Haber
25 Kasım 2019 - Pazartesi 13:45
 
Canan Karatay 'bunu yiyen 95 yaşına kadar yaşıyor' dedi! Fiyatı yüzde 100 zamlandı
Canan Karatay kuyruk yağı yiyen 95 yaşına kadar yaşıyor deyince yağa talep arttı. Yağın kilosu 25 liradan 50 liraya çıktı.
SAĞLIK Haberi
Canan Karatay 'bunu yiyen 95 yaşına kadar yaşıyor' dedi! Fiyatı yüzde 100 zamlandı

Doğal bir yağ olması ve yemeklere lezzet vermesinden dolayı tercih edilen kuyruk yağı fiyatı yüzde 100 zamlandı ve 50 TL oldu. Kuyruk yağı don yağı ve iç yağ olarak da bilinir. 


Kuyruk yağı nedir?

 

Kuyruk yağı, genellikle hayvanların omurgasının sonunda kuyruk bölümünde birikin yağlı kısımdır. Oda sıcaklığında da katı bir haldedir. Kuyruk yağına don yağı ismi de verilir. 


Mutfakta yemeklere lezzet vermesi için kullanılır. Hatta don yağı sabunun en önemli ham maddesidir. Aynı zamanda mum yapımında da bu yağdan faydalanılır.


Kuyruk yağının faydaları nelerdir?

 

Prof. Dr. Canan Karatay, kuyruk yağının faydalarıyla ilgili şunları söylemişti: Kavurma kuyruk yağı ile birlikte yenmeli. O zaman dinç olur, dağlara çıkar inersiniz. Yumurta sarısı ile beraber bol köy yağı ile beraber yenecek. Kavurmada kuyruk yağı ile beraber yenecek. Bu Anadolu'da adettir, kuyruk yağını eritip içerler ve de 90-95 yaşına kadar yaşarlar.

 

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birol Dağ, kuyruk yağını, sağlıklı yağlar listesine ekleyen Amerikan Gıda ve İlaç Teşkilatının araştırmasına göre, gençlik yıllarında yeterli miktarda kuyruk yağı tüketen insanlarda, yaşlılık döneminde eklem rahatsızlıklarına daha az rastlandığını söyledi.


Dağ, küçükbaş hayvanların kuyruk yağının, yüzde 60 doymamış yağ asitlerinden oluştuğunu ifade etti. Bu tür yağların, omega yağ asitleri bakımından zengin olduğunu dile getiren Dağ, "Bu asitlerin kalp-damar hastalıklarına karşı iyi geldiği, bugüne kadar yapılan araştırmalarla biliniyor. Omega yağ asitleri, merada yayılan, kaba yem yiyen küçükbaş hayvanların kuyruk yağlarında çok daha fazla" dedi.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı