Haber
21 Mart 2018 - Çarşamba 14:19
 
Hisarcıklıoğlu: Vergide en dürüst il Kocaeli
Kocaeli Sanayi Odası’nın mart ayı meclis toplantısına konuk konuşmacı olarak katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada, “Devlete katkıyı Kocaeli vermektedir. Bütün illerimiz keşke Kocaeli gibi olsa. Vergide en dürüst il Kocaeli. Bunlar hepinizin gurur duyacakları rakamlar” dedi
KOCAELİ Haberi
Hisarcıklıoğlu: Vergide en dürüst il Kocaeli

Kocaeli Sanayi Odasının Mart ayı meclis toplantısının konuk konuşmacısı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu oldu. Programa Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Körfez Ticaret Odası Başkanı Sibel Moralı ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.

 

“İMALAT SANAYİSİNİN YÜZDE 13’Ü KOCAELİ’DE”

 

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Öncelikle güncel Odamıza kayıtlı 2600 adet firma bulunmaktadır. Bunların yüzde 10’unun üzerinde olan 274’ü yabancı sermayeli İlk 500’de 80 işletme (ilk 1000’de 131) İstanbul bu rakamı 32 açıklıyor. Çünkü merkezlerin bulunduğu illeri dikkate alıyor. İmalat sanayinin 13’ü ilimizde gerçekleşmektedir.70,6 milyar dolarlık dış ticaret yüzde 18,1). İhracat 23,1 milyar dolar. İthalat 47,5 milyar dolar. Tim rakamlarını dikkate almıyoruz. Çünkü TİM de merkezlere göre açıklıyor” dedi.

 

“72 İLİN TOPLAMI KADAR VERGİ ÖDÜYORUZ”

 

Kocaeli’nin Türkiye’nin en çok vergi ödeyen illerinden birisi olduğunu belirten Zeytinoğlu, “İstanbul’dan sonra toplanan vergilerin yüzde 12,95’ini (69,4 milyar TL) karşılayan ikinci il 72 ilin toplamı kadar vergi ödüyoruz. Kişi başı vergi 36 bin 857 TL devlete en fazla kazanç sağlayan il (6 bin 633 TL). Devletin Kocaeli’ne kişi başına harcaması 3 bin 263 TL. Türkiye ortalaması 8 bin 387 TL. Diğer taraftan; Odamız üyesi ve merkezinin çoğunluğu İstanbul’da olan 650 büyük firmamızın karı, İlimiz merkezli 2000 firmanın karının neredeyse iki katıdır. Yani Kocaeli’ne ödenen gelir ve kurumlar vergisinin iki katını firmaların merkezlerinin bulunduğu il alıyor” şeklinde konuştu.

 

TALEPLERİNİ İLETTİ

 

Zeytinoğlu konuşmasının devamında, “Söz konusu vergi gelirleri ile, ilimizin ihtiyacı olan altyapı, otoyol, metro gibi yatırımların yapılması taleplerimizi Bakanlarımıza sürekli iletiyoruz. Bir başka paylaşımımızda Oda aidatları.  Sadece 6’sı bir tek Odamıza kayıtlı olan 2.600 üyemiz var. Şuan da Odalar arasında güzel bir uyum var. Ancak olmadığı dönemde ciddi sorunlar yaşanabilir. Sanayi Odaları bünyesinde Ticaret Sicillerinin oluşturulmasını talep ediyoruz. Son olarak Kalkınma Ajanslarında da dönüşümlü temsil ediliyoruz. Sanayi Odalarının ve Ticaret Odalarının, Kalkınma Ajanslarının Yönetim Kurullarında sürekli yer almasını istiyoruz” dedi.

 

İŞSİZLİK KONUSU

 

İŞKUR’a kayıtlı işsizler, Meslek lisesi ve MYO mezunları, iş arayanlar, insan kaynakları yöneticileri olmak üzere 481 kişi ile bilimsel bir saha araştırması yaptıklarını belirten Zeytinoğlu, “Bu çalışmamız ile işgücü ihtiyacına rağmen, işsiz sayısının yüksek oluşunun nedenlerini kapsamlı bir şekilde araştırdık. Sayın Başkan, Değerli Üyeler, İŞKUR’a kayıtlı olan işsizlerin büyük çoğunluğunun kronik işsizlerden oluştuğunu gördük. Bu grup sürekli iş değiştirmekten ve işsiz olmaktan rahatsız değil. Ücreti ve rahatlığı ön planda tutan ve çoğunlukla olumsuz tutum sergileyen İŞKUR’a kayıtlı uzun süreli işsizler, üyemiz işletmelerin istihdam taleplerini karşılayamıyor. Kendilerini geliştirmeleri için sunulan kurslara rağmen işe yerleşemiyor. Aldıkları mesleki eğitim amaçlı kursları sosyal yardım olarak görüyor. İşveren tarafı da işbaşı eğitimini, kısa süreli ücretsiz istihdam olarak değerlendiriyor. Bu bakımdan bizim önerimiz, İŞKUR’un en kısa sürede, her bir kayıtlı işsiz için performans puanı sistemi geliştirmesidir” diye konuştu.

 

“KATKI VERMEYE ÇALIŞIYORUZ”

 

“Oda olarak; savunma sanayi yerlileştirme konusunu önemsiyor ve son 3 yıldır bu konuda projeler yürütüyoruz” diyen Ayhan Zeytinoğlu, “ Amacımız firmalarımızın savunma sanayi pazarına açılmasını sağlamaktır. Odamız bünyesinde 2017 yılı sonu itibari ile savunma sanayi danışmanı istihdam ederek, danışmanlık hizmeti de vermeye başladık. Diğer taraftan; Milli ve Yerli E-ticaret platformu olan Global Piyasa ile işbirliği içerisinde üyelerimizi ihracat potansiyellerine katkı vermeye çalışıyoruz. TOBB’un desteği ile bu işbirliğini diğer illere de yaygınlaşmasını talep ediyoruz” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

 

“BÜTÜN İLLER KEŞKE KOCAELİ GİBİ OLSA”

 

Zeytinoğlu’nun ardından kürsüye gelen TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Bugün Afrin’de vatanı uğrunda şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Kocaeli’ye 15. gelişim benim. Kocaeli’de hareket var, bereket var. Sizden aldığım motivasyonla ben bu motivasyonu diğer illere götürüyorum. Kocaeli önemli bir şehir. Kocaeli alın teri temelli üretimin merkezi. Kişi başına milli gelir açısında İstanbul’dan sonra ikinci şehir. İş ticaretinin beşte birini tek başına Kocaeli gerçekleştiriyor. Devlete katkıyı Kocaeli vermektedir. Bütün illerimiz keşke Kocaeli gibi olsa. Vergide en dürüst il Kocaeli. Bunlar hepinizin gurur duyacakları rakamlar” dedi.

 

“KOCAELİ GİRİŞİMCİ ŞEHİR”

 

“Bütün ekonomik rakamları Kocaeli’nin Türkiye ortalamasının üzerinde yer almaktadır” diyen Hisarcıklıoğlu, “Kocaeli’de 10 sene önce 46 firma varken bugün 64’e çıkmış durumda. Burada kazanıp, vergiyi İstanbul’a veriyorlar. Burada bir haksızlık var. Girişimci şehir burası. Türkiye’nin en hızlı büyüyen yüz şirketinden 7’si Kocaeli’den. Kocaeli’de güçlü odalar var. Büyükşehir Belediye başkanımız kendisi Türkiye’de belediyecilikte bir marka isim. Sanayicilerimize verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum . Herkesin hizmeti Kocaeli’de 5 yıldız. Kocaeli’ye de bu yakışır zaten. Bütün Dünya Bizim Köy Projesine hayran kaldı. Ayhan kardeşimi ve ekibini tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

 

“1 MİLYON 500 BİN KİŞİ İŞE ALINDI”

 

Hisarcıklıoğlu sözlerini, “TOBB olarak “Nefes” Kredisi çalışmasına imza attık. 5 Milyar Lira ucuz finansman imkanı sağladık üyelerimize. Sonrasında ise faizsiz kredi imkanı sağladık. 50 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanını çıkardık. Bundan 290 bin KOBİ’miz faydalandı. Devletimizin sayesinde üyelerimize kefil olduk. Kocaeli’de üyelerimizin üçte birine kefil olmuşuz. Toplam 681 bin üyemize kefil olarak katkı sağlamışız. İstihdam üzerindeki  vergi yükü önemli bir sorunumuzdur. 7 Şubat’ta istihdam seferberliğini başlattık. Türk özel sektörü tarihinde bir ilke imza attı. Bir milyon 500 bin kişi işe alındı. Kocaeli’de üye başına 1. 3 istihdamla Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldı” ifadeleriyle sürdürdü.

 

BİRBİRİNİZİ ÖTEKİLEŞTİRMEYİN

 

Hisarcıklıoğlu konuşmasını, “Devlet bütçesine bir yıllık katkımız 10 milyar TL.  Geriye dönük istihdam teşviklerinizi alın. Birçok firma bunu unutuyor. Sanayi üretim reform paketini çıkardık. İş Yapma Kolaylığı Endeksinde dünya sıralamasında 60. Sıradayız. İnşaat izinler ve tapu işlemlerinde mevcut 18 prosedür 6’ya iniyor. Birbiriniz ne olur ötekileştirmeyin. 80 milyon birbirimize sım sıkı sarılalım. Farklı fikirleri ortak aklı çevirmemiz lazım. Birbirimiz çeşitlendirdiğimiz zaman hepimiz kaybederiz” ifadeleriyle sonlandırdı.

 

“KOCAELİ ÖNEMLİ BİR ŞEHİR”

 

Hisarcıklıoğlu’nun ardından söz alan Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli Türkiye ekonomisine katkı sunan ilk üç ilden biri. Böylesine önemli olan Kocaeli’nin çalışmalarını uyum içerisinde sürdürdüğünü ifade etmek isterim. Kurumlarımızla diyalog halinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Özellikle istihdam konusunda iş dünyamızın sorunlarının olduğunu biliyoruz. İhtiyaç duyulan alanlarla ilgili insanlarımızı yetiştireceğiz. Kocaeli yabancı yatırımcılarında bulunduğu bir kent. Yabancı yatırımcılarımıza hizmet verecek bir yapı kuracağız” dedi.

 

Mesleki Yeterlilik Sertifika töreninde plaket alan firmalar

 

ENAPAY Endüstriyel Pazarlama A.Ş- Firma yetkilisi Cenk Kurtuluş

 

TEKFEN İmalat ve Müh. A.Ş.- Firma yetkilisi Mehmet Emin Bilgin

 

Mesleki Yeterlilik Sertifika töreninde sertifika alan firmalar

 

Ulusoy Kağıt- Firma yetkilisi Çınar Ulusoy ve  firma çalışanı Halit Küçükkeskin

 

Başolsan Mak. San.Tic. Firma yetkili Mehmet Başol ve firma çalışanı Muharrem Gündüz

 

Arcelormittal RZK Çelik Servis Merkezi San. Tic. A.Ş.- Firma yetkilisi Hakan Toca ve firma çalışanı Rıdvan Kenanoğlu

 

Akplas Plastik Kalıp San. Ve tic. A.Ş.  firma yetkilisi Mustafa Böyet ve firma çalışanı Burhan Polat

 

Kartal Bombe Üniteleri San. Ve Tic. A.Ş. Firma yetkilisi Mehmet Ali Kartal ve firma çalışanı Özel Karagöz

 

Aybeg Mühendislik mak. İnş. San. Tic. Firma yetkilisi Mustafa Gülsel ve firma çalışanı Muhammed Dişi Kara.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı