Haber
25 Mayıs 2019 - Cumartesi 16:11
 
Çakmaklar'ın ulaşım isyanı
Kandıra Çakmaklar Köyü Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Çevre ve Kültür Derneği Büyükşehir Belediyesi’nden toplu ulaşım sorunlarına çare bulmasını istiyor
KOCAELİ Haberi
Çakmaklar'ın ulaşım isyanı

Derneğin dün haber@mavikocaeli.com.tr mail adresimize gönderdiği maille sorunlarına çare bulunmasını istiyorlar. “Ses ver" başlıklı açıklamada Büyükşehir yetkililerine seslenen Çakmaklar sakinleri, yaklaşan bayramda belediye otobüsü ile ulaşım sorunlarının ortadan kaldırılması konusunda destek istiyorlar.

 

Eski statüye göre köy yeni statüye göre mahalle olan ve 32 yerleşim alanını ilgilendiren açıklamaları şöyle.

 

‘ÇOK ŞEY Mİ İSTİYORUZ?’

 

"Merhaba, Kırsal kesimde yaşayan, kırsal kesimle bağı olan yerli yerleşik halkımızın yıllardır çözüme kavuşmayan ulaşım sorununa ses verir misiniz? Çakmaklar, Teksen, Tokaçlar, Akçaova, Akıncı, Azakli, Selametli, Kabaklar, Çalca, Dereli, Karamanlı, Tatarahmet, Delihasanlar, Terziler, Ulupınar, Çakırlar, Şaranlar, Hocalar, Piroğlu, Bulduk, Çağırgan, Kuyulu, Fethiye, Horuzum, Şahinler, Kaynarca, Kulmahmut, Hakkaniye, Çulcular, Şentepe, Sadıklar, Nebi Hoca, Böğürgen’de oturan bizler aramızdaki mesafeleri kaldırmak istiyoruz. Köylerden şehire, şehirden köylere, köylerden köylere, 7'den 70'e ulaşabilir olmak istiyoruz. Gençlerin köyden tamamen göçüne dur demek istiyoruz. Öğrencilerimizi köylerden okula göndermek istiyoruz. Köylü vatandaşımıza ulaşım özgürlüğü istiyoruz. Çaresizliğe derman istiyoruz.

 

‘YAŞARKEN DE ULAŞIM İSTİYORUZ’

 

Bayramda ulaşım ücretsiz diye haberler şimdiden duyruldu. Sevinmedik değil ne de olsa vatandaş yararlanacak. Ama diğer taraftan haberi okumakla ve ya duymak ile yetinen insanlarımız var ki onlar masum duruşlarıyla her yıl olduğu gibi yine sessiz. Ses çıkartsalar da duyan yok. Malum onlara ulaşım yok. Ulaşım olmayınca söz hakkı yok. Ekonomik özgürlük yok. Yaşam var ama ulaşım sınırlı. Ölünce değil, yaşarken ulaşım istiyoruz. Cenazeden cenazeye değil, istediğimiz zaman köyümüze ulaşmak istiyoruz

 

‘ÜCRETSİZ ULAŞIM BİZİM İÇİN KAPSAM DIŞI’

 

Bayramlar bizim için çok özel olup çekirdek aileleri geniş ailelere çevirir. Köy ile bağı olan herkesin büyükleri her daim köylerdedir. Yasam mücadelesi için gençler şehirde iş tutmuştur. Bayramlar ise anne, baba, daha büyük aile fertleri veya akrabalar ile hasret gidermek için kaçınılmaz fırsattır. Peki bu buluşmalar bu kadar kolay mi? Takibi gerçek yaşam acımasız? Ulaşım köyler için bu kadar kolay değil. Ücretsiz ulaşım kırsal kesim için kapsam dışı. Doğrusu insanımız Kocaeli'nin her noktasında aynı ulaşım haklarına sahip değildir. Vatandaşımız cebindeki bayram harçlığını yine yol parası yapacak. Veya telefonla buruk bir bayramlaşma ile uzaktan hasret giderilecek.

 

‘TÜM BÖLGEYİ KAPSAMALI’

 

Yılın 360 günü bu hizmeti kendinizce bazı gerekçeler ile vermiyorsunuz. En azından bayramda bir fark yaratın ki insanımızda kendisine değer verildiğini görsün.


Biz Kandıra Çakmaklar Köyü'ne Büyükşehir tarifesinde ulaşım hizmeti istiyoruz. Kocaeli'nin her noktasına eşit ulaşım hakkıyla ulaşmak istiyoruz. Bunu isterken de tüm köylerimizi kapsayan bir proje ile istiyoruz. Bayramlarda köy halkımızın şehire şehirdeki insanımızın köye ulaşabilmesini istiyoruz. Ulaşın istiyoruz. Çok şey mi istiyoruz? Size göre çok ama bize göre hakkımızı istiyoruz? Tüm STK'larımızı ortak sorunlarımızın çözümü için tek bir çatı altında toplamak istiyoruz"

 

 

Bölgede bulunanlar Ramazan Bayramı’nda bir arada olmak için belediye otobüslerinden ve ücretsiz ulaşımdan yararlanmak istiyorlar.

 

 

Kandıra bölgesindeki 32 mahalle toplu taşıma için belediyeden otobüs talebinde bulunuyor.

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı