Haber
09 Ekim 2019 - Çarşamba 10:05
 
Dolar/TL ne kadar oldu?
Türkiye'nin Suriye'de gerçekleştireceği operasyonun bölgede jeopolitik endişeleri tetiklemesi ve bu sürecin Türkiye ABD ilişkilerine olası etkilerine yönelik endişelerle dolar/TL 5 haftanın zirvesindeki seyrini sürdürüyor.
EKONOMİ Haberi
Dolar/TL ne kadar oldu?

ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’yi ekonomisini yok etmekle tehdit etmesinin ardından dün 5.8465’e yükselen dolar/TL, öğleden sonra Trump’ın iki ülke ilişkilerini savunan açıklamaları ile geriledi ancak düşüş kalıcı olmadı.

 

DOLARDA SON DURUM!

 

Dolar/TL bugün saat 09.20 itibarıyla 5.8326/5.8364 seviyesinde işlem görüyor. Kurun söz konusu seviyelerdeki seyri devam ediyor.

Jeopolitik gelişmelere oldukça duyarlı olan dolar/TL’de haber akışına bağlı olarak dalgalanmaların sürmesi bekleniyor.

 

Trump, Suriye’ye operasyon yapma konusunda yeşil ışık yakmış olsa da, planlanan saldırının çok abartılması durumunda Türkiye’yi ekonomisini yok etmekle tehdit etmesinin üzerinden daha 24 saat geçmeden attığı bir tweet ile Türkiye’nin büyük bir ticaret ortağı olduğunu söyledi.

 

Ancak sonrasında yine attığı tweet ile Türkiye’nin zaruri olmayan bir çatışmaya girmesinin ekonomisi ve son derece kırılgan para birimi üzerinde yıkıcı etki yaratacağını söyledi.

 

Trump ayrıca Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım’da ABD’ye gideceğini belirtti.

 

TİCARET SAVAŞI ENDİŞELERİ SÜRÜYOR

 

Global piyasalarda ise küresel ekonomik büyümeyi yavaşlatan ABD ve Çin arasındaki ticaret ve dış politika anlaşmazlığının kısa sürede çözüleceğine işaret eden herhangi bir ipucu olmamasının getirdiği endişeler hakim durumda.

 

Sterlin, İngiltere ve Avrupa Birliği arasındaki Brexit görüşmelerinin başarısızlığa uğramak üzere olduğu haberleriyle bir ayın neredeyse en düşük seviyesine indikten sonra bu seviyede kaldı.

 

Dolar ise dünkü değer artışının ardından ABD-Çin ticaret görüşmelerinden kısa sürede sonuç alınacağı beklentisinin azalmasıyla birlikte geriledikten sonra bu sabah yatay seyretti.

Kaynak: (SÖZCÜ) - Sözcü Gazetesi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı