Haber
25 Mart 2018 - Pazar 14:29
 
Temel haklar ve ifade özgürlüğü engellenemez
Kocaeli Emek ve Demokrasi Bileşenleri, yaptığı açıklamayla temel hak ve ifade özgürlüğünün engellenemeyeceğini vurguladı
KOCAELİ Haberi
Temel haklar ve ifade özgürlüğü engellenemez

Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği'nde (KYÖD) gerçekleştirilen açıklamada Emek ve Demokrasi bileşenleri adına konuşan Suca Omurca; baskıya, adaletsizliğe ve haksızlığa boyun eğmeyeceklerini söyledi. Basın toplantısı öncesinde de polisin kendilerine izin almaları yönünde dayatmada bulunduğunu belirten Omurca, açıklama öncesi tutanak tutulduğunu belirtti. Ülkenin içerisinde bulunduğu durumdan kısaca söz eden Omurca, "Sadece barış istediği için, çocuklar ölmesin dediği için ülke genelinde binlerce insan yaptıkları açıklamalar, sosyal medya paylaşımları nedeniyle evleri basılarak gözaltına alınmış, tutuklanmıştır. Bu hukuksuzluk ilimizde de yaşanmış, aralarında bilime, çevreye duyarlı, halk sağlığını önemseyen, savaş karşıtı bilim insanları da OHAL hukuksuzluğundan nasibini almıştır" sözlerini kullandı. 

 

KOCAELİ'DE SIKIYÖNETİM UYGULAMALARI VAR

Kocaeli'de adeta sıkıyönetim uygulamalarının yaşandığının altını çizen Omurca, "OHAL uygulamaları yetmiyormuş gibi, ilimizde valilik tarafından alınan kararla adeta sıkıyönetim uygulamaları hayata geçirilerek, anayasal düşünce ve ifade özgürlüğü yasaklanmıştır. Emek ve meslek örgütleri kriminalize edilerek yasal yetkileri kısıtlanmıştır" dedi. Barış dilini kullanmaya ve dayanışmayı büyütmeye devam edeceklerini ifade eden Omurca, "Bizler adaletsizliğe, baskı ve şiddete, haksızlığa, hukuksuzluğa, asla boyun eğmeyeceğiz. Hukuksuzluk kime yapılırsa yapılsın emek ve demokrasi bileşenleri olarak ortak tutum alacak ve yanında olacağız. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da barış dilini kullanmaya, dayanışmayı büyütmeye devam edeceğiz" diye konuştu. 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı