Haber
26 Ocak 2020 - Pazar 17:46
 
CHP'nin Elazığ depremi için verdiği araştırma önergesi AKP engeline takılmış!
Eski CHP İstanbul Milletvekili Ali Özcan’ın, 2016 yılında Elazığ’da deprem riskinin araştırılması için verdiği araştırma önergesinin AKP’nin oylarıyla reddedilmesi yeniden gündeme geldi.
GÜNCEL Haberi
CHP'nin Elazığ depremi için verdiği araştırma önergesi AKP engeline takılmış!

Eski CHP İstanbul Milletvekili Ali Özcan'ın 2016 yılında Meclis'e sunduğu ve AKP'nin engeline takılan bir soru önergesi yeni den gündeme geldi.

 

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde birçok vatandaşımız hayatını kaybederken, CHP eski İstanbul Milletvekili Ali Özcan’ın Elazığ’da deprem riskinin tespit edilmesi için verdiği araştırma önergesinin AKP oylarıyla reddedilmesi sosyal medyada gündem oldu.

 

CHP’li eski vekil Ali Özcan, 2016 yılında Meclis kürsüsünde Elazığ’da 7 büyüklüğünde deprem riski olduğunu ve önlemler alınması gerektiğini vurgulamıştı.

 

Özcan’ın 2016 yılında Meclis’te yapmış olduğu konuşma şöyle:

 

"ELAZIĞ, DEPREME HAZIR DEĞİL"

 

“Elazığ ilimizin deprem riskinin araştırılması ve gerekli tedbirlerin tespit edilmesi için araştırma önergesi verdik. Bu son derece güncel ve hassasiyetle durulması gereken bir konudur. Uzmanlara göre, Elazığ’da 7 büyüklüğünde bir deprem olasılığı var. Elazığ, böylesi büyük bir depreme, hazır değildir. Doğu Anadolu Fay Hattı, Elazığ şehir merkezine çok yakın geçmektedir”

 

"ELAZIĞ'IN, DEPREME HAZIRLIKLI HALE GETİRİLMESİ ELZEMDİR"

 

“1999’dan önce yapılan yapılar deprem yönetmeliklerine uygun değildir. Elazığ’ın depreme hazırlıklı hale getirilmesi elzemdir. Kentsel dönüşüm planları deprem riski gözetilerek yeniden ele alınmalı ve planlamaya Elazığ’ın köyleri de dahil edilmelidir. Rant değil, insan odaklı çalışmalarla vatandaşlarımızın barınma ve yaşamları güvence altına alınmalıdır. Unutmayalım deprem öldürmez binalar öldürür. Binaları da insan yapar. Binaların yapımını insanlar denetler ve onaylar. Buralarda denetim mekanizması çok önemlidir. Elazığ Türkiye’de depremde büyük zarar göreceği tahmin edilen üç ilden biridir.

Kaynak: (KRTTV.COM.TR) - KRTTV.COM.TR Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı