Haber
14 Ağustos 2019 - Çarşamba 10:08
 
Demirtaş Babacan'ın kuracağı yeni partiden ümitli değil! Adresi olmayacak
Tutuklu bulunan HDP'nin eski eş genel başkanı Selahhatin Demirtaş, AK Parti'den istifa ederek yeni parti kuracağını beyan eden Ali Babacan hakkında, "İleri demokrasinin adresi olmayacaklarını şimdiden söyleyebiliriz" dedi.
POLİTİKA Haberi
Demirtaş Babacan'ın kuracağı yeni partiden ümitli değil! Adresi olmayacak

Hakkındaki terör suçlamaları nedeniyle Edirne Cezaevi'nde tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı  Demirtaş, Birgün gazetesine verdiği röportajda, AK Parti içinden kopan ve yeni parti kuracakları belli olan iki isim Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu hakkındaki sorulara yanıt verdi.

 

Bu partilerin "ileri demokrasinin adresi" olmayacağını ifade eden Demirtaş, "Ancak yine de merkez sağda, otoriter faşizan AK Parti-MHP blokunun içinden liberal bir sağ çizginin çıkması, faşizmi geriletmek açısından önemli olabilir" dedi.

 

Demirtaş soruya şöyle yanıt verdi:

 

"AK Parti'den ayrılarak parti kuracaklarını söyleyen kesimlerin nasıl bir program ve kadroyla yola çıkacaklarını bilmiyoruz. Bunların AK Parti tabanını etkileme gücünün olup olamayacağı da belli değil. Ancak ileri demokrasinin adresi olmayacaklarını şimdiden söyleyebiliriz. Merkezinde sol hareketlerin olduğu bir demokrasi bloku dışında hiçbir alternatif ne gerçekçi olabilir, ne de umut."

 

"CHP demokrasi blokunun parçası olmalı"

 

CHP'ye de mesaj veren Demirtaş, "Ancak yine de merkez sağda, otoriter faşizan AKP-MHP blokunun içinden liberal bir sağ çizginin çıkması, faşizmi geriletmek açısından önemli olabilir. HDP her halükârda demokrasi ve barış çizgisinde ısrarcı olacaktır. Burada kritik konumda olan CHP'dir. CHP, demokrasi blokuna yüzeysel ve pragmatik yaklaşmaktan vazgeçerek açık, şeffaf ve ilkeli bir demokrasi blokunun parçası olmalıdır. Bunu geciktirir veya tedirgin yaklaşmaya devam ederse bundan faşizm kazançlı çıkacaktır"ifadelerini kullandı.

 

Babacan'ın ileri demokrasi vurgusu 

 

Kurucusu olduğu AK Parti'den ayrılarak yeni parti çalışmasını hızlandıran eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan, 8 Ağustos'ta yaptığı açıklamada "İnsan hakları ve özgürlükler konusunda en yüksek standartları hedeflemek, ileri demokrasi için ısrarla çalışmak, hukukun üstünlüğü ilkesini tavizsiz bir şekilde savunmak, itibarlı kurumları ve kuralları esas alan bir ekonomi politikası uygulamak, çevreyi korumada güçlü bir irade ortaya koymak ülkemiz için yeniden önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir" mesajını vermişti.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı