Haber
13 Ocak 2020 - Pazartesi 15:00
 
Çınarlı Camii’nde yıkılan duvar yeniden yapılıyor
Çınarlı Camii olarak bilinen Urgancı Ahmet Çelebi Camii inşaatında ağustos ayında örülmeye başlanan taş duvarlardan bir kısmı geçtiğimiz hafta yoğun yağmur yağışının ardından yıkıldı. Bir kısmı yıkılan taş duvarın sökülmesi için çalışmalar devam ediyor.
GÜNCEL Haberi
Çınarlı Camii’nde yıkılan duvar yeniden yapılıyor

İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü tarafından Çınarlı Camii için restorasyon ihalesi yapılmıştı. Ancak restorasyona başlanmadan önce caminin yıkılıp aslına uygun olarak yeniden yapılmasına yönelik karar verilmişti. Mevcut firma ihaleyi yeni alınan karara göre gerçekleştiremeyeceğini bildirince sözleşme feshedilmiş ve yeni bir ihale yapılmıştı. Yapılan yeni ihalede 6 firma teklif sunmuştu. İhale komisyonu da yapılan incelemelerin ardından inşaat işini Aykaç İnşaat’a verdi. Firmalar arasında en düşük ikinci teklifi veren Aykaç İnşaat, Çınarlı Camii'ndeki çalışmalara başladı. Çınarlı Camii’nin bodrum katı tamamlanırken, Ağustos ayında taş duvarların yapımına başlandı. 

 

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

 

Taş duvarların büyük bölümünün tamamlanmasıyla caminin mimari yapısı ortaya çıkmaya başladı fakat geçtiğimiz hafta yaşanan yoğun yağmur yağışı sonrası bazı taşlar devrildi. Böylece yükselen taş duvarın bir kısmı yıkılmış oldu. Bir kısmı yıkılan duvar için tamamının sökülüp yeniden inşa edilmesi kararı verildi. Duvarın sökülme işlemi devam ederken işçiler duvarın bir bölümünü olası bir yağmur yağışından korumak amacıyla brandayla kapattılar. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı