Haber
27 Mart 2018 - Salı 11:58
 
Büyükşehir’den öğrencilere ulaşım desteği
Öğrencileri ve indirimli yolcuları ilgilendiren ‘Toplu Taşıma Hizmetleri Geliştirme ve İyileştirme’ İşbirliği Protokolü imzalandı. Protokol sayesinde Büyükşehir, şehir içi ulaşımda 40 kuruş, uzak mesafelerde ise 60 kuruşu kendi kasasından ödeyecek
KOCAELİ Haberi
Büyükşehir’den öğrencilere ulaşım desteği

Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde özel ve kamu işleticileri tarafından verilen ‘Toplu Taşıma Hizmetleri Geliştirme ve İyileştirme’ protokolü imzalandı. Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Kocaeli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası ve Kocaeli Şehir içi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Esnaf Odası tarafından arasında imzalanan protokol sayesinde öğrenciler ulaşım yüzde 28 daha ucuz kullanmış olacak.

 

KATILIM YOĞUN OLDU

 

 Antikkapı Restoranda gerçekleşen protokol toplantısına; Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Babür Özçelik, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Kocaeli Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkan Yardımcısı İbrahim Ateş, Kocaeli Şehir içi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Esnaf Odası Başkanı Mustafa Kurt, daire başkanları ve çok sayıda oda üyesi katıldı.

 

KALİTEYİ ULAŞIM BELİRLER

 

 “Hayırlı olsun” diyerek söze başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu şunları söyledi: “Bir kentin kalitesi ulaşım sistemlerine bağlıdır. Ulaşım ne kadar konforlu ve kaliteli olursa şehrin insanları bir o kadar mutlu ve huzurlu olur. Kentimizde yaptığımız ankette en önemli problem ulaşımdır. Vatandaş bir yerden bir yere giderken, en sağlıklı ve kısa yolculuğu tercih ediyor. ŞEHİR İÇİNDE 40 KURUŞ Bu kent çok kolay bir kent değil. Her yıl 50 bin nüfus artıyor. Onların bütün ihtiyaçlarını karşılamalıyız. Göreve geldiğimiz günden bu güne nüfus 2 katına arttı. Öğrencilerimizin ekonomik olarak etkilenmemesini tercih ettik. Esnafımızın da çarkı bir şekilde dönsün diyerek yapılacak zammı biz Büyükşehir olarak sağlayacağız. Ücretini biz ödeyeceğiz. Şehir içindeki seyahatlerde 0,40 kuruş, Gebze-Karamürsel gibi uzak ilçelerimiz için de 0,60 kuruşu biz belediyemizin bütçesinden ödeyeceğiz.”

 

ÖNEMLİ BİR KAZANIM

 

Başkan Karaosmanoğlu’ndan sonra söz alan Vali Hüseyin Aksoy, “Sosyal belediyecilik anlamında önemli bir protokol törenindeyiz. 90 bini aşan üniversite öğrenci nüfusumuz bulunuyor. Protokol ile ulaşım hizmetlerin daha sağlıklı yapılabilmesi için ve daha alt seviyelerde tutulabilmesi için bu çalışmalar büyük katkı sunacaktır. Kocaeli bir eğitim şehri olma noktasında da çok önemli kazanımlar elde ediyor. Ulaşım anlamında da önemli çalışmalar yapılıyor. Öğrencilerimiz daha iyi koşullarda ve şartlarda yaşamalarına katkı sağlayacaktır” dedi.

 

KEŞKE BEDAVA OLSA AMA…

 Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, “Bu protokol keşke yüzde 40 ya da 60 olsa biz daha çok seviniriz. Fakat imkanlar ortada keşke bedava olsa. Büyükşehir Belediyemiz üniversitemize birçok katkıda bulunmuştur. Bu protokolde bunlardan birisi olacak” diyerek teşekkürlerini sundu. Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Babür Özçelik ise konuşmasında, “Büyükşehir Belediyesi’nin Gebze Teknik Üniversitesi’ne birçok desteği olmuştur. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

 

Kaynak: Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı