Haber
20 Haziran 2019 - Perşembe 00:04
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletin valisine ʹitʹ diyen bir insandan siyasetçi olmaz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ʹBiz Birlikte Türkiyeʹyizʹ programında konuştu.
POLİTİKA Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Milletin valisine ʹitʹ diyen bir insandan siyasetçi olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğanʹın konuşmalarından öne çıkanlar:

 

Son günlerde gönüllü kuruluşlarımızı hedef alan son derece haksız, çirkin bir kampanya yürütülüyor. İnsan yetiştiren, gençlerimize sahip çıkan. Burslarla, yurtlarla, fikri, akademik çalışmalarla evlatlarımızın eğitimine destek veren vakıflarımız, derneklerimiz yıpratılmaya çalışılıyor.Bir siyasetçiye düşen görev iyi işlere engel olmak değil zararlı, faydalı olanı bertaraf etmektir. Bir belediye başkanın sorumluluğu kimseyi dışlamadan, faydalı kuruluşlara yardım etmektir. Vakıf ve derneklere savaş açmak ancak FETÖ gibi mankurt yuvalarının, uyuşturucu baronlarının işine gelir. Bizim geleneğimizin taşıyıcı sütunları millet, memleket sevdalısı vakıflardır, derneklerdir.Milletin bize verdiği imkanları yine milletimizin faydasına olan işlerde, şehrimize ve insanımıza katkı sunacak projelerde kullanmaya gayret ettik. İnşallah bu şekilde de yolumuza devam edeceğiz. Bugün burada şu güzel birlikteliğimizi, bu güzelliğe vesile olan Fikr-i Asım derneği gibi millet ve memleket sevdalısı derneklerimizi desteklemeyi sürdüreceğiz. Bugün burada Türk demokrasinin gücüne güç katmış milli irade neferleri var. Farklı siyasi görüşlerden, farklı kökenlerden, farklı meşreplerden kardeşlerimiz var. 82 milyonluk büyük Türkiye ailesinin nüvesi diyebileceğimiz dostlarımız, kardeşlerimiz var. Bu salon sadece İstanbulʹun değil tüm Türkiyeʹnin özüdür, özetidir. Bizim muhabbetimizin, bin yıldır vatanımız olan Anadolu coğrafyasında maziden atiye kurduğumuz kardeşlik köprüsünün en güzel timsalidir. Biz birlikte Türkiyeʹyiz.

 

Erzurumʹu, Kahramanmaraş, Edirne, Kahramanmaraş, Rize, Samsun, Diyarbakırʹıyla hepimiz aynı iklimin evlatlarıyız. Tarihi ve medeniyeti birlikte inşa etmiş ortak bir inancın, akidenin, tarihin çocuklarıyız. Her gün aynı istikamete yöneliyor,birlikte saf tutuyoruz. Hepimiz imanla, aşkla büyük bir tutkuyla bağlıyız.ʹHiç kimse kardeşliğimizi bölemezʹBayrağımız, ezanımız, milletimiz bellidir, inancımız bellidir. Hiç kimse kardeşliğimizi bölemez. Çünkü biz Kandilʹden, teröristlerden talimat almıyoruz. Bizi bölemeyecekler. Ama birileri Kandilʹle beraber yürüyebilir. Onlarla beraber adım atabilirler. Kalkıp da ʹBenim PKK ile işim yokʹ diyorlarsa düşünmemiz lazım. Kalkıp da ʹBenim DHKP ile ilgim yokʹ diyemiyorsa buraya soru işareti koyalım.Her türlü saldırıya, operasyona karşı direnme gücü veren de işte bu ortak değerlerimize olan bağlılığımızdır. Biz gücümüzü vesayet odaklarından değil işte bugün burada olduğu gibi milletimizin birliği, beraberliğinden alıyoruz. Gücümüzü Kürtle Türkün, Arapla Boşnağın, Tatarla Zazanın, Romanla Arnavutun kardeşliğinden alıyoruz. Rabbimiz ʹBiz sizi kavimler halinde yarattık, birbirinizle daha iyi tanışasınız, anlaşasınız diyeʹ. Ayrılık yok, biz böyle konuşurken ne yazık ki ülkemizde ayrılığı sürekli olarak tahrik edenler var. İşte onlara biz fırsat vermeyeceğiz. Gücümüzü 40 yıldır duasıyla, desteğiyle yanımızda dağ gibi duran Türk Milletinden alıyoruz. Biz gücümüzü gecenin zifiri karanlığında uykusunu bölerek ellerini semaya açan mazlum ve mağdurların samimiyetinden alıyoruz.Bizim davamız birlik, beraberlik, kardeşlik davasıdır. Siyasetimiz gönülden yaparsan gönüller kazanırsın siyasetidir. Hamdolsun bugüne kadar bölge, kimlik, istismar siyaseti yapmadık. Türkiye haritasını farklı renklere bölenlerden, nifak tohumu ekenlerden olmadık. Sadece belli illere, sahil kenarlarına hapsolanlar değil ülkemizden tümünden çok güçlü destek gören bir dava olduk. Son 17 yıl bize oy versin vermesin vatandaşlarımızın tamamını bağrımıza bastık. Kuzeyde ne varsa güneyde de o olsun dedik.

 

ʹCHP zihniyetiyle bunlar olmazʹBatıda ne varsa doğuda da o olsun dedik. Türkiyemizin 780 bin kilometre karesi aynı imkanlara sahip olsun dedik. İzmir susuz biz varsın susuz kalsınlar demedik. Gördes Barajıʹnı geldik inşa ettik İzmirʹe su verdik. Aynı şekilde İZBAN çalışmıyor, İzmir Belediyesi yapamıyor diye bırakmadık. Ulaştırma Bakanımız Binali Beyʹe dedik ki, ʹgel burayı yüzde 50ʹsini üstlen, harekete geçirelimʹ dedik. Bu yıl sonunda İstanbul-İzmir yolunu açıyor. Bu CHP zihniyetiyle bunlar olmaz.ʹMilletimizin birlik ve beraberliği hiç olmadığı kadar perçinlendiʹ25 yıl önce İzmirʹde nasıl bir havalimanı vardı? Geldik şimdiki Adnan Menderes Havalimanıʹnı biz yaptık. Milletimiz yıllardır hasretini çektiği hizmet ve eser siyasetine bizim dönemimizde kavuştu. Son 17 yılda demokrasimiz güçlendi, vesayet geriledi, milletimizin birlik ve beraberliği hiç olmadığı kadar perçinlendi.AK Parti her kesimin, herkesin partisidir. Dindar, seküler, gencin ve yaşlısının temsilcisi olduk. 82 milyon tüm renkleriyle kucaklaşabilen yegane hareket bizim hareketimizdir, bizim davamızdır. Cumhur İttifakı ve AK Parti iç barışın, huzurun, istikrarın, milli bekasının teminatıdır. Bu beka kavramından rahatsız olanlar var.ʹOnlar kaçacak biz kovalayacağızʹAK Parti varsa asgari ittifaklarda buluşuyorsak Allahʹın izniyle Türkiyeʹnin geleceği aydınlıktır. Şu anda bütün kırmızı liste, gri liste, şu liste, bu liste teröristleri temizliyoruz. Ne dedik biz? İnlerine gireceğiz dedik. Halkımızın huzurunu temin edene kadar dağ taş demeden, Cudi, Gabar, Tendürek bütünüyle Kandilʹe varıncaya kadar buralarda temizlik harekatını sürdüreceğiz dedik.

 

En son Pençe Harekatıʹyla Irakʹta da bunları temizlemeye başladık. Onlar kaçacak biz kovalayacağız. Bu arada şehitlerimiz var, doğru. Şüheda ile bu topraklar vatan oldu. Bundan sonra da şüheda ile bu topraklar vatan olmaya devam edecek. İnşallah bayrak, toprak, vatan bunlar birbiriyle iç içedir. Bu milletin en büyük gücü tankı, silahı, uçağı değildir, bu milletin en büyük gücü şu anda içinde bulunduğumuz birlik, beraberlik, sevinç ve hüzünle yoğrulan kadim kardeşliğidir.ʹSiyaset asla sıfır toplamlı bir oyun değildirʹTürkiye Cumhurbaşkanı olarak milletin emanetini sırtında taşıyan bir kardeşiniz olarak her fırsatta şu uyarıyı yapıyorum. Siyaset asla sıfır toplamlı bir oyun değildir. İnsanları ortak değerler, idealler etrafında biraraya getirmek sanatıdır. Ayrıştırmak için değil birleştirmek, kutuplaştırmak için değil gönülleri buluşturmak için yapılır. Ekonomik ve sosyal kalkınmanın anahtarı birlik siyasetidir. Her kim siyaseti insanımızı birbirine kırdırmanın aracı haline getiriyorsa açık söylüyorum o bu millete ihanet içindedir.Çıkarı ve menfaati için Türkiye gemisinin altını oyuyorsa bu millet onları asla affetmeyecektir. Her kim Meclis kürsüsünü, iftira kürsüsüne çeviriyorsa sadece kendi itibarını değil siyasetin itibarını da yok ediyor demektir. Bu milletin valisine ʹitʹ diyen bir insandan siyasetçi olmaz, bunu böyle bilin. Ardından da ʹBen it demedim, basitleşme dedimʹ. Sen kime anlatıyorsun. Görsel medya bunu tespit etmiş. Valimiz feraset sahibi, bana şunu söyledi; ʹBaşkanım bu seçim arefesinde davayı açarsam, doğru olur mu düşünüyorumʹ dedi. Ben de kendisine ʹSabırlı ol seçimlerden sonra açarsınʹ dedim.

 

Devletin valisi Cumhurbaşkanının o ildeki temsilcisi demektir. Onu da geç bir tarafa. Geçen akşam bir televizyon kanalında değil tüm televizyonlarda yayına giren olaylarda o moderatör deninen zat, ona bütün neler sorulacağının bilgilerini veriyor. Böylece bir televizyon programa çıkılıyor. Sayın Yıldırımʹa böyle bir bilgi verilmiyor.ʹBu ahlâki değildir, gayriahlâkidirʹBu şahsa veriliyor ve inkar ediyor. Ama ne oldu? Yerin kulağı var, unutma. Ve Marmara Otelʹde nasıl biraraya geldiler, kaç dakika görüştüler hepsinin bilgileri şu anda elimizde. Bu ahlâki değildir, gayriahlâkidir. Ahlaksızlıktır bu, böyle bir şey olamaz. İnşallah Pazar günü milletimizin ferasetiyle kaybedeceklerdir. Siyasi yarışı kavgaya dönüştürmenin hele hele Türk siyasetine nefret söylemi bulaştırmanın hiç kimseye faydası yoktur.Gezi olaylarından çukur ve DEAŞ terörüne kadar devletin içine sızmış FETÖʹcü alçakların milleti galeyana getirmek için neler yaptıklarını çok iyi hatırlıyoruz. Hepimiz çok dikkatli olacak, mahalle, çevre, oturduğumuz apartman ve semtlerde birilerinin ortamı germesine asla müsaade etmeyeceğiz. Demokrasimize, milletimize, birlik ve beraberliğimize kınalı kuzuların kanlarıyla sulanan bu aziz vatana sahip çıkacağız.Tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek devlet diyerek Rabiamıza sahip çıkacağız. Bir olacağız, iri olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. 23 Haziran İstanbullular günü olarak bir kez daha sandığa gidecek, büyükşehir belediye başkanını seçeceğiz. Benim size İstanbulʹa neler yaptığımızı herhalde anlatmama gerek yok. Bunları en iyi bilen sizlersiniz. İnşallah Binali Beyʹi seçeceğiz. Şimdiden seçimlerin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

 

Kaşıkçı cinayetiBunlara pazar günü demokrasinin sandıktan ibaret olduğunu göstermemiz lazım. 15 Temmuz gecesi birileri bankamatiklere koşarken biz demokrasimizi koruduk. Şimdi bakıyorsunuz 15 Temmuz gecesi tankların arasından kaçan korkaklar bize ve millete demokrasi dersi vermeye yelteniyor. Mısırʹdaki darbeye alkış tutanlar ʹErdoğanʹın akıbeti Mursiʹden daha kötü olacakʹ dediler. Kardeşlerim şunu iyi bilin biz kefenimizi giyerek bu yola çıktık. Katliama sesini çıkarmayanlar şimdi kürsüden ahkam kesiyorlar. İşte Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili şu anda BM raporunu açıklıyor. Ve raporlarında Suudilerin bu işte kesinlikle suçlarının, bilgilerinin olduğunu açıklıyor. Türkiyeʹye karşı takındıkları tavrın yanlış olduğunu da söylüyorlar. Bunlar bu işin bedelini ödeyecekler, hesabını verecekler.ʹTakipçisi olacağızʹMuhammed Mursiʹnin ölümü normal bir ölüm değildir. Muhammed Mursiʹnin ölümü kesinlikle şaibelidir. Biz bunun da takipçisi olacağız. 15 Temmuz destanını nasıl kontrollü darbe yaftasıyla itibarsız hale getirmeye çalıştıklarını gayet iyi biliyoruz. Bay Kemal öyle dedi ya. Dün demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkmayanların bugün haktan ve hukuktan bahsetmeye hakları yoktur.ʹYSKʹde çete varʹ dedilerRakip aday diyor ki, ʹhırsız kim?ʹ. Söyleyeyim. Bir oyların çalınması hırsızlar var iki usulsüzlükler var. Usulsüzlük hukuki ifadedir, çalınması olayı siyasi ifadedir. 29 binden oylar 13 bine iniyorsa bunu siyasetçi olarak bir şeyle ifade edeceğiz. Demek ki 16 bin oy çalınmıştır. Bunu görmemiz lazım. Neticede ne diyor, önce YSK üyelerine güvendiklerini söyleyenler daha sonra ne dediler, ʹYSKʹde çete varʹ dediler.

 

Onların işine gelmeyen neticeyi YSK açıklayınca bu defa YSKʹnın çetelerden oluştuğunu ifade ettiler. Bunlar için menfaat her şeyin üzerindedir. Ama hak inşallah tecelli etti tecelli edecek. Biz 4 gün gayet başarılı bir şekilde çalışırsak İstanbulumuz layık olduğu idareye kavuşur.ʹBunlara İstanbul teslim edilmezʹBen buranın çocuğuyum, burada doğdum büyüdüm. Hemen şurada, Okmeydanıʹnda. Burayı kongre merkezi haline getirdik. O günden bugüne burada ulusal, uluslararası kongreler yapılıyor. Biz şu anda Haliçʹi temizliği daim kılmak için Boğazʹdan Haliçʹe su pompalıyoruz. İstanbul susuz, Istranca dağlarından suyu getirdik. 2040ʹa kadar sorun yok. Melenʹden Ömerliʹye suyu getirdik. Bir de Boğazʹın altından tüpler yaptık.Eğer Avrupa yakasında sıkıntı olursa Asyaʹdan, Asyaʹda sıkıntı olursa Avrupaʹdan oraya su pompalamak suretiyle her iki tarafta susuzluğu giderelim dedik. Artık İstanbulʹda çöp dağları yok. Ümraniyeʹde çöp patlaması oldu. Büyükşehir belediye başkanı, Ümraniye belediye başkanı CHPʹliydi. 39 vatandaşımız orada öldü. Bunun hesabını CHP zihniyeti verdi mi? Verdi, ondan sonra Ümraniyeʹde olduğu gibi İstanbulʹda seçim kazanamadı. Şimdi bundan sonra da kazanmaması lazım. Çünkü bunlara İstanbul teslim edilmez.

Kaynak: (BÜLTENLER) - Bültenler Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı