Haber
13 Haziran 2018 - Çarşamba 12:57
 
Dolar ne kadar? Neden yükseliyor?
Dün 4,55 TL civarından işlem gören dolar bugün yükselişe geçti. Bugün sabah saatlerinden itibaren artan dolar saat 11.45 itibarıyla 4.67 TL'den işlem görürken euro ise 5.50 TL... Bir anda yükselen döviz fiyatları sonrası vatandaşlar dolar ve euro'nun neden yükseldiğini merak etmeye başladı.
EKONOMİ Haberi
Dolar ne kadar? Neden yükseliyor?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın (TCMB) müdahaleleri sonrası günlerdir düşüş eğiliminde olan dolar bugün yükseliş eğilimine geçti. Dün 4.55 TL'den işlem gören dolar bugün artışa geçerek saat 11.45 itibarıyla 4.67 TL, euro ise 5.50 TL'ye yükseldi. Vatandaşlar bu gelişme sonrası doların neden yükseldiğini merak etmeye başladı.

 

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

İş Yatırım´ın "Doların engellenemeyen yükselişi..." başlıklı günlük piyasa bülteninde şu değerlendirmeler yapıldı:

 

"FOMC (ABD Merkez Bankası Federal Açık Piyasa Komitesi) toplantısı öncesi son dönemece güçlenen dolar, hafif yükselen faizler ve hisse senedinde yeni rekorlarla giriyoruz. Fed vadeli fiyatlamaları 2018 yılı için 50 baz puan, önümüzdeki 12 ay için 100 baz puan faiz artışı fiyatlıyor.

 

GÖZLER FED'DE

 
 
Videoyu Oynat

"Tahvil gurusu Gundlach, faizlerin yükseldiği bir ortamda bütçe açığını artırmayı intihar saldırısı olarak tanımlıyor. Tahvil değerlemeleri Fed faiz artışlarını halen tam olarak fiyatlamıyor. FOMC toplantısında verilecek şahin bir mesaj bu durumu değiştirebilir.

 

"Türkiye varlıkları dünyadan negatif ayrışmaya devam ediyor. Faiz artışları sonrası Türk lirasındaki değer kazancının tamamı geri verildi. Yerel tahvil ve eurobond fiyatlamaları kredi notumuza göre çok daha yüksek risk primleri fiyatlıyor.

 

"Doların güçlenmesi Türk lirasının değer kaybına paralel Borsa İstanbul´un yüzde 0.5 civarı satıcılı açılmasını bekliyoruz. 95 bin seviyesinin kırılması durumunda önümüzdeki haftalarda 92 bin seviyesine kadar süren bir geri çekilme görebiliriz. Günün spekülasyonu DO&CO - THY görüşmelerinin yeniden başlaması. Bu görüşmelerin DO&CO fiyatına yansıdığını düşünüyoruz."

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı