Haber
12 Eylül 2019 - Perşembe 15:56
 
CHP, Büyükşehir'in araç sayılarını istedi
Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı meclisinde Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ve CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, ortak olarak 12 Eylül askeri darbesini kınadı. Oturumda CHP, belediye bünyesindeki araçların sayısını sordu
POLİTİKA Haberi
CHP, Büyükşehir'in araç sayılarını istedi

77 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 73 gündem maddesi üzerinde görüşme yapıldı. Meclise verilen önerge ile 4 gündem maddesi daha gündeme eklendi. Büyükşehir meclisini siyasi partilerden sadece DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu takip etti.

 

4 GÜNDEM MADDESİ EKLENDİ

 

Gündemin dağıtılmasından sonra dairesinden ve CHP tarafından gündeme alınması istenilen 4 konu oy birliği ile gündeme alındı. Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortak okullarda kodlama atölyesi kurulması, Vektör mücadele ile ilgili Ekim ayından itibaren 15 aylık ihale yapılması, Tunceli Ovacık’ta çocuk parkı yapılması dairesinden gelen talepler olarak oylanıp gündeme alındı. Ayrıca CHP’li meclis grubu tarafından İzmit’e EDS kurulması ile ilgili çalışmanın gündeme alınması talebi kabul edildi.

 

dsc_5500.jpg

dsc_5518.jpg

dsc_5511.jpg

 

50 MİLYONLUK YATIRIM LAZIM

 

CHP grubu toplu taşımada akıllı durak ile ilgili çalışma yapılıp yapılmadığını sordu. Eğer bir çalışma varsa nasıl bir çalışma yapıldığı ile ilgili Büyükakın, sözlü olarak cevap verdi. Büyükakın, “Bizim akıllı durak çalışmalarımız var. Ama bu toplu taşımanın toplulaştırması ile yaygınlaştırılacak. Elektronik denetim ve akıllı durak sistemleri ile ilgili planlamalar yapılıyor. Şu anda tüm araçlar izlenebiliyor. Yazılım ve donanım çalışması var. 50 milyonluk bir yatırım gerekiyor. Bu nedenle yıllara sari çalışma yapıyoruz” dedi.

 

REKLAMLARI YASAKLAYIN

 

Yaya ve taşıt üst geçitlerine insanların can güvenliğinin sağlanması amacı ile yasaklanmasını isteyen CHP grubuna Büyükakın, “Sürücülerimiz köprülerin ve üst geçitlerin üzerindeki yazılar zaten sürücülere yönelik değil, vatandaşa yöneliktir. Sürücülerimiz çevrelerindeki yazıları okumamaları gerektiğini biliyor” dedi.

 

KOMİSYONDA TARTIŞALIM

 

Toplu taşıma araçlarının temizliği ve hijyen ile ilgili ciddi sorunlar olduğunu belirten CHP grubu, bu konuda belediyenin bir standardı olup olmadığını sordu. Ayrıca toplu taşıma araçları ile ilgili yaş sınırlandırmaları ve ruhsatları ile ilgili sıkıntılarda dile getirildi. Toplu taşıma ile ilgili yönetmeliğinin olduğunu ifade eden Büyükakın, “Araçların yaşları ve sıkıntıları hakkında Toplu Taşıma Komisyonumuzda bunları tartışıp, gündeme getirilmesi güzel olur. Sorunların daha kısa vadede çözülmesi noktasında daha iyi olur” dedi.

 

ARAÇLARIN SAYILARINI İSTEDİLER

 

Mecliste gündem maddelerine geçilmeden önergeler okutuldu. CHP grubu adına Grup Başkanvekili Engin Taşdemir 12 Eylül tarihi itibariyle Büyükşehir Belediyesinde kaç adet kiralık araç bulunduğunu, toplam maliyetlerini ve araçların envanterlerinin taraflarına yazımı verilmesini istedi. Taşdemir, Derince Çenesuyu girişinde kavşak düzenlemesi yapılması bölgedeki trafiği rahatlatması açasından önemli olduğunu kaydetti.

 

ORTAK NOKTADA BULUŞTULAR

 

CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, 12 Eylül darbesinin yıldönümü nedeniyle halkın iradesine yapılan tüm baskıları ve darbeleri şiddetle kınadıklarını kaydetti. Taşdemir’in ardından Başkan Büyükakın da 12 Eylül darbesini kınadı. Büyükakın “Ama demeden, şart koşmadan, açık, elektronik demeden, millete karşı yapılan tüm girişimleri kınıyoruz. Sizlerin de bizimle aynı fikirde olmanızdan mutluluk duyuyoruz” dedi. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı