise Ocak'ta yaşadığı zirbenin ardından yüzde 16 düştü.

 

Haftasonu, küresel ticaret savaşlarına dair riski algısının yükselmesi ile Çin yuanı da Çin merkez bankasının hamlesine rağmen değer kaybı yaşadı.

 

Merkezi Londra'da bulunan BlueBay portföy yönetimi şirketinin gelişmekte olan piyasalar masasından stratejist Timothy Ash, Dolar/TL'deki yükseliş ile ilgili olarak, "Böylesine bir zorlukla karşılaşan bir gelişmekte olan ülkenin piyasaları yatıştırmak için bu kadar az şey yaptığını ilk defa görüyorum. Bu Merkez Bankası'nın işini daha da zorlaştırıyor" yorumunda bulundu.

 

'En sert kur artışı'

Business HT'nin haberine göre Türk Lirası'nın reel değeri ise tarihin en düşük seviyesine indi.

 

Türkiye'nin fiyat düzeyinin ticaret yaptığı ülkelerin fiyat düzeylerine göre değişimini gösteren TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi (REK) TL'deki değer kaybına paralel Haziran ayında da düşüşünü sürdürerek 76,01 ile veri tarihinin en düşük seviyesine geriledi.

 

Ekonomist Uğur Gürses, "Dalgalı kur rejiminin en sert kur artışını yaşıyoruz" yorumunda bulundu.

 

Döviz operasyonuna maruz kalan Türk Lirası'nın daha güçlü olduğu ortaya çıktı

ABD’nin FETÖ ve PKK adına suç işleyen, casusluk yapan Papaz Brunson’u bahane ederek uyguladığı yaptırımlar Türkiye’ye olan ekonomik saldırının şiddetini artırdı. Döviz kurları rekor üstüne rekor kırdı. Dolar kuru karşısında değer kaybeden tek para birimi TL değil. ABD’nin Türkiye ile beraber hedef seçtiği Rusya, Çin, Hindistan, Venezuela ve İran’da da durum aynı.

 

AMBARGO VE NÜMAYİŞ

,ABD’nin Soros odaklı sokak eylemleri ve son olarak Maduro’ya yapılan suikast girişimi Venezuela Bolivarı’nın değerini epey düşürdü. ABD’nin ambargosu, rejim karşıtı nümayişler ve son olarak Trump’ın nükleer anlaşmayı bozarak dün yeniden uygulamaya koyduğu ambargo İran ekonomisini eritti. Öyle ki bir Amerikan doları bugün itibariyle 42 bin İran tümeni ediyor.

 

Hindistan ise Amerika için Çin’e karşı stratejik önemde. Ancak BRICS’te Rusya ve Çin ile beraber yer alan Hindistan’ın Rupisi de doların yükselişinden nasibini aldı. ABD ve Batılı müttefiklerine karşı askeri olarak en büyük tehdit olan Rusya’da, Batı’nın ambargosuyla epey sarsıldı. Rus Rublesi, tarihi düşüşler yaşadı. ABD, rakibini ekonomiyle vurdu. Putin’in yönetimindeki Rusya, enerji rezervleri, savunma ürünleri, Shangay 5’lisi ile ayakta duruyor. 13 trilyon dolarlık dev gayri safi milli hasılası ile Amerika’nın tek ekonomik rakibi olan Çin, büyüme hızı ve emtia üretimindeki artış, en önemlisi de yeni İpek Yolu Projesi ile ABD ekonomisini kısa sürede geride bırakacak. Ancak Çin Yuanı da Amerikan Doları’na karşı boyun eğmekten geri duramadı. 1 Amerika doları, yaklaşık 7 yuana eşit… Devasa Çin ekonomisiyle dolara karşı çaresiz… Batının 24 Haziran seçimleri sonrası ekonomik saldırılarını artırdığı Türk Lirası, spekülatif yükselişlere rağmen dolar karşısında Çin Yuanı’ndan da Rus Rublesi’nden de, Venezuela Bolivarı’ndan da, Hindistan Rupisi’nden de değerli.

 

TÜRKİYE'NİN PERFORMANSI İYİ

Türkiye, söz konusu ülkelerin aksine 7 Şubat MİT krizi, Gezi, 17-25 Aralık darbe girişimi, 6-7 Ekim Kobani iç savaş denemesi, hendek, barikat terörü, FETÖ’nün 15 Temmuz işgal girişimine maruz kaldı.

 

Türk Lirası bunca saldırıya rağmen ABD’nin hedefinde olan tüm ülkelerden daha iyi performans gösterdi.

 

RUSYA VE ÇİN SALLANTIDA

ABD ve Batılı müttefiklerine karşı askeri olarak en büyük tehdit olan Rusya’da, Batı’nın ambargosuyla epey sarsıldı. Rus Rublesi, son 2 yılda tarihi düşüşler yaşadı. Ortadoğu, Akdeniz ve Karadeniz’de Ruslarla çekişen ABD, rakibini ekonomiyle vurdu. Putin’in yönetimindeki Rusya, enerji rezervleri, savunma ürünleri, Shangay 5’lisi ile ayakta duruyor. 13 trilyon dolarlık dev gayri safi milli hasılası ile Amerika’nın tek ekonomik rakibi olan Çin, büyüme hızı ve emtia üretimindeki artış, en önemlisi de yeni İpek Yolu Projesi ile ABD ekonomisini kısa sürede geride bırakacak. Ancak Çin’in Yuan’ı da Amerikan dolarına karşı boyun eğmekten geri duramadı. 1 Amerika doları, yaklaşık 7 Yuan’a eşit… Devasa Çin ekonomisi ile dolara karşı çaresiz…

 

DOLAR DÜŞECEK

Türkiye ekonomisi de ilk çeyrekte 7.4 büyüyerek dünya rekoru kırdı, aynı şekilde Borsa İstanbul’da yatırımcılarına kazandırdı. Temmuz ayında ihracatta yüzde 11.4 ile gözle görülür bir artış yaşanırken, turizm yüzde 30 oranında artış göstererek parmak ısırttı. Türkiye ekonomisindeki olumlu tabloya rağmen dolardaki yükselişin açık bir saldırı sonucu olduğu belirlenirken, kısa vadede enflasyonun, faizin düşmesi, Türk Lirası’nın değer kazanması bekleniyor. 

 

2019’da büyüme 3-4 olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bugün ‘Yeni Ekonomi Modeli’ni kamuoyuyla paylaşacak. Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada, Orta Vadeli Program (OVP) ile ilgili çalışmaların tu¨m hızıyla devam ettiği anımsatıldı. Bu kapsamda bakanlık bu¨nyesinde, ilgili paydaşların ve akademisyenlerimizin yer aldığı önemli bir çalıştay gerçekleştirildiği aktarıldı.

 

35 milyar liralık tasarruf

Açıklamada, “OVP kapsamında 2019 bu¨yu¨mesinin yüzde 3-4 aralığında olması, enflasyonun en kısa su¨rede tek haneye inmesi için gu¨çlu¨ bir politika birleşimi ve tedbir seti detaylı olarak planlanacaktır. Cari açığın yüzde 4’lere dengeleneceği beklenmektedir” denilerek, şunlar kaydedildi: “Yılın geri kalan bölu¨mu¨nde bir su¨redir u¨zerinde çalıştığımız 35 milyar liralık tasarruf ve gelir arttırıcı önlemle faiz dışı fazlanın 5 milyar liraya yu¨kselmesi, yılın bundan sonraki aylarında ‘kredi roll over’ oranının yüzde 100 olması, bu¨tçe açığının ise yıl başında açıklanan programla paralel olarak yüzde 2’nin altında olması hedeflenmektedir.”  

 

Banka ve sirketlerde kur riski yok

Açıklamada şunlar kaydedildi: “Piyasada bankalarımız ve şirketlerimizle ilgili yapılan speku¨latif açıklamaların aksine, kur ve likidite riski konusunda bir problem göru¨lmediği denetleyici kurumlarımız tarafından da du¨zenli olarak yayımlanan raporlarda gözu¨kmektedir. Yatırımcılar ve halkımızın bu söylentilerden ziyade gerçek durumu yansıtan raporlara itibar etmesini tavsiye ederiz.”

 

Hazine’de tek hesap dönemi başladı

Bu arada genel bütçe kapsamındaki kamu idareleriyle bazı fonlar ve bunların döner sermayelerinin mali kaynakları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yönetilen Tek Hazine Kurumlar Hesabı kapsamına alınacak. ‘Tek Hazine Kurumlar Hesabı Kapsamına Alınacak Kamu İdareleri ve Hesapların Belirlenmesi Hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

‘Yeni Ekonomi Modeli’ geliyor

Açıklamada, gerçekleştirilen tu¨m istişare toplantıları çerçevesinde kurgulanan Yeni Ekonomi Modeli’ne ilişkin çerçevenin bugün Bakan Berat Albayrak tarafından kamuoyuyla paylaşılacağına dikkat çekilerek, yıl sonuna kadar mali politikalar ve ilgili aksiyonlarla ilgili hedefleri gerçekleştirmenin temel amaç olacağı bildirildi.

 

İşte altında son durum

Altının gram fiyatı, haftanın son işlem gününe yükselişle başlamasının ardından 231 lira seviyelerinde dengelendi. Kapalı çarşı'da çeyrek altın 386 lira, Cumhuriyet altını da 1.575 liradan satılıyor. Uzmanlar yeni ekonomi modeli ile ABD'den gelecek açıklamaların piyasaların yönü üzerinde etkili olacağını öngördü. Dolar ve euorda görülen rekorlar altınıda yükseltti. Altının gram fiyatı, haftanın son işlem gününe yükselişle başlamasının ardından 231 lira seviyelerinde dengelendi. Dün, dolar kurundaki değer kazançlarının etkisiyle yükseliş eğiliminde hareket eden altının gram fiyatı, günü önceki kapanışa göre yüzde 4,94 primle 216,2 liradan tamamladı.

 

Altının gram fiyatı, haftanın son işlem gününe yükselişle başlamasının ardından saat 09.50 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 6,8 değer kazancıyla 231 liradan işlem görüyor. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 386 lira, Cumhuriyet altını da 1.575 liradan satılıyor. Asya piyasalarında satış ağırlıklı bir seyir izleyen altının ons fiyatı ise şu dakikalarda önceki kapanışa göre yüzde 0,36 azalışla 1.208 dolardan alıcı buluyor. AA Finans Analisti İslam Memiş, dolar kurundan aldığı destekle yükselen altının gram fiyatının, 225 lira üzerinde kapanışlar gerçekleştirmesi durumunda 250 lira seviyesine kadar çıkabileceğini kaydetti.

 

Memiş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bugün açıklayacağı yeni ekonomi modeli ile ABD'den gelecek açıklamaların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade ederek, İngiltere'de büyüme ve ABD'de enflasyon verilerinin de izleneceğini dile getirdi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı