Haber
11 Temmuz 2018 - Çarşamba 12:09
 
Dilovası'nda ki koku sorunu son buldu
Dilovası'nda bulunan vatandaşları son zamanlarda rahatsız etmeye başlayan kötü koku olayına valilik el attı. Bölgede ki kokuya sebebiyet veren firmaya ise para cezası kesildi
KOCAELİ Haberi
Dilovası'nda ki koku sorunu son buldu

Dilovası'nda bulunan vatandaşları son zamanlarda rahatsız etmeye başlayan kötü koku olayına valilik el attı. 1 hafta boyunca devam eden kokudan rahatsız olan Diliskelesi ve Cumhuriyet Mahallesi’nde oturanlar vatandaşlar arıtma tesisi önünde toplanarak tepkilerini dile getirdi.

 

PARA CEZASI KESİLDİ

Konuyla ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü çalışma başlatarak kokunun kaynağını buldu ve sorunu çözdü. Kocaeli Valiliği'nden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: 

 

"Son zamanlarda yazılı ve görsel basında yer alan Dilovası ilçesindeki kokunun kaynağının tespiti ile ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından çalışmalar başlatılarak kokunun kaynağının Dilovası OSB atıksu arıtma tesisiyle ilgili olduğu, soruna yol açan ve OSB’de faaliyet gösteren bir firmanın, arıtma tesisinin çalışmasını olumsuz yönde etkilediği tespit edilmekle;

 

Söz konusu firmanın endüstriyel atık sularının DOSB kanalına bağlantısı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından mühürlenip, kanal kapatılarak arıtma tesisinden kaynaklı koku giderilmiştir.

 

Dilovası OSB kanalizasyon hattına bağlantısı olan firmanın kontrol bacasına 24 saatlik kompozit numune alma cihazı kurulup, hat sürekli kontrol edilerek, akredite laboratuvarda analizler yapılmaktadır.

 

Kokuya sebep olan firmaya 2872 sayılı Çevre Kanunu gereği 58.351,00 TL idari para cezası uygulanmıştır."

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Dilovası'nda, ki, koku, sorunu, son, buldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı