Haber
15 Eylül 2017 - Cuma 13:30
 
“Sit” dediler gittiler!
İzmit Çukurbağ Mahallesi Bahariye Caddesi’nde, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun “1. Derece sit alanı” ilan ettiği bu alan, 2016’nın aralık ayında 6-7 metre derinlikte kazılarak kaderine terk edildi. Kazıdan sonra ise ne gelen oldu ne de soran
KOCAELİ Haberi
“Sit” dediler gittiler!

İZMİT’İN ALTINDA TARİH YATIYOR

1999 Gölcük Depremi sonrası enkaz kaldırma çalışmalarında İzmit’te ortaya çıkan ve M.S. 284 ve 330 yılları arasında Roma'ya başkentlik yaptığı belirlenen “Nicomedia” antik kentinin kalıntılarına şehrin birçok noktasında rastlamak mümkün. Öyle ki en büyük Herkül heykeli de bir temel kazısı sırasında müteahhit firma tarafından bulunmuş ve inşaat çalışması durmasın diye çöpe atılmıştı.

6-7 METRELİK ÇUKURLAR VAR

Yine geçtiğimiz yıl, İzmit Çukurbağ Mahallesi Bahariye Caddesi İlyas Özgen Sokak üzerinde bir temel kazısı sırasında lahitlere rastlanmıştı. Müteahhit firmanın yetkililere haber vermesi sonrası bu alanda kazı yapılmış ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu burayı, “1. derece sit alanı” ilan etmişti. Alanda 2016 yılının aralık ayında kazı yapılan yerde yaklaşık 6-7 metrelik çukurlar öylece duruyor.

NE GELEN VAR NE GİDEN

Açılan bu çukurların etrafında hiçbir uyarı ve koruma yok. Bu çukurlar, tehlikeye davetiye çıkarıyor. Arsa sahipleri ise mağdur. Devlet burayı sit alanı ilan ettiği için arazilerini hiçbir şekilde değerlendiremiyorlar. Bölgedeki son çalışmalar geçtiğimiz yıl aralık ayında yapılmıştı. Mahalle sakinleri, bu bölgenin güvenli bir hale getirilmesini talep ediyor. Fakat sit alanına ne gelen var ne giden.

Sebahattin AYDIN

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı