Haber
26 Haziran 2019 - Çarşamba 15:17
 
CHP’den Başkanların yetkisinin kısıtlamasına tepki!
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak MYK sonrası yaptığı açıklamada belediye başkanlarının yetkilerinin bakanlıklara devrilmesine, “bunun adı milletin verdiği yetkinin gasp edilmesi anlamına gelir” ifadeleriyle tepki gösterdi.
POLİTİKA Haberi
CHP’den Başkanların yetkisinin kısıtlamasına tepki!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak MYK sonrasında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

 

Faik Öztrak, belediye başkanlarının yetkilerinin bakanlıklara devredileceğine sert tepkide bulundu. Öztrak, tepkisinde, “Milletin verdiği yetkiyi gasp etmeye çalışanlar bunun hüsranını yaşayacaklardır” ifadelerini kullandı.

 

Öztrak'ın açıklamalarının tamamı şu şekilde:

 

“SEÇİM TARTIŞMALARININ SICAĞINDA…”

 

“Seçim tartışmalarının sıcağında damada ve TÜİK'e sorduğumuz sorulara yanıt alamadık. TÜİK ve enflasyon rakamlarına müdahale edildiği, TÜİK çalışanlarına baskı yapıldığı iddiaları yalanlanmamıştır.

 

Bugün Türk-İş önemli bir veri açıkladı. Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın bile yaşama maliyeti bile 2,559 lira oldu. Bu asgari ücretin dahi altındadır.

 

Enflasyon rakamlarına müdahale etmek, çalışanların, memurların hakkını yemek demektir.”

 

“BİR GRUP SİYASİNİN BEKLENTİLERİNE GÖRE HAREKET ETMEKTEDİR”

 

“Geçtiğimiz günlerde Cemal Kaşıkçı hakkında BM tarafından hazırlanan rapor açıklandı. AKP'li Ömer Çelik de çıktı sayın Genel Başkanımızın özür dilemesi gerektiğini belirtmiştir. Madem sayın Çelik ve iktidar bu raporlardan memnundur. Bir kere raporda Türkiye'nin bu süreçte sorumluluğunu yerine getirmediğinin altını çizmektedir.

 

Rapor cinayete ilişkin hem Türkiye'nin hem de Suudi Arabistan'ın uluslararası standartları karşılamadığı yönündedir. Raporda cinayet ihbarı geldiği anda konsolosluk binasına girebileceğini, Suudi Arabistan'ın İstanbul konsolosu hakkında işlem yapabileceğini bunların dışında araçlarında da arama yapabileceğini bunlara Viyana Sözleşmesi'nin hak tanıdığına dikkat çekilmiştir.

 

Adalet ve Kalkınma Partisi Suudi elçinin ülkesine dönmesine göz yummuş, dokunulmazlığı olmamasına rağmen aramamış. Aramak için 2 hafta Suudi Arabistan'dan izin beklemiştir. Bu süre zarfında da suç mahalline temizlenmesine imkan tanımıştır.

 

Sayın Çelik'e tavsiyem kendi genel başkanına ve yetkili kurullarına raporda dikkat çeken şu 2 değerlendirme ile okumasıdır. Birincisi Birleşmiş Milletler raportörü Türkiye'nin yürüttüğü soruşturma ya suç mahali kontrol eden Suudi Arabistan'ın bölgesi dışında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da gölgesinin düştüğünü belirtmektedir.

 

Türkiye'de toplumsal yapı ve hukuk devleti 2014 den bu yana milletin değil bir grup siyasinin beklentilerine göre hareket etmektedir.”

 

“ALLAH KİMSEYİ NE BAHÇELİ'NİN NE DE SAYIN ÇELİK'İN DURUMUNA DÜŞÜRMESİN”

 

“23 Haziran'da halk Ekrem İmamoğlu'nu başkanı olarak seçmiştir. Sayın Bahçeli'nin halkın iradesini beğenmemesi tam bir kibir örneğidir. Kimse kusura bakmasın milletin iradesini bir kenara itmek isteyenlerin ne hale geldiği görülmektir.

 

Allah kimseyi ne Bahçeli'nin ne de sayın Çelik'in durumuna düşürmesin. Neymiş dilekçe vermişmiş de, Osman Öcalan bu dilekçe ile TRT ekranlarına çıkmışmış da. Bıraksınlar bunları "beka beka" diyenlerin yaptıkları ortadadır.”

 

“GASP EDİLMESİ ANLAMINA GELİR”

 

“İktidar, belediye başkanlarının yetkilerini bakanlıklar eliyle kısıtlamaya çalışırsa bunun adı milletin verdiği yetkinin gasp edilmesi anlamına gelir. Milletin sesinin duyulmamasına devam edilmesidir. 23 Haziran bir dönüm noktasıdır. Milletin verdiği yetkiyi gasp etmeye çalışanlar bunun hüsranını yaşayacaklardır. Hükümet ülkenin gerçek gündemlerine dönmeli, ekonomi ile ülkenin güvenliği ile ilgilenmelidir. Bıraksınlar belediyeleri belediye başkanları yönetsin.”

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı