Haber
23 Kasım 2017 - Perşembe 07:54
 
Diş hekimleri Ata’nın huzurunda
Diş Hekimliği Günü ve Toplumsal Ağız Diş Sağlığı haftası töreninde konuşan Diş Hekimleri Odası Başkanı Gönül Uluce Okumuş, Diş Hekimliği Fakültesi’nin 132 diş ünitesi ile ilimizde hizmet verdiği söyledi
KOCAELİ Haberi
Diş hekimleri Ata’nın huzurunda

22 Kasım Diş Hekimliği Günü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası sebebiyle, önceki gün Diş Hekimleri Odası Kültür Tepesi’ne bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Törene Başkan Gönül Uluce Okumuş, KOÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Emre Özel ve oda yönetim kurulu üyeleri katıldı. Anıta sunulan çelengin ardından saygı duruşunda bulunuldu. Akabinde Büyükşehir Belediyesi bando ekibi eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Daha sonra katılımcılar anıta teker teker kırmızı karanfil bıraktı. Basın açıklamasını oda binasında Başkan Gönül Uluce Okumuş yaptı. 


KATLANARAK DEVAM ETTİ
Okumuş şu ifadelere yer verdi: “Ağız ve Diş Hastalıkları en sık görülen sorunlar arasında yer alıp, bireyin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir. Şeker hastalığı, kalp damar hastalıkları, büyüme gelişme geriliği, erken doğum gibi daha birçok sağlık sorununun gelişmesinde, ağız ve diş hastalıklarının rolü kanıtlara dayalı olarak her geçen gün artmaktadır. Bu sebeple ağız ve diş hastalıkları açığa çıkmadan koruyucu önlemler, hastalıklar olduğunda ise erken teşhis ve tedavilerle sağlık kalitemiz artırabilir. Ne acıdır ki ülkemizde diş hekimine gitme sıklığı oransal olarak çok düşüktür. Ancak hastalık ilerlediğinde hekime gidilmektedir. Bu durum ağız ve diş sağlığının yanında genel sağlığın olumsuz etkilerken, sağlık için ayrılan bütçenin de katlanarak artmasına neden olur. 


477 DİŞÇİ VAR
Kocaeli bölgesinde Diş Hekimleri odasına kayıtlı 477 dişçi vardır. Bunlardan 415’i serbest çalışan hekim, kamuda çalışan sayı 31 , çalışmayan hekim sayısı 31’dir. Kamuda çalışan diğer hekimlerin oda kaydı bulunmamaktadır. Bunlar bakanlıkta kayıtlı olan meslektaşlarımızdır. Bizler Kocaeli Diş Hekimleri odası olarak özellikle ağız ve diş sağlığı haftasında yoğunlaşmak üzere aralıklarla okullarda eğitmen Diş Hekimlerinin verdiği seminerlerle koruyucu hekimliğin önemini vurgulamak için çalışmalar yürütmekteyiz. Bu arada ilimizdeki fakültemiz 2008 tarihinde Yuvacık yerleşkesinde kurulmuştur.


25 ÖĞRENCİ EĞİTİME BAŞLADI
Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde 2 profesör, 8 doçent, 9 yardımcı doçent, 39 araştırma görevlisi görev yapmaktadır.  2008 2009 yılına 25 öğrenci ile eğitim öğretim yılına başlanmıştır. Başlangıçta 6 diş ünitesi ile hizmete girmiştir. Şuan için 132 diş ünitesi ile ilimizdeki Diş Hekimliği Fakültesi halkımıza hizmet vermektedir. 2013 yılında ilk mezunlarını veren fakültemiz, 2015 yılı Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı’n da başarı sıralamasında Türkiye 1’incisi olan fakültemiz devlet üniversiteleri arasında 2016 yılında başarı sıralamasında 2’nci olmuştur.”

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı