Haber
10 Ekim 2019 - Perşembe 17:13
 
Büyükşehir'in 5 yıllık bütçesi açıklandı
Büyükşehir Belediyesi 2020 Stratejik Planı’nda 5 yılda 17 milyar 517 milyon TL’lik bütçe olduğu açıklandı
EKONOMİ Haberi
Büyükşehir'in 5 yıllık bütçesi açıklandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisi Ekim ayı toplantısı saat 15.00’te Fuar İçi Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın Ankara’da olmasından dolayı meclisin başkanlığını Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak başkanlık yaptı. Mecliste 73 tane gündem maddesi görüşüldü. 

 

“KENTSEL, TOPLUMSAL VE KURUMSAL”

 

Mecliste stratejik plan ile ilgili bilgi veren AK Parti Meclis Üyesi Berna Abiş, stratejik plan hakkında “Stratejik planımız muhtarlar ve sendikalar dahil bir çok STK’dan görüş alınarak yapılmıştır. Yapılan çalışmada en çok ulaşım, şehir kimliğini yükseltmek, aidiyet ve dayanışma ruhunu geliştirmek adına kültür sanata, sosyal yaşamdan, ekolojik alanlara kadar çalışmalar yapıldı. Yayalaştırma ve trafik sirkülasyonu projeleri, toplu taşıma çalışmaları, hızlı tren ve metro çalışmaları, otopark, tır parkları, katı atık bertaraf ve aktarma istasyonları, iklim değişikliğine uyum ve azaltım planı, İzmit Körfez Master Planı, millet bahçelerini projelerinin yapılması, doğal yaşamı koruma ve turizmini artırma, restorasyon çalışmaları, tarımsal ve ekolojik çalışma, robotik ve kodlama çalışmalarının hızlandırılması, sosyal politikaların üretilmesi, istihdam artırma çalışmaları, kentli hakları bildirgesi, atık zararlarının azaltılması, akıllı kentlerle şehrin sağlık ve sosyal yapısını ortaya çıkarmak gibi hedefler var. Kentsel, toplumsal ve kurumsal dönüşüm olmak üzere 3 ana başlık altında çalışmaları yaptık” dedi.

 

“YÜZDE 104 OLARAK HESAPLANDI”

 

Abiş devamında, “5 yılda bu hedeflere ulaşmak için mali çalışmalar da yapıldı. Tahmini gelir 17 milyar 517 milyon olarak belirlendi. Hedeflenen projelere yüzde 91 oranında ulaşması bekleniyor. Gelirlerin giderlere oranı ise yüzde 104 olarak hesaplanmıştır” ifadelerini kullandı. 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı