Haber
12 Eylül 2017 - Salı 10:47
 
CHP’nin gündemi Hereke
Önceki gün haftalık olağan toplantısını yapan CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu, toplantı sonunda yürüttükleri çalışmaları içeren bir açıklama yaptılar. İl binasında gerçekleşen açıklamayı CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyon Başkanı Dt. Müzeyyen Topçu Tan yaptı.
- Haberi
CHP’nin gündemi Hereke

HEREKE YOK EDİLDİ

Hereke’nin bir zamanlar denizi, tarihi, halısı, zeytinleri, kirazı ve meyve bahçeleri ile cennetten bir köşe iken; önce denizi, sonra havası, kirazı, halısı, ismi, tarihi yok edildi diyen Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyon Başkanı Dt. Müzeyyen Topçu Tan, “Bu kadar saldırıya rağmen tarihi dokusuyla, doğasıyla eşsiz güzelliklerini sürdürmek için mücadele eden Hereke  artık son çırpınışlarında. Hatta bu gidişle yaşam fonksiyonları sekteye uğramış, yoğun bakım ünitesinde yatan hastadan daha ümitsiz bir duruma düşecek gibi görünüyor. Zira ülkemizin doğal güzelliklerinin geçmiş hükümetlerden başlayıp AKP iktidarında pik yaptığı ağır saldırıdan ne yazık ki kentimizdeki birçok ilçe gibi Körfez ilçemizde nasibini aldı. Son günlerde Körfez ilçemizde  1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonunu görüp kafaları karışan ve rahatsız olan yöre halkı konuyla ilgili şikâyetlerini Kocaeli’nin ilgili mercilerine ve Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonuna bildirdiler” dedi.

ŞİKAYETLER VAR

Körfez’de yaşayan vatandaşların şikayetlerini kendilerine ilettiklerini dile getiren Tan, “ Körfez (Kocaeli) Hereke- Şirinyalı- Kirazlıyalı- 17 Ağustos Bölgeleri;  1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonu, 20 Temmuz 2017 günü onaylanmış ve askıya çıkarılmıştır. Askıda ilan edilen planda telafisi imkansız sonuçların meydana geleceği aşikardır. Yapılan plan tadilatlarında bölgenin heyelan bölgesi olduğunun gözden kaçırıldığı ve zeytinlik alanların korunmadığı görülmektedir. Yerel adları ile Çamurca, İkizler, Kamışlık, Adamtaşı, Kapılı, Ambardere, Küllük ve Kışladüzü olarak isimlendirilen yerlerde en küçüğü 50-60 olmak üzere 300-400 yaşında zeytin ağaçları bulunmaktadır. Küllük Kışladüzü arasında yer alan bölgenin bakımsız makilik ve sert kayalık oluşu nedeni ile imara açılması uygun olabilir ancak Küllük-Nuh Çimento arasında kalan bölüm zeytinlik ve  tarım alanı olduğu için bölgede kalan son zeytin ağaçları ve tarım alanları tamamen yok edilecektir . Her ne kadar mülkiyetinin bir çoğu Nuh A.ş ye ait ise de neredeyse Hereke’yi yutarcasına kişiye özel sanayi alanın tahsisinin büyütülmesi de toz nedeniyle bölgedeki zeytinliği yok edecektir ” endişesi taşımakta ve Körfez (Kocaeli) Hereke-Şirinyalı-Kirazlıyalı-17 Ağustos Bölgeleri 1/5000 ölçekli revizyon nazım imar planının düzeltilmesini talep etmektedir” diye konuştu.

CEVAP BEKLİYORUZ

CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak konuyu araştırdıklarını ve ilgili makamlara soruları olduğunu belirten Tan, “İlgili makamlardan sorularımıza en kısa sürede cevap bekliyoruz “ dedi. Tan soruları şu şekilde sıraladı;

-  1/5000 lik planlarda, zeytinliklerin arasındaki 17 metre genişliğindeki yollar “Zeytin Kanunu”nun 20. Maddesine uygun mudur ve neden inşa edilmek istenmektedir? Birçok ilçemizde olmayan otoban genişliğindeki bu yollar, Amerika Birleşik Devletleri eski Başkanının eşi Michelle Obama’nın bile hayran olduğu ve HEREKE ismini ezbere söyleyebildiği ama patentini Çin’e kaptırdığımız Hereke Halısını Dünya piyasasına açmak için midir?

- Doğu Roma İmparatorluğuna ev sahipliği yapan ve birçok tarihi eseri barındıran Hereke’ de “Tarih Turizmi”ni  başlatmak için midir?   

- Roma İmparatoru Büyük Konstantin’in annesi Helen’in hastalığına çare bulmak için medet umduğu, Hereke’deki  şifalı suları sağlık turizmine açmak için midir?

-Ya da  yöre halkının korktuğu gibi Nuh Çimento Fabrikasının kurulduğu alanın dışında neredeyse tüm Hereke'yi içine alacak derecede, imar planları çıkartılarak vatandaşın elinde kalan son yerleri de çok geniş yollarla kuşa çevirip değersizleştirerek, ellerinden kolayca alabilmenin hesapları mı yapılmaktadır? Nuh Çimento A.Ş’nin  300-400 yıllık tarihi zeytin ağaçları ile dolu zeytinlikleri el altından topladığı doğru mudur?   

-  Tüm Avrupa ülkelerinde çevreye verdiği zararlardan dolayı çimento üretimi azaltılırken, emperyal güçlerin demokrasi getirme vaadi ile başlattığı savaşlar sonrası, Ortadoğu’nun inşa edilmesi için en karlı işletmeleri  olan çimento fabrikalarının yeniden kurulması  yerine mevcut olanların kapasite artırımı mı istenmektedir?  

İŞBİRLİĞİ YAPMAYACAKLARINI UMUYORUZ

Tan son olarak, “ Körfez’ de deniz bitti. Limanlar büyümeye devam ediyor.  Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak, Hereke’de ki bu durumu; “Günümüzde hala bazı ülkelerde baş ağrısı tedavisi için modern tıp tekniklerinin çok gerisinde bir yöntemle ortaçağdan kalma yöntemlerle , hastanın alnını delerek oluk gibi kan akıtılarak tedavi etmeye benzetiyoruz. Bilgi ötesi toplumu yaşadığımız bu dönemde başağrısı olan birinin ağrısını gidermek için alnını çivi ile delmek ne kadar abesle iştigalse, Avrupa ülkelerinin vazgeçtiği tesislerin ülkemizde, kentimizde, beldemizde kurulması da ortaçağa geri dönmek istemek değil midir? “  Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak,  kentimizi yöneten tüm yetkililerin, açgözlü kapitalizmin para kasalarını doldurmak için  Hereke’nin kalan son doğal varlıkları olan  zeytinlikleri bitirme projesi için işbirliği  yapmayacağını umuyoruz “ ifadelerini kullandı.

 

   
Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı