Haber
24 Ağustos 2019 - Cumartesi 15:29
 
CHP Kocaeli: 'Bu vahşete sessiz kalmayacağız'
CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, Kırıkkale’de 10 yaşındaki kız çocuğunun yanında kocası tarafından öldürülen Emine Bulut cinayetiyle ilgili, CHP Genel Merkezi tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasını gerçekleştirdi.
YAŞAM Haberi
CHP Kocaeli: 'Bu vahşete sessiz kalmayacağız'

İl binasındaki basın toplantısına; CHP İl Başkan Yardımcıları Bilgi Dehmen, Seda Oral, Nilay Merttürk, Selim Yıldız, Hasan Akar, İzmit ilçe başkanı Hakan Çakar, Gebze ilçe başkanı Musa Yılmaz, eski il kadın kolları başkanları Sevim Pekyörür ve Sevim Özen ile partili kadınlar katıldı.

 

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, bir kadın, hem de çocuğunun gözleri önünde ‘ölmek istemiyorum’ diye feryat eden Emin Bulut’un eski eşi tarafından öldürüldüğünü, Türkiye’de kadın olmanın ne kadar zor olduğuna her gün onlarca korkunç örnekle tanık olduklarını söyledi. Her gün onlarca kadının erkek şiddetine maruz kaldığını belirten Kaya, “Emine Bulut bir tane değil, bir kerelik değil, tesadüfi değil. Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız. Biz iyi hal indirimi istemiyoruz. Tahrik indirimi istemiyoruz. Ölmek istemiyoruz. Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz, kalmayacağız. Alışmayacağız, susmayacağız. Bu ülkede anneler ölmeyecek, çocuklar ağlamayacak.” dedi.

 

Bu cinayetten kimsenin kendisini aklayacağına vurgu yapan Kaya şöyle konuştu: “Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar, hakim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar, 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesinin gereğini yerine getirmeyenler, kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine, ‘ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz’ diye meclis komisyonları kuranlar, boşanmayı tabulaştıranlar, nafaka hakkına saldıranlar, yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı eliminden almaya çalışanlar, kadınları korumayan, haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır.”

 

Hafta içinde kadın cinayetlerine tepki göstermek amacıyla yürüyüş etkinliği yapacaklarını belirten Kaya, kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceklerini, bu zalimlere ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacaklarını söyledi. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı