Haber
10 Haziran 2019 - Pazartesi 23:32
 
En İyi Animasyon Filmleri - Herkesin İzlemesi Gereken 25 Animasyon Film Önerisi
En iyi animasyon filmleri hakkında güzel bir liste… İzleyip de çocukluk anılarınızın aklınıza geldiği en iyi animasyon filmlerini bir araya getirdik. İşte, son yılların en güzel ve en çok izlenen animasyon filmleri listesi ve animasyon film önerileri...
YAŞAM Haberi
En İyi Animasyon Filmleri - Herkesin İzlemesi Gereken 25 Animasyon Film Önerisi

En iyi animasyon filmleri listesini yaparken, oldukça zevk aldığımı belirtmek isterim. Animasyon filmleri önerilerini sizler için hazırlarken adeta çocukluğuma yöneldim. Liste içerisinde yeni ve eski ayrımı yapmadım. Eski animasyon filmlerinin yanı sıra 2015 animasyon filmleri, 2016 animasyon filmleri ve 2017 animasyon filmlerine de yer verdim. Son yıllarda çıkan animasyon filmlerinin oldukça şaşırtıcı ve yüksek seviyelerde olduğunu belirtmek isterim. Bu yüzden en güzel animasyon filmlerinin en yeni vizyona giren filmlerden oluştuğunu düşünmeyin.

 

Neoldu.com'un Film Arşivine erişim için Google Search penceresine ''neoldu film önerileri'' yazarak kolayca ulaşabilirsiniz.

 

film önerileri

 


EN İYİ ANİMASYON FİLMLERİ LİSTESİ

 

Eski yıllarda vizyona giren en güzel ve en çok izlenen animasyon filmleri sayesinde sinemada animasyon filmleri bu şaşırtıcı seviyelere geldi. Öyle ki IMDB puanına göre listelenen animasyon filmleri birçok filmi geride bıraktık. Bizler de en iyi animasyon filmlerini IMDB puanı sırasından destek alarak listeledik.

 

İçerisinde Unutulmaz Animasyon filmlerinin yanı sıra diğer birçok sinema film türünün yer aldığı " ►En İyi Filmler, Unutulmaz Filmler ve Film Önerileri " sayfasını ziyaret ederek, en güzel ve bol ödüllü film öneri listesini görebilirsiniz.

 

Geçmişte vizyona giren en iyi animasyon filmlerine haksızlık etmemek için animasyon film öneri listesini 2017-2016 ve 2015 yılları genelinde işlesek de 2000’li yılların ve 1990’lı yıllarında en iyi animasyon filmlerine de yer vereceğiz. 2015-2016 animasyon filmleri ile beraber 2017 animasyon filmleri her geçen yıla göre daha güzel filmlerin ortaya çıktığını göstermektedir.

 

EN ÇOK İZLENEN, EN YENİ VE EN GÜZEL ANİMASYON FİLMLERİ

 

İşte, sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmleri listesi ve film önerileri…

 

Animasyon film önerileri;

 

25. Kung Fu Panda (2008) IMDb: 7.6

 

en-iyi-animasyon-filmleri-016.jpg

 

Sinemanın en güzel animasyon filmleri arasında yer alan Kung Fu Panda, Çin’de bir restoranda çalışan Panda Po’nun hayatını anlatmaktadır. Filmde, Kung Fu dövüş sanatına özenen Po, ne yazık ki bulunduğu bölgenin de en tembel hayvan türüdür. Bildiğimiz panda yani…

 

Bu sırada filmin geçtiği Barış Vadisi’ne düşmanlar dayanmıştır ve efsaneye göre bir kurtarıcının gelmesi beklenmektedir. Peki, o kurtarıcı kimdir dersiniz?

 

Fragman

 


24. Brave / Cesur (2012) IMDb: 7.1

 

en-iyi-animasyon-filmleri-017.jpg

 

2012 yılında vizyona giren en güzel animasyon filmlerinden bir tanesi olan Brave (Cesur), İskoçya’nın dağlık bölgelerinde yaşayan ve acımasız canavarlara karşı koyan bir kızın hikayesi anlatılmaktadır. En çok izlenen animasyon filmleri arasında gösterilen Brave filminde, çok başarılı bir okçu olan Merida, kral ve kraliçenin kızlarıdır. Kendi başına hareket eden ve gelenekleri yok sayan Merida’nın başına olmadık işler gelir. Bu işlerin altından kendi başına kalkmak zorundadır. Heyecan ve aksiyon dolu bir animasyon filmi isteyenler için güzel bir tercih olacaktır.

 

Fragman

 


23. Wreck-It Ralph / Oyunbozan Ralph (2012) IMDb: 7.7

 

en-iyi-animasyon-filmleri-018.jpg

 

2012 yılının animasyon filmlerinin bir eşik olduğunu söylesek abartmış olmayız.  Son yılların en çok izlenen animasyon filmlerinden olan Oyunbozan Ralp’de, baş rolde yer alan Ralph, her zaman günü kurtaran, oyunlarının iyi çocuk yıldızı Fix-It- Felix tarafından geri planda bırakılmaktan sıkılmıştır. Olanların ardından Ralph kötü çocuk olmaya karar verir. Sonrasında yaşananlar ise tam bir hayal dünyası… Hiç sıkılmadan izleyeceğiniz güzel bir animasyon filmi için Oyunbozan Ralph’i kesinlikle listenize ekleyebilirsiniz.

 

Fragman

 


22. Megamind / Megazeka (2010) IMDb: 7.3

 

en-iyi-animasyon-filmleri-019.jpg

 

20 yıldır dünyaya ele geçirmeye çalışan Megamind, her seferinde süper kahramanımız Metro Man tarafından engellenmektedir. Metro Man’i öldürmeyi başardıktan sonra ise iyice sıkılır ve kendisine yeni bir rakip yaratmaya çalışır. Metro Man’dan daha zeki ve daha güçlü… Yarattığı karakter dünyayı yok etme savaşını başlattığında akıllarda tek soru vardır. Magamind Metro Man’den güçlü bu karakteri yenebilir mi?

 

Fragman

 


21. Beauty and the Beast / Güzel ve Çirkin (2017) IMDb: 7.2

 

en-iyi-animasyon-filmleri.png

 

Harry Potter’dan tanıdığımız Emma Watson, Güzel ve Çirkin animasyon filminde, tüm kasabının aşık olduğu Belle'yi canlandırmaktadır. Tüm kasaba onun peşindedir ancak o kimseye bakmaz. Babası Maurice ise bir gün yolculuktan dönerken fırtınaya yakalanır ve bir şatoya sığınır. Hiç kimsenin bulunmadığı bu şatoda dinlenir ve bahçedeki güllerden birini kızına götürmek için yanına alır. Bu güller, kötü bir büyü yüzünden canavara dönüşen Çirkin'e (Dan Stevens) aittir ve tüccarın yaptığına öfkelenerek onu bir zindana kapatır. Güzelimiz babasını kurtarmak için kendisini feda eder. Oluşan büyüyü ise sadece gerçek aşk ortadan kaldırabilir.

 

Fragman

 


20. Buz Devri Serisi / Ice Age (2002) IMDb: 7,5

 

en iyi animasyon filmleri buz devri

 

En iyi animasyon filmleri listesine başlarken ne olursa olsun bu listenin başına öncelik olarak Buz Devri filmini koymak istedik.  Bu filmde dönemin efsane karakterleri Sid, Manny ve Diego ilk kez bir araya geliyor. Gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmleri listesinde yer alan Buz Devri filmi bugüne kadar 5 film ortaya çıkarmıştır. Filmin konusu, değişen iklim koşullarıyla beraber hayvanlar göç etmek zorundadır. Bu sırada insanlarda bölgede yaşamaktadır ve kaplanlar insanların obalarına saldırmaktadır. Bir kadın bebeği ile birlikte kurtulmak için şelaleden atlar ve gözden kaybolur. Şans eseri Alfred ve Sid oradan geçmektedir. Anne bebeği onlara emanet eder ve daha fazla dayanamaz, akıntıda gözden kaybolur. Şimdi ellerinde bir bebek vardır ve bunu diğer insanlara ulaştırmak durumundadırlar.

 

Fragman

 


19. Wall-E / Voll-İ (2008) IMDb: 8,4

 

en iyi animasyon filmleri wall-e

 

En çok izlenen ve ödüllü animasyon filmleri arasında yer alan Wall – E, en güzel animasyon filmleri listesinde yer almaktadır. Robotlu animasyon filmleri sevenler için oldukça güzel bir tercih olan Wall-E’nin konusunda geri dönüşümsüz çöplerden dolayı dünya yaşanmaz bir hale gelmiştir. Bunun üzerine bir şirket insanları uzay aracına alıp, dünyanın Wall E adı verilen robotlar tarafından temizlenmesi çalışması başlatır. Sonrasında, aksiyon, macera, komedi ve aşk… En iyi animasyon filmleri listesinde yer alan Wall-E’yi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

 

Fragman

 


18. Spirited Away / Ruhların Kaçışı (2001) IMDb: 8,6

 

en iyi animasyon filmleri ruhların kaçışı

 

İçeriğin başında da söylediğimiz üzere en iyi animasyon filmleri arasında sadece en yeni animasyon filmleri yer almaktadır. 2001 yılında vizyona giren Ruhların Kaçışı animasyon filmi, bugün dahi izlenebilen bir yapımdır. Ödüllü animasyon filmleri arasında yer alan Ruhların Kaçışı filminin konusu; Chihiro isimli küçük kız ailesi ile beraber başka bir yere taşınır. Sonrasında maceramız başlar. Ruhlar aleminde geçen en iyi animasyon filmleri arasında yer alan Ruhların Kaçışı, Oscar kazanan ilk anime filmidir.

 

Fragman

 


17. The Lion King / Aslan Kral (1994) IMDb: 8,5

 

en iyi animasyon filmleri aslan kral

 

Bizi çocukluğumuza götürecek animasyon filmlerinin başında kesinlikle ama kesinlikle Aslan Kral animasyon filmi gelmektedir. Birçok kişi aslan kral çizgi filmi ile büyürken, onun maceraları ile heyecanlanmıştır. Gelmiş geçmiş en iyi aksiyon filmleri arasında yer alan Aslan Kral filmi en çok izlenen animasyon filmi özelliğini taşıyan birkaç filmden bir tanesidir. Entrika, macera ve aksiyon dolu bir animasyon filmi izlemek isteyeneler için Aslan Kral’ı kesinlikle öneririz.

 

Fragman

 


16. Toy Story / Oyuncak Hikayesi Serisi (1995) IMDb: 8.3

 

en iyi animasyon filmleri oyuncak hikayesi

 

1995 yılında ilk filmi çıkan Oyuncak Hikayesi animasyon filmi, sonrasında 4 film daha çıkarmıştır. En iyi animasyon filmleri öneri listesinde her daim yer alacak olan bu güzel animasyon filminin en çok beğenilen filmi ise Oyuncak Hikayesi 3 filmidir. Eğer, Oyuncak Hikayesi animasyon filmini hiç izlemediyseniz, serinin ilk filminden başlayarak izleyebilirsiniz. Bizler de en iyi animasyon filmleri listesine bu serinin 3. filmini ekledik.

 

Fragman

 


15. Up / Yukarı Bak (2009) IMDb: 8,3

 

en iyi animasyon filmleri yukarı bak

 

Sizlere, macera dolu bir animasyon filmi öneriyoruz. Vizyona girdiği dönemden itibaren en iyi animasyon filmleri listelerinde yer alan Yukarı Bak filmi, animasyon ve anime sevenler için oldukça güzel bir tercih olacaktır. En güzel macera animasyon türünü barındıran Yukarı Bak’ın konusu, eşinin ölümünün ardından sürekli olarak planladığı bir macerayı gerçekleştirmek ister. Carl, 78 yaşında binlerce balon bağladığı bir seyahat aracıyla dünyayı gezmeye başlar. Yanında ise 8 yaşında davetsiz bir misafir vardır. Hem komik hem de duygusal animasyon filmleri isteyenler için Yukarı Bak çok güzel bir tercih olacaktır.

 

Fragman

 


14. Ratatouille / Ratatuy (2007) IMDb: 8,0

 

en iyi animasyon filmleri ratatuy

 

Animasyon filmleri sevenler için oldukça komik ve macera dolu bir animasyon filmi ile karşınızdayız. IMDB listelerinde oldukça başarılı bir seviyede bulunan Ratatuy animasyon filmi, siz değerli okurlarımız için güzel vakit geçirebilecek bir film. En iyi ve en çok izlenen animasyon filmleri arasında tercih ettiğimiz Ratatuy’un konusu; Şişman fare Remy, yemeğe olan düşkünlüğü nedeniyle tek bir hayale sahiptir: Aşçı olabilmek! Bu idealini gerçekleştirmek için Paris'in yolunu tutan sevimli fare kaza eseri kendisini şehrin en iyi restoranının kanalizasyonunda bulur. Ancak istenmeyen olaylar da yaşanmaya başlar. Dünyadaki insanların farelerden nefret ettiği bilinen bir gerçektir…

 

Fragman

 


13. Finding Nemo / Kayıp Balık Nemo (2003) IMDb: 8,1

 

en iyi animasyon filmleri kayıp balık nemo

 

En iyi animasyon filmlerinin her geçen yıl daha da güzelleştiğini daha önce de belirtmiştir. 2000’li yılların animasyon filmleri, sinemada animasyon filmlerinin gelişmesine oldukça büyük katkı sağlamıştır. Vizyona girdiği dönem en güzel animasyon filmleri arasında gösterilen Kayıp Balık Nemo filmi, günümüzde birçok gencin animasyon filmine ilgi duymasını sağlamıştır. Filmi konusunda; Dünyaya gelir gelmez annesini kaybeden Nemo, palyaço balığı Merlin'in oğludur. Okyanusta yüzerken balıkçılara yakalanır ve babası ile arkadaşı tarafından aranır. 2004 en iyi animasyon filmleri dalında Oscar kazanan Kayıp Balık Nemo, kesinlikle izlemeniz gereken bir yapımdır.

 

Fragman

 


12. Shrek / Şhrek Serisi (2001) IMDb: 7,9

 

en iyi animasyon filmleri shrek

 

2000’li yılların başında vizyona giren animasyon filmlerinin gelecek yıllardaki animasyon filmlerine büyük katkı sağladığını yazımızın başında söylemiştik. Komedi ve macera alanında en iyi animasyon filmleri arasında yer alan Shrek filmi de bu filmlerden bir tanesidir. 2001 yılında vizyona giren bu büyük yeşil dev bizleri arkadaşlarıyla beraber güzel bir maceraya sokmaktadır. 3 seriden oluşan Shrek’in konusu; Oldukça korkutucu bir görünüme sahip, devasa, yeşil bir troldür. Yalnızlıktan dem vuran Shrek, kendisi gibi çirkin bir eş aramaktadır. Kahin, kehanetini açıklar. Şirek ile güzeller güzeli bir prenses olan Fiona arasında duygusal bir ilişki cereyan edecektir. Güzel bir animasyon filmi izleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

 

Fragman

 


11. The Incredibles / İnanılmaz Aile (2004) IMDb: 8,0

 

en iyi animasyon filmleri inanılmaz aile

 

IMDB listesinde Macera ve aksiyon tarzı animasyon filmleri arasında gösterilen İnanılmaz Aile, özel güçlere sahip özel yetenekleri olan bir ailedir. Vizyona girdiği dönemde en güzel animasyon filmlerinden bir tanesi olan İnanılmaz Aile’nin konusu; 15 yıldan sonra emekliye ayrılarak kendisi gibi eski bir süper kahraman olan karısı ve 3 çocuğuyla birlikte sessiz, sakin bir yaşam sürmeye mecbur kalan Bob'a bir gün gizli görev için mesajın gelir. İnanılmaz Aile, 2006 yılında animasyonlara verilen Annie Ödülleri'nde 10 dalda ödül alırken aynı zamanda Oscar ödülünü de almıştır.

 

Fragman

 


10. Despicable Me / Çılgın Hırsız (2010) IMDb: 7,7

 

en iyi animasyon filmleri çılgın hırsız

 

Son yılların en güzel animasyon filmlerinden bir tanesi olan Çılgın Hırsız, 2010 yılına damga vuran bir yapımdır. Filmin konusu; Minionlar ve küçük Agnes tatlı ve iyilik dolu karakterlerdir. Kötü adam rolünde ise Gru, Dr. Nefario hain planlar yapmaya devam etmektedir. İyilik mi kazanacak yoksa kötülük mü? İşte, olayın iç yüzünü en iyi anlatan bu güzel animasyon filmini kesinlikle tavsiye etmekteyiz.

 

Fragman

 


9. Madagaskar Serisi / Madagascar (2005) IMDb: 7,0

 

en iyi animasyon filmleri madagascar

 

Birçok kişinin diline takılan şarkı olan “I Like to Move It” parçasının çıkış noktası olan 2005 yapımlı Madagaskar, hayvanlar aleminin maceralar dolu anlarını izleyiciye yansıtıyor. En çok izlenen animasyon filmlerinden bir tanesi olan ve animasyon film önerileri listesinde her daim belirtilen Madagaskar filminde, Zebra Marty, Aslan Alex, Zürafa Melman ve hipopotam Gloria’nın hikayesi anlatılmaktadır.

 

Fragman

 


8. Cars / Arabalar (2006) IMDb: 7,1

 

en iyi animasyon filmleri cars

 

2006 yılında vizyona giren Arabalar animasyon filmi, yarış filmleri kategorisinde oldukça güzel ve başarılı bir yapımdır. En iyi animasyon filmleri arasında gösterilen arabalar filmi, aksiyon ve macera dolu animasyon türlerinden bir tanesidir. Herkesin zevkle izleyebileceği bu yapımın konusunda, Şişmek McQuenn’in Piston yarışını kazanmak için düştüğü macerayı anlatır. Serinin diğer filmleri de en az ilk film kadar etkilidir. Kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir animasyon filmidir.

 

Fragman

 


7. How to Train Your Dragon / Ejderhanı Nasıl Eğitirsin? (2010) IMDb: 8,1

 

en iyi animasyon filmleri ejderhanı nasıl eğitirsin

 

Vikinglerin esintisinin verildiği animasyon filmi Ejderhanı Nasıl Eğitirsin (How to Train Your Dragon) macera ve aksiyon sahneleriyle oldukça etkili bir animasyon filmidir. Film hakkında kısa bir özet versek spoilere girebilir. Bu yüzden bize inanın ve en güzel animasyon filmlerinden bir tanesi olarak gösterilen IMDB’de başarılı bir yerde olan Ejderhanı Nasıl Eğitirsin? filmini izleyin.

 

Fragman

 


6. Ant Z / Karınca Z (1998) IMDb: 6,6

 

en iyi animasyon filmleri karınca z

 

Gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmlerinden bir tanesi olarak gösterilen Karınca Z filmi, çok ünlü isimlerin seslendirmesi sonucu ortaya çıkan bir yapımdır. Woody Allen, Sylvester Stallone, Jennifer Lopez, Sharon Stone ve Gene Hackman gibi ünlü oyuncuların yer aldığı filmde sıradan bir işçi olarak çalışır ve Bala adında bir kıza aşık olur. Dönemin en güzel animasyon filmleri arasında yer alan Karınca Z, aksiyon, aşk ve macera alanında oldukça başarılı bir eserdir.

 

Fragman

 


5. Frozen / Karlar Ülkesi (2013) IMDb: 7,5

 

en iyi animasyon filmleri frozen

 

Gelmiş geçmiş en çok izlenen animasyon filmi olmasının yanı sıra aynı zamanda en çok hasılat yapan animasyon filmi olarak da listelerde yerini alan Karlar Ülkesi filmi, etkileyici ve güzel hikayesi ile izleyenlere güzel vakit geçirtmektedir. Animasyon filmleri arasında son yıllarda oldukça başarılı bir yapım olan Karla ülkesi, gelecek nesil animasyon filmlerine de örnek teşkil etmiştir. Henüz izlemediyseniz, bu yapımı kesinlikle izlemesiniz.

 

Fragman

 


4. Mary and Max / Mary ve Max (2009) IMDb: 8.1

 

en-iyi-animasyon-filmleri-020.jpg

 

2009 yılında vizyona giren ve o sene içerisinde en iyi filmler arasında gösterilen Mary and Max, animasyon film türünün eşsiz örneklerinden bir tanesidir. Animasyon türünde film sevenler için gerçekten tercih edilesi bir yapım. Her yaştan sinema severin izleyebileceği bu filmde, Mary, Avustralya'nın kenar mahallerinden birinde yaşayan, sorumsuz ve yoksul bir aileye sahip olan, sekiz yaşındaki yalnız bir kız çocuğudur. Bu kızın mektuplaşıp konuştuğu tek kişi Avustralyalı savaş gazisidir. Oldukça dramatik bir film olan Mary and Max, animasyon sinemasının en etkili filmleri arasındadır.

 

Fragman

 


3. One Piece Film Z (2012) IMDb: 8.0

 

en-iyi-animasyon-filmleri-021.jpg

 

En iyi animasyon filmlerinin Japonlar tarafından yapıldığı kabul edilir bir gerçektir. O filmlerden bir tanesi de gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmleri arasında gösterilen One Piece Film Z’dir. Filmde, Denizciler'in kozu ''Dyna'nın taşı'' birden çalınır. Sorumlusu ise korkutucu gücü olan eski Denizci Amirali ''Z'' Hasır şapkaların yolu üzerindedir. Denizciler ise bu yeni dünyanın dengesini sarsmamak için hemen mücadeleye başlar. Luffy ve tayfası Z, bu mücadele en ön safta yer alacaklardır. Aksiyonun hiç eksik olmadığı bir animasyon filmi tercih edenler için güzel bir tercih.

 

Fragman

 


2. Persepolis (2007) IMDb: 8.1

 

en-iyi-animasyon-filmleri-001.png

 

2007 yılında vizyona giren ve 2008 yılında Akademi tarafından En İyi Animasyon Film ödülüne aday gösterilen Persepolis siyah beyaz olarak beyazperde de kendisine yer bulmuştur. Filmde, başrol oyuncusunun gözünden parçalar bizlere aktarılır. Şah döneminin son günleri, İslam Devrimi, Irak-İran Savaşı gibi önemli bir tarihsel süreçle efsane şekilde işlenir ve izleyiciye aktarılır. Film için trajikomik ve politik desek hiçte yanılmış olmayız. Gelmiş geçmiş en iyi animasyon filmi olarak gösterilen Persepolis’i mutlaka ama mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz.

 

Fragman

 


1. Inside Out / Ters Yüz (2015) IMDb: 8,2

 

en iyi animasyon filmleri ters yüz

 

2015 yılı animasyon filmlerinden bir tanesi olan ve vizyona girmesiyle beraber herkesin beğenisini kazanan Ters Yüz filmi, Oscar dalında ödül alma başarısı göstermiştir. Kendine özgün senaryosu ve hayattan verdiği esintilerle izleyicilerden tam not almıştır. Riley adlı küçük kızın babasının işi nedeniyle doğup büyüdüğü yerden taşınmaları sonucu değişen çevresi ve yaşantısı ile yaşadığı ruh halini anlatan film, bu konuya biraz farklı bir açıdan yaklaşmaktadır. Riley' in beynindeki duygular olan neşe, korku, nefret, öfke ve üzüntü aslında Riley' in davranışlarını etkileyen kimliklerdir. Bu cisme bürünmüş duyguların aralarında verdikleri kararlar ile Riley davranışlarına yön vermektedir. Riley' in yeni taşındıkları yeri beğenmemesi sonucu ruhsal açıdan dengesiz hale gelmesi bu duyguların işini de zora sokmaktadır. Ne yapacaklarını bilemeyen ve kötü gidişi düzelteyim derken sakarlıklar ya da hatalar sonucu eline yüzüne bulaştıran duyguların başından geçen maceraları anlatan film oldukça başarılı ve en beğenilen animasyonlar arasındadır. Film gişede 856 milyon dolar gelir elde ederek hem normal filmler hem de animasyon filmler arasında bu başarısıyla üst sıralarda kendine yer edinmiştir. 73. Altın Küre Film Ödül Töreni'nde yılın en iyi animasyon filmi ödülünü almıştır. En yeni animasyon filmlerinden bir tanesi olan Ters Yüz, şimdiden efsaneler arasında kendisine yer bulmuştur.

 

Fragman

 


Animasyon Filmleri & Tarihi

 

Amerikalı animatörler 20.yüzyılın başlarından beri, filme aktardıkları bir dizi ardışık çizimi hareket yanılgısı yaratacak şekilde perdeye yansıtıp kısa animasyonlar yaptı. Walt Disney'in yanında Winsor McCay, Max Fleischer, Tex Avery de bu tekniğin diğer öncüleri arasında yer aldı.

 

ABD'de yanlızca eğlence olarak görülen anismasyon, daha çok yetişkinlere yönelik konuları ele almaya ilk kez eski Demir Perde ülkelerinde başladı. Çek animatörler, kuklaları gerçek arkaplanlar ve aksesuarlarla bir araya getiren gerçeküstü stop motion eserlerinde, etişkinlere yönelik siyasi konuların öncüsü oldular.

 

1907'den beri Japonya'da köklü bir uygulama olduğu halde, 1970'lerden itibaren manga çizgi romanlarının artan popülerliğiyle birlikte Japon animasyonlar kendilerine daha geniş hayran kitlesi yarattı. Bu türün konuları da dramatikten gelecekçiliğe, şiddetten erotizme uzanarak çeşitlilik gösterdi.

 

Çağdaş animasyon, yaratılmasına katkıda bulunan bilgisayar desteğiyle şekillendi. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı