Haber
09 Kasım 2018 - Cuma 17:18
 
Halil Küçükparlak'ın Köşe Yazısı: Atatürk’ü anmak ve anlamak
YEREL Haberi
Halil Küçükparlak'ın Köşe Yazısı: Atatürk’ü anmak ve anlamak

Bugün 10 Kasım 2018, devletimizin, cumhuriyetimizin kurucusu, her şeyimizi borçlu olduğumuz aziz Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80.’nci yılı.

 

Evet, her şeyimizi borçlu olmamıza rağmen içimizden bazı nankörler, bazı hainler onun hakkında “sarhoş” hatta “ayyaş”tan tutun da burada yazmaya hicap duyduğum ne hakaretler yapmaktan geri kalmıyorlar. Ancak bizim içimizdeki bu hainlere rağmen aziz atamızı birçok yabancı devlet adamı ve politikacı hayranlıklarını ifade ediyorlar.

 

ABD Franklin Roosevelt: Benim üzüntüm, bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasıdır.

 

Fransa Başbakanı Aristide Briand: Kahraman Mustafa Kemal ve O'nun tüm askerleri burada olsalardı, teker kahraman bir antlaşma imzalamaktan gurur duyuyorum.

 

İngiliz General Sir Charles Townshend: Ben on beş hükümdar ve cumhurbaşkanı ile konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal'de büyük bir ruh kudretinin esrarı var.

 

Yunanistan Başbakanı Eleftherios Venizelos: Bir ulusun hayatında bu kadar az sürede bu denli kökten değişiklik pek seyrek gerçekleşir... Bu olağanüstü işleri yapanlar, hiç kuşkusuz kelimenin tam anlamıyla büyük adam niteliğine hak kazanmışlardır. Ve bundan dolayı Türkiye övünebilir.

 

İngiltere Başbakanı Winston Churchill: Savaşta Türkiye'yi kurtaran, savaştan sonra da Türk Ulusunu yeniden dirilten Atatürk'ün ölümü, yalnız yurdu için değil, Avrupa için de en büyük kayıptır.

 

Afgaın Kralı Emanullah Han: O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderdi.

 

Küba’nın efsane lideri Fidel Castro: Atatürk, büyük insan, büyük asker. İngilizleri nasıl yendi ama... Asker ve fikir adamı olarak tarihe geçti, çok önemli biri olarak tarih yazdı. Ben onun yaptığı gibi bir düzen değişikliğini yapamazdım.

 

Bunlardan bazılarını Refazettin Çığır’ın “Anekdotlarla Atatürk” kitabından alıntı yaparak sizlerle paylaşıyorum. Ne demiş yabancı devletler aziz atamız için?

 

Macarlar: Dünya büyük bir devlet adamının ölümü ile fakir düşmüştür.

 

Çekler: Kendisinden sonra mucize arayanlar onun hayatını tetkik edeceklerdir.

 

İranlılar: İslam aleminin büyük insanlar yetiştirme devrinin kapandığını iddia edenler Atatürk’ü hatırlamalı ve özür dilemeliler.

 

Ülkemizde yaşayan bir yabancıdan kısa bir anekdot. Sene 1938, 10 Kasım... İstanbul Üniversitesi’nde saat 9'u 5 geçenin meşum haberi duyulmuş... Bir alman profesör var, Hukuk Fakültesinde, o da duymuş, şaşırmış. Derse girsin mi, girmesin mi bir türlü karar veremiyor. O sırada aklına rektöre müracaat etmek gelir. Kalkar, yanına gider. "Efendim, mütereddidim. Acaba ne yapsam?"

 

Rektör: "Sizde böyle büyük bir adam ölünce ne yaparlarsa, onu yapın."

 

İşte o zaman Alman profesör: "Bizde bu kadar büyük bir adam ölmedi ki” der."

 

Dünyanın hayranlıklarını ifade edenlerin yanında ne yazık ki içimizdeki bir takım hainler kin ve nefret kusmaktadır. Oysa bugün hepimiz bugün ülkemizde rahat rahat namazımızı kılıyorsak, orucumuzu tutuyorsak ibadetlerimizi bile aziz atama borçluyuz. Aziz atamızın önünde Kiğılı reklamındaki gibi ceketimizi iliklemeliyiz (Bu arada böyle bir reklamı sipariş eden Kiğılı’yı ve gerçekleştiren reklam şirketini yürekten kutluyorum). Evet önümüzü ilikleyip saygılar sunmalıyız. Ona iki dakikalık saygı duruşunda bulunmak sap gibi dikilmek değildir. İki dakika üç kulhuvallah ve bir fatiha okuma süresidir. Ben Ankara’ya gidip huzuruna çıkışta ve her saygı duruşunda öyle yapıyorum. . Aziz Atam’a saygı duymayan, onunla yarışmaya kalkan, onunla kendisini mukayese edenlere şunu söyleyeyim ki sizler öldüğünüzün ertesi sene unutulacak fanilersiniz. Halbuki onun ölümünün üzerinden 80 sene geçtikten sonra onun bile resimleri her yerde, imzasını insanlar vücutlarına dövme yaptırıyor.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle ve minnetle anarken, Allah’a şükrediyorum zor zamanda ülkemize onu gönderdiği için.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı