Haber
08 Aralık 2017 - Cuma 07:49
 
Cengiz Sarıbay'dan Kudüs açıklaması
ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesine tepki gösteren CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay; “Uluslararası hukuk ve BM kararlarını ihlal eden, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını kınıyoruz” dedi.
- Haberi
Cengiz Sarıbay'dan Kudüs açıklaması

DEĞİŞİKLİĞİ KABUL ETMİYORUZ 
ABD Başkanı Trump, hakkında yapılan eleştiriler ve soruşturmalar karşısında adeta kendini kurtarmak için bölgede taşları yerinden oynatacak, istikrarsızlığı artıracak çok vahim bir karar alarak, Kudüs'ü başkent ilan etti. Kudüs’ün statüsünde değişikliği kabul etmiyoruz. ABD’nin tutumunu reddediyoruz. İç politikada istediğine ulaşamayan ve oldukça sıkışan Amerikan başkanı Trump, İslam Âlemini derinden yaralamakla kalmamış İsrail ve Filistin barış görüşmelerine de zarar vermiştir. Filistin meselesi, Ortadoğu'daki istikrarsızlığın ve kaosun merkezindeki bir problem. Trump'ın aldığı bu karar ise bölgedeki travmanın ancak daha da derinleşmesine yarar.


BU KARARA DİRENÇ GÖSTERMEK ORTAK SORUMLULUKTUR 
Barışı baltalayan, çatışmayı körükleyen bu karar yanlış bir karardır.  Bu karara karşı direnç göstermek insanlığın ortak sorumluluğudur. ABD’de aklıselimin hâkim olmasına ve bu yanlış karardan dönülmesini umuyoruz. Aksi takdirde Kudüs’ün yapısına, himayesine karşı sergilenecek her tavır yaşanacak büyük problemlerin ilk adımı olacaktır.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı