Haber
06 Aralık 2018 - Perşembe 21:40
 
CHP’de İzmit ve Büyükşehir açıklanması ertelendi! İşte nedeni...
CHP’de bugün merakla beklenen Parti Meclisi toplantısı yapıldı.
KOCAELİ Haberi
CHP’de İzmit ve Büyükşehir açıklanması ertelendi! İşte nedeni...

Bir süre öncesine kadar CHP’liler bu toplantıda İzmit ve Büyükşehir Belediyesi adaylarının açıklanacağını düşünüyordu. Ancak yine olmadı.

 

CENGİZ ÇAKAR FAKTÖRÜ

 

CHP’nin İzmit için resmi olarak iki aday adayı var. Nazif Korkmaz ve Cengiz Çakar. İzmit Belediye Başkan aday adaylarından Cengiz Çakar, geçtiğimiz Salı günü Ankara’ya giderek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Bu görüşmede Cengiz Çakar, kendisiyle ilgili dosyayı Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na elden teslim etti.

 

SARIBAY’IN ZİYARETİ

 

Cengiz Çakar’ın Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun ziyaretinin ardından CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, ismi İzmit Belediye Başkan adaylığı için geçen Harun Yıldız, il yöneticileri Metin Düzgün ve Selim Yıldız ile birlikte Ankara’ya gitti.

 

İKNA İÇİN Mİ GİTTİ?

 

“CHP İl Başkanı Sarıbay ya Hürriyet konusunda genel başkanını iknaya gitti ya da aklındaki alternatif ismi paylaştı, görüşlerini aldı. Metin Düzgün’ün de dediği gibi bu kadar kritik bir zamanda yapılan ziyaretin başka bir anlamı olamaz” değerlendirmeleri be bu ziyaretle ilgili kulislerde dolaşan iddialar arasında oldu.

 

HÜRRİYET İSTEMİYOR MU?

 

CHP’lilerin en çok konuştuğu konulardan biri de Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’in durumu. Kimi partililere göre Hürriyet, İzmit’e aday olmak istemiyor. Siyasi hayatını Ankara’da sürdürmeyi hedeediği ifade edilen Hürriyet’in tekrar yerel siyasete dönüş yapmak istemediği ve bu sebeple İzmit adaylığını istemediği konuşuluyor. Fatma Kaplan Hürriyet’in durumu da İzmit için belirleyici etken olacak.

 

KESİN GÖZÜYLE BAKILIYORDU

 

CHP’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için iki tane aday adayı var. Bunlardan biri Keramettin Gençtürk. Bir diğeri ise Fahri Örengül. Özellikle ismi ilk başta İzmit için geçen, ancak daha sonra sürpriz bir şekilde Büyükşehir için başvuran Fahri Örengül’ün aday adaylığı sonrasında herkes Büyükşehir adayı olarak gösterilmesine kesin gözüyle bakıyordu.

 

SARKTI ÇÜNKÜ…

 

Ancak CHP bu Parti Meclisi toplantısında Büyükşehir Belediyesi adayını da belirlemedi. Bundaki en büyük etken olarak İyi Parti ile yapılan ittifak görüşmeleri olduğu ifade ediliyor. Masada olan formüllerden biri Büyükşehir’de İyi Parti adayıyla, İzmit’te de CHP adayıyla birlikte yol yürümek. Bu durumda CHP belki de Büyükşehir için aday göstermeyecek.

 

GÖRÜŞMELER SONRASINDA

 

CHP ile İyi Parti arasındaki ittifak görüşmeleri nihayete erdiğinde Büyükşehir adayıyla ilgili net bir karar ortaya çıkacak. Eğer iki parti anlaşamazsa bu iki isimden biri CHP’nin Büyükşehir adayı olması bekleniyor. Fakat CHP Büyükşehir’e ittifak sebebiyle aday çıkarmazsa işte o zaman neler olur hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı